Pomimo spowszednienia tematyki wojny za naszą wschodnią granicą, w wyniku czego dochodzi do wypaczenia obrazu tego konfliktu i najazdu „ruskich trolli”, pomoc dla Ukrainy wciąż jest istotna. To dopiero początek działań, które rozpoczął Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
szukając rozwiązań
Fundacja Charytatywni we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej i Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie rozpoczęła aukcję, podczas której można licytować i kupić dzieła warszawskich architektów. Na co zostaną przekazane pieniądze ze zbiórki?
Pieniądze z Aukcji przeznaczymy na zakup pokryć dachowych, artykułów remontowo-budowlanych, narzędzi, wyposażenie domów oraz sprzętu do kontenerów mieszkalnych. W ten sposób wspieramy osoby starsze, samotne oraz rodziny wielodzietne, które straciły dach nad głową w wyniku rosyjskiej agresji — Anna Stadnicka z Fundacji Charytatywni.
zaangażowanie od strony uczelni.
Inicjatorami aukcji są profesor Konrad Kucza-Kuczyński oraz doktor Aleksander Chylak. Aukcja ma być początkiem działań zainicjowanych przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Kolejna aukcja ma odbyć się w październiku.
Wobec destrukcji niesionej przez wojnę, środowisko warszawskich architektów chce pomóc osobom najbardziej pokrzywdzonym, których wojna pozbawiła dachu nad głową. Sama Aukcja zaś dedykowana jest wszystkim osobom interesującym się klasycznym rysunkiem, malarstwem, grafiką i fotografią o tematyce architektonicznej — podkreśla profesor Mirosław Orzechowski, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którego prace również wystawione będą na sprzedaż — Gdy pierwszy zapał opada, jest to odpowiedni moment, aby podejmować stałe i trwałe działania wspierające potrzeby obywateli Ukrainy — dodaje.
jak wygląda aukcja?
Aukcja odbywa się w formie zdalnej i może w niej brać udział każdy. Ostatnim terminem na licytowanie dzieł sztuki na ten szczytny cel będzie 29 czerwca 2022 roku. Następna okazja dopiero w październiku.
Przypominamy również o akcji Projektantki_ci dla Ukrainy organizowanej przez NIAIU (zobacz tutaj) oraz o zweryfikowanej liście zbiórek z Ukrainą (zobacz tutaj). Pomimo zjawiska „zmęczenia pomocą” to wciąż istotne, by przede wszystkim wspierać Ukraińców na ich ziemi, niezależnie czy chodzi o pomoc humanitarną, know-how czy wojskową.