Aleksander Miszalski jest kolejnym sygnatariuszem Paktu dla Przestrzeni Krakowa. To już drugi zadeklarowany kandydat na prezydenta Krakowa, który podpisał tę deklarację.
31 stycznia br. Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa z ramienia Koalicji Obywatelskiej podpisał Pakt dla Przestrzeni Krakowa. Podczas towarzyszącej wydarzeniu konferencji wskazywał na wiele problemów związanych z przestrzenią Grzegórzek i całego miasta — nieprzemyślanej przebudowy estakady kolejowej, braku pomysłu na otoczenie hali targowej, a także konieczność organizacji konkursów architektonicznych. Zapowiedział również uwzględnienie kwestii przestrzeni publicznej w programie wyborczym. To już drugi kandydat na prezydenta Krakowa, po Stanisławie Mazurze, który podpisał tę deklarację.
czym jest Pakt dla Przestrzeni?
Pakt dla Przestrzeni Krakowa to inicjatywa łącząca rozmaite środowiska ponad podziałami, która powstała pod koniec 2023 roku. Uroczyste podpisanie deklaracji zainicjowanej przez redaktorkę naczelną A&B Małgorzatę Tomczak odbyło się w listopadzie ubiegłego roku podczas Prologu Open Eyes Economy Summit — Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości.
Pakt złożony jest z dziesięciu punktów, które według twórców wymagają specjalnego potraktowania w kontekście gry o miasto. Co znalazło się w dokumencie? Pakt zawiera wezwania do odbudowy rangi instytucji Architekta Miasta, szerszych konsultacji z ekspertami (nie tylko z dziedzin urbanistyki i architektury, ale również na przykład socjologii), wprowadzenia standardów urbanistyczno-architektonicznych czy adaptacji miasta do zmian klimatycznych. Propozycje zostały wypracowane przez grono specjalistów z zakresu urbanistyki, architektury, architektury krajobrazu, socjologii i kultury.
Treść Paktu dla Przestrzeni oraz lista sygnatariuszy dostępne są na portalu architekturaibiznes.pl