Cele klimatyczne, jakie stawia sobie Unia Europejska, są ambitne! Kluczową rolę w ich realizacji odgrywa budownictwo.
Nie dziwi więc, że zrównoważone budownictwo to dziś ważny temat. To kierunek, dzięki któremu ograniczymy emisję dwutlenku węgla, a także przyczynimy się do poprawy zdrowia i samopoczucia ludzi.
W Polsce wzrasta świadomość zielonej rewolucji. Jak zatem idzie nam realizacja celów klimatycznych w budownictwie? Między innymi o tym dyskutowali eksperci podczas 4 Design Days – corocznego wydarzenia dla architektów, projektantów i specjalistów rynku budowlanego w Katowicach.
Pod koniec 2023 r. zakończyły się negocjacje związane z nowelizacją Dyrektywy o Efektywności Energetycznej Budynków. Zgodnie z nią od 2030 roku wszystkie nowe budynki powstające w UE będą musiały spełnić warunek zerowej emisji. Do 2050 roku także istniejące już zasoby będą musiały być tak przebudowane, by spełniały kryterium zeroemisyjności.
Jak przyspieszyć zieloną rewolucję w budownictwie?
© ATLAS
To wyzwanie, któremu w Polsce trudno będzie podołać – uważa Paweł Kisiel, prezes Grupy ATLAS.
Według badania UCE Research i Studio4Space (2023 r.) ponad 1/3 Polaków byłaby skłonna ponieść wyższe koszty, by nabyć mieszkanie z materiałów ekologicznych. Niestety tych, których problem nieekologicznych budynków najbardziej dotyczy, na zmiany stać nie będzie.
Szanse zwiększyłyby programy państwowe – uważa prezes Kisiel.
Wyzwanie czeka też producentów materiałów budowlanych. Na rynku pojawiają się produkty eko. Są one jednak droższe. Jak przekonać wykonawców, by to je nabywali?
Jak przyspieszyć zieloną rewolucję w budownictwie?
© ATLAS
Musimy myśleć kategoriami wartości dodanej – mówi prezes – Poza eko-walorami, produkty muszą też realnie ułatwiać i usprawniać proces budowlany.