Na zlecenie włoskiego Komisarza ds. Covid-19, mediolański architekt Stefano Boeri opracował architektoniczną i graficzną koncepcję dla państwowej kampanii szczepień. Symbolem projektu „Z kwiatami, Włochy wracają do życia” stały się różnokolorowe symbole roślin wpisane w architekturę.
Pro publico bono
fot. Stefano Boeri Architetti
Stefano Boeri, architekt znany głównie z realizacji Bosco Verticale – zadrzewionych wieżowców w centrum Mediolanu, podjął się zadania opracowania wizualnej oprawy akcji szczepień we Włoszech bez pobierania wynagrodzenia. Wraz z zespołem konsultantów z różnych dziedzin opracował koncepcję obejmującą trzy zasadnicze części. Składa się ona z logotypu w dostosowywanej do kontekstu formie, tymczasowych pawilonów oraz mobilnych totemów.
Lekkie pawilony
fot. Stefano Boeri Architetti
Pawilony umieszczane na głównych placach włoskich miast mają być używane w celu administrowania całym systemem szczepień na szczeblu lokalnym. Składać się będą z prefabrykowanej, drewnianej bazy pokrytej tkaniną wykonaną częściowo z naturalnych, a częściowo recyklingowanych materiałów. Na dachach umieszczone mają zostać zasilające obiekty w energię elektryczną panele fotowoltaiczne. Wnętrza dzielone tekstylnymi ścianami będą miejscem zarówno szczepień, administracji, jak i poczekalnią dla pacjentów.
Uzupełnieniem pawilonów będą mobilne totemy, które umieszczane w przestrzeniach publicznych, mają za zadanie informować o aktualnej sytuacji związanej z pandemią i szczepieniami.
Kwiatowa symbolika
Obraz wiosennego kwiatu, który pojawia się jako motyw przewodni projektu, został wybrany jako symbol odrodzenia i spokoju. Ma to być przestrzenna i wizualna forma komunikatu o powrocie do kontaktu z naturą i innymi ludźmi po miesiącach izolacji. To także symbol naturalnego cyklu życia i ciągłego odradzania się. Także gatunek kwiatu – w tym przypadku pierwiosnek – został wybrany nieprzypadkowo, właśnie jako roślina zakwitająca zaraz po długiej zimie.