Kinderspital Zürich,
Herzog & de Meuron
Nowy Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Zurychu, zaprojektowany przez Herzog & de Meuron, to największa placówka pediatryczna w Szwajcarii, usytuowana w dzielnicy Zürich-Lengg u stóp wzgórza Burghölzli. Składający się ze szpitalnego oddziału ratunkowego oraz ośrodka badawczo-dydaktycznego, projekt ten łączy nowoczesną architekturę ze zrównoważonym budownictwem, tworząc przestrzeń sprzyjającą zdrowieniu. Zintegrowane elementy, takie jak terapeutyczne ogrody i strefy zabaw, wspierają holistyczne podejście do opieki, które uwzględnia potrzeby zarówno dzieci, jak i ich rodzin.
Nowoczesny kompleks budynków z drewnianymi fasadami i zielonymi dachami otoczony drogami i drzewami, z panoramą miasta i górami w tle
interdyscyplinarne podejście do leczenia dzieci
Trzypiętrowy, betonowy budynek szpitala, z finezyjnymi drewnianymi wypełnieniami, doskonale wkomponowuje się w otaczający krajobraz. Wnętrze podzielone jest na strefy, z których każda dedykowana jest innej specjalności medycznej. Główny korytarz, prowadzący przez każde z trzech pięter, otoczony jest zielonymi dziedzińcami, zapewniającymi naturalne światło. Pokoje pacjentów na dachu wyglądają jak oddzielne, małe domki.
Plan terenu przedstawiający złożony układ urbanistyczny z budynkami, drogami i konturami terenu
W całym budynku zastosowano lekkie materiały budowlane, z wyjątkiem betonowych podpór i rdzeni komunikacyjnych. Dzięki temu poszczególne oddziały mogą zmieniać swoje wymiary.
Plan piętra z zakrzywionymi bokami przedstawiający serię prostokątnych pomieszczeń i okrągłych elementów
indywidualizacja przestrzeni w ośrodku badawczo-dydaktycznym
W północenej częsci terenu znajduje się budynek ośrodek badawczo-dydaktyczny z otwartym pięciopiętrowym atrium. Do wnętrza wpada naturalne światło, a dzięki ruchomym ścianom sale wykładowe, lobby i kawiarnia mogą być przekształcane w jedną dużą przestrzeń. Pomieszczenie to mieści 670 osób. W budynku znajdują się również sale wykładowe, seminaryjne i strefy nauki dla studentów, zaprojektowane w zgodzie z naturalnym ukształtowaniem terenu.
Nowoczesna, otwarta przestrzeń wewnętrzna z drewnianymi sufitami, dużymi oknami i minimalistycznymi meblami
terapeutyczne ogrody jako element wspierający zdrowienie
Cały kompleks otacza 250 nowych drzew, a znalezione podczas budowy głazy zostały wkomponowane w jego otoczenie. Podłóżny kształt budynku głównego szpitala wpisuje się w płaskie otoczenie, oferując widok na górski krajobraz w tle. Interdyscyplinarne i holistyczne podejście do zaprojektowania kompleksu szpitalengo miało kluczowe znaczenie dla jego postrzegania jako miejsca sprzyjającego leczeniu.
Nowoczesny, drewniany budynek z dużymi oknami, otoczony zielenią
Obydwa budynki otrzymały platynowy certyfikat zrównoważonego budownictwa SGNI, co świadczy o ich ekologicznym podejściu.
Ogród z abstrakcyjną rzeźbą wewnątrz nowoczesnego, drewnianego budynku
nowoczesne technologie w diagnostyce pediatrycznej
Na piętrach znajdują się laboratoria i biura, oferujące panoramiczne widoki na krajobraz. Przestrzenie są tak zaprojektowane, aby sprzyjały współpracy i wymianie wiedzy wśród badaczy i studentów.
Pokój szpitalny z metalowym łóżeczkiem dziecięcym otoczonym sprzętem medycznym i monitorami
Oba budynki, mimo różnorodności form i funkcji, są komplementarne. Budynek ośrodka badawczego z charakterystycznym geometrycznym językiem architektonicznym harmonizuje z płaskim kształtem szpitala, tworząc spójną całość.
Biały, wielopiętrowy, cylindryczny budynek, otoczony drzewami i terenami trawiastymi
wyzwania w opiece nad dziećmi w placówkach medycznych
Środowisko w szpitalach dziecięcych ma ogromne znaczenie dla zdrowienia pacjentów. Kinderspital Zürich zaprojektowano tak by wspierać proces leczenia, wpływając na samopoczucie dzieci oraz ich rodzin. Studio Herzog & de Meuron tworząc swój projekt pamiętało, aby zminimalizować stres i lęk pacjentów, poprzez odpowiedni wystrój, dostęp do naturalnego światła oraz strefy relaksu.
Nowoczesny budynek wykończony drewnianymi listwami
W ciągu ostatnich 20 lat podejmowano liczne wysiłki, aby poprawić wrażenia związane z pobytem w szpitalach, co przyczyniło się do ich transformacji w przestrzenie sprzyjające zdrowieniu, w których pacjenci oraz ich bliscy mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jednak wpółcześni architekci nadal mają przed sobą wyjątkowe wyzwanie: jak stworzyć przestrzenie, które nie tylko będą funkcjonalne, ale również przyjazne i estetyczne, zmieniając postrzeganie tych instytucji jako nieprzyjemnych miejsc.
Oprac.: Natalia Ledzianowska
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Herzog & de Meuron.