Czy zamiast kolejnych biurowców w paśmie al. Grunwaldzkiej powinna powstawać mieszkaniówka? Czy zgodnie z oczekiwaniami inwestorów pozwolić na wyższą i bardziej intensywną zabudowę? Na te pytania Gdańsk chce odpowiedzieć w przygotowywanym Studium Pasma al. Grunwaldzkiej. Ruszają warsztaty.
Gdańsk bierze pod lupę pasmo al. Grunwaldzkiej, czyli głównej arterii miasta, gdzie występuje największa koncentracja miejskich usług i handlu. W ostatnich latach ten jeden z najważniejszych obszarów wymknął się spod kontroli. A jedną z głównych bolączek są przytłaczające dzielnicę Oliwa i Przymorze parki biurowe i to, że infrastruktura komunikacyjna — mimo gwałtownego rozwoju biurowej funkcji — prawie wcale się nie zmieniła.
cel: wspólna wizja
Teraz przyszłość arterii – od Oliwy do dzielnicy Aniołki — na nowo określić ma Studium Pasma alei Grunwaldzkiej. Chodzi o teren który, według danych meldunkowych, zamieszkuje 18,3 tys. mieszkańcow (dane z 2021 r.). Prace prowadzone wspólnie przez Biuro Architekta Miasta i Biuro Rozwoju Gdańska wystartowały w kwietniu ubiegłego roku.
- Chcielibyśmy wspólnie z Biurem Rozwoju Gdańska i z Biurem Architekta Miasta rozpocząć konsultacje, w ramach których ustalimy jedną, wspólną koncepcję dla całego pasma. Nie zależy nam na tym, aby zajmować się poszczególnymi wnioskami osobno, ale na tym, by stworzyć wizję, która będzie skonsultowana z mieszkańcami Gdańska — mówił wówczas Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Jednym z powodów wzięcia al. Grunwaldzkiej na tapet jest to, że w ostatnim czasie inwestorzy złożyli aż 13 wniosków dotyczących weryfikacji parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu (10 w Oliwie i 3 we Wrzeszczu). Dotyczą zwiększania wysokości i intensywności zabudowy oraz wprowadzenia funkcji mieszkaniowej.
zróżniować funkcje
- Pasmo al. Grunwaldzkiej, gdzie rozwinęły się funkcje biurowo-usługowe może zostać uzupełnione zabudowę mieszkaniową. Będzie to natomiast wymagało wykreowania nowych przestrzeni publicznych i terenów zielonych – mówi w rozmowie z A&B prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. — Wśród inwestorów trend odchodzenia od budowy biurowców na rzecz mieszkań zaczął się przed pandemią. Później praca zdalna tę tendencję tyllo wzmocniła.
Co ważne, określone zostaną kierunki przekształceń i układu transportowego oraz zalecenia dla powiązań chodników i dróg rowerowych.
W poniedziałek 23 września rozpoczyna się cykl warsztatów mieszkańców i interesariuszy z poszczególnych obszarów, przez które przebiega al. Grunwaldzka: Stara Oliwa i rejon Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Nowa Oliwa, Strzyża Dolna, Wrzeszcz Centrum, Dzielnica Wiedzy (obszar w okolicy Politechniki Gdańskiej i dzielnica Aniołki, w tym Gdański Uniwersytet Medyczny). Dyskutowane będą postulowane przez interesariuszy zmiany wysokości, funkcje i intensywności zabudowy poszczególnych obszarów. Zdefiniowany zostanie charakter Alei Grunwaldzkiej na poszczególnych odcinkach. Szczegółowe informacje o konsultacjach znajdują się na facebookowym profilu Architekta Miasta Gdańska.
masterplan powstanie do kwietnia przyszłego roku
Co dalej?
- Planujemy, że Studium pasma al. Grunwaldzkiej będzie gotowe do kwietna 2024 r. Będzie podstawą do podejmowania dalszych decyzji, w tym związanych ze zmianami planistycznymi oraz z projektowaniem i kształtowaniem infrastruktury w rejonie alei Grunwaldzkiej. Wnioski zostaną zawarte w planie ogólnym, który zastąpić ma Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Do czasu zakończenia prac wnioski inwestorów i prace nad planami zagospodarowania dla tego rejonu pozostają wstrzymane – zapowiada Piotr Lorens.