Na warszawskim Mokotowie stoi odnowiona, przedwojenna kamienica, zamieniona w luksusowy apartamentowiec. Budynek zwraca uwagę nawiązaniem do stylu art déco — wystrojem elewacji, holu i klatki schodowej. Takie jest też wnętrze jednego z apartamentów projektu Katarzyny Kraszewskiej — pełne szlachetnych materiałów, form i inspiracji stylem międzywojennym.
Warszawskie mieszkanie nie wymagało dużych zmian w zastanym układzie funkcjonalnym. Bazą wnętrz pozostała drewniana posadzka, uzupełniona o czarne, marmurowe cokoły. W salonie nadal wisi ten sam co wcześniej, szykowny żyrandol. Korekty objęły tylko część sypialni głównej z łazienką i garderobą.
we wnętrzach dominują odcienie szarości
fot.: Nate Cook Photography © Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
otwarty salon
Wspomniany salon to centralne, otwarte pomieszczenie apartamentu. Z jednej strony, przez jadalnię łączy się z kuchnią, z drugiej ze strefą wejścia. W holu uwagę zwraca szklana konsola i nawiązujące do międzywojennego modernizmu okrągłe kinkiety, które zawieszono także w innych częściach mieszkania. Przestrzeń korytarza zwielokrotnia się za sprawą obszernej, lustrzanej zabudowy z geometrycznymi uchwytami, też zainspirowanymi stylem art déco. W salonie zaciszne miejsce do relaksu i spotkań tworzy wygodna kanapa skomponowana z modułów oraz kamienny stolik Shanghai.
przestrzeń korytarza powiększa lustrzana zabudowa
fot.: Nate Cook Photography © Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
zwielokrotniona przestrzeń
Obok salonu znajduje się efektowna jadalnia ze stołem o skośnych podporach, zaprojektowanym przez Katarzynę Kraszewską. Stół otoczony jest komfortowymi tapicerowanymi krzesłami w odcieniach beżu. Tło dla całej kompozycji tworzy ogromne lustro, które dodatkowo rozświetla jasne wnętrze, zwielokrotnia przestrzeń oraz wzbogaca aranżację o wciąż zmienną, żywą grę odbić czy refleksów.
jasna zabudowa kuchni wykonana jest na planie litery L
fot.: Nate Cook Photography © Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
Kuchnia z obszerną zabudową na planie litery L oraz niewielkim okrągłym marmurowym stołem łączy się z jadalnią i z salonem dwoma szerokimi prześwitami. Wnętrze utrzymane jest w tej samej co salon i jadalnia delikatnej palecie beżów, szarości i bieli. Elegancki, wręcz salonowy charakter nadają kuchni m.in. te same co w jadalni zasłony i krzesła. Humorystycznego akcentu dodają zawieszone nad stołem lampy w formie obłoczków.
centrum sypialni to oczywiście wygodne łóżko
fot.: Nate Cook Photography © Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
szarość sprzyjająca snom
Wprost z części dziennej można też przejść do głównej sypialni z garderobą i odrębną łazienką oraz do pokoju dziecięcego. Ta część mieszkania utrzymana jest w ciemniejszym odcieniu szarości. W centrum sypialni stoi szerokie łóżko obramowane symetryczną kompozycją składającą się z niskiej zabudowy szafek nocnych, tapicerowanego zagłówka, obicia ściany i pionowych luster, w których odbijają się zwieszające się z sufitu złociste lampy.
w łazience głównym materiałem jest kamień
fot.: Nate Cook Photography © Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
kamienna łazienka
Z sypialni, mijając garderobę, przechodzi się do łazienki o kamiennych ścianach i posadzkach. Ciekawym elementem jest umywalka wykonana z wydrążonego głazu. Do jego nieregularnego kształtu pasuje wykrój lustra, oświetlonego parą smukłych lamp. Na welurowym pufie z mosiężną podstawą przysiąść, by wykonać makijaż albo przygotować się do kąpieli.
kolorowa tapeta z motywem dżungli ożywia pokój dziecięcy
fot.: Nate Cook Photography © Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
dżungla na ścianie
Nawiązania do stylu art déco znajdziemy również w pokoju dziecięcym. Pod sufitem zawisła efektowna lampa Vertigo, a o ład dba obszerna zabudowa ścienna z miejsce na książki na otwartych półkach. Akcenty kolorystyczne wprowadza tapeta z motywem dżungli, tworząca oprawę dla łóżka. Wypatrzyć można na niej biały kinkiet przypominający papugę. Nie ma wątpliwości, że sny w tym pokoju zawsze są kolorowe.