To będzie pierwsza ponadpodstawowa szkoła w warszawskiej dzielnicy Wesoła. Rusza realizacja projektu przygotowanego przez biuro Plus3 Architekci. Pierwszych uczniów placówka przyjmie w 2023 roku.
22 czerwca wmurowano w fundamenty budynku szkoły przy ul. Słowackiego, akt erekcyjny i symboliczny kamień węgielny. Nowoczesne liceum ogólnokształcące przyjmie 600 uczniów – koszt inwestycji to blisko 34,5 mln zł. To pierwsza od dwudziestu lat tego typu placówka budowana od podstaw w stolicy.
Realizujemy rekordowy program inwestycyjny - oddaliśmy już 22 przedszkola i 11 szkół, co pozwoliło na stworzenie około 8 tys. nowych miejsc w szkołach i 3,5 tys. w przedszkolach. Dzięki placówce przy ul. Słowackiego, w Wesołej powstanie pierwsze miejskie liceum ogólnokształcące. Będzie to nowoczesna, doskonale zaprojektowana szkoła z aulą widowiskową na ponad 200 miejsc, świetnie wyposażoną salą sportową o powierzchni 700 mkw. i siłownią oraz wewnętrznym patio, gdzie młodzież będzie mogła odpocząć między lekcjami.
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
fot. Rafał Motyl / UM Warszawa
wola społeczna
Budowa szkoły to m.in. efekt przeprowadzonych w 2018 roku konsultacji społecznych, w czasie których aż 70% mieszkańców dzielnicy opowiedziało się za koncepcją utworzenia nowej placówki ponadpodstawowej w okolicy. Formalnie szkoła już działa – w okresie przejściowym od 1 września 2019 roku korzysta z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 385 w Starej Miłośnie. Obecnie w liceum uczy się 280 uczniów, ta liczba docelowo będzie ponad dwa razy większa.
fot. plus3 architekci / UM Warszawa
projekt z konkursu
Projekt budynku powstał w pracowni architektonicznej plus3-architekci, która wygrała konkurs architektoniczny, rozstrzygnięty pod koniec 2019 r. W rzeczywistości wprowadzenie wykonawcy na teren budowy nastąpiło w listopadzie 2021 r, choć oficjalnego startu budowy dokonano dopiero teraz. Do połowy marca br. trwały prace przygotowawcze (m.in. ogrodzenie terenu, przygotowanie zaplecza i przyłączy). Zgodnie z harmonogramem zakończenie budowy i oddanie budynku do użytkowania nastąpi pod koniec 2023 r.
fot. plus3 architekci / UM Warszawa
nowoczesna architektura
Przyszła siedziba liceum to nowoczesny jednopiętrowy obiekt o powierzchni ponad 6,3 tys. mkw. Oprócz sal dydaktycznych w budynku znajdzie się audytorium z funkcją widowiskową na 229 miejsc i stołówką. Placówka będzie posiadać wewnętrzne patio, które umożliwi uczniom odpoczynek na świeżym powietrzu. Obok szkoły znajdzie się sala sportowa o powierzchni 700 mkw. z siłownią. W projekcie budynku szkoły zastosowano przyjazne dla środowiska źródła ciepła: powietrzne pompy ciepła wspomagane kondensacyjnymi kotłami gazowymi. Dach części sportowej zostanie pokryty panelami fotowoltaicznymi, które wspomagać będą zasilanie szkoły w energię elektryczną.
fot. plus3 architekci / UM Warszawa