Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej od FORT

05 grudnia '24

Kampus Politechniki Gdańskiej rozrósł się o nowy budynek. W zaprojektowanym przez gdańską pracownię FORT Centrum Ekoinnowacji, powstawać będą technologie związane z ochroną środowiska i redukcją negatywnego wpływu działalności człowiek na klimat.

Z Centrum Ekoinnowacji, które powstało na kampusie Politechniki Gdańskiej przy ul. Siedlickiej we Wrzeszczu, korzystać będą naukowcy, badacze oraz studenci. W obiekcie liczącym niemal 13 tys. mkw. powierzchni – znajduje się 18 laboratoriów badawczych i komputerowych, 20 sal dydaktycznych, audytorium, a także przestrzeń odpoczynku dla studentów.

projekt pracowni FORT

Budynek Centrum Ekoinnowacji zaprojektowało biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem jest prof. Antoni Taraszkiewicz, dziekan Wydziału Architektury PG w latach 2008-2016. Projekt został wybrany w konkursie rozstrzygniętym w 2015 r.

Projekt pracowni FORT wybrany został w konkursie

Projekt pracowni FORT wybrany został w konkursie

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG


Chcieliśmy, by architektura stanowiła pomost pomiędzy architekturą kampusu projektowaną na początku XX wieku przez architekta Alberta Carstena, a powstającą tu współcześnie. To architektura w swym wyrazie bardzo współczesna, ale posługująca się dość tradycyjnymi elementami. Technologiczna strona budynku jest bardzo ukierunkowana ku rozwiązaniom ekologicznym - czerpaniu energii odnawialnej, racjonalnej gospodarce wodą opadową, odzyskiwaniu ciepła. Będzie to budynek inteligentny, proekologiczny - tłumaczył po rozstrzygnięciu konkursu prof. Antoni Taraszkiewicz.

„zielone” rozwiązania w Centrum Ekoinnowacji

– Sam budynek wykorzystuje szereg proekologicznych technologii i rozwiązań, dzięki czemu jego użytkowanie będzie przyjazne dla środowiska – mówi dziś Mariusz Miler, kanclerz PG.

Centrum wyposażono w ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach oraz pompy ciepła. W obiekcie funkcjonują instalacje odzysku wody szarej. Zamontowane zostały także układy inteligentnego sterowania instalacjami.

Budynek powstał na wrzeszczańskim kampusie uczelni

Budynek powstał na wrzeszczańskim kampusie uczelni

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG



– Sercem Centrum Ekoinnowacji są laboratoria, w których naukowcy będą mogli opracowywać i rozwijać szeroko pojęte zielone technologie – tłumaczy prof. Piotr Jaskuła, prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. – Specjalistyczna aparatura, w jaką zostały one wyposażone, pozwoli na prowadzenie badań, będących odpowiedzią na obecnie najbardziej palące problemy związane z klimatem i ochroną środowiska, takich jak ograniczanie skutków powodzi i suszy, ograniczenie emisji CO2, usuwanie zanieczyszczeń z wody czy odzysk energii.

Centrum Ekoinnowacji zostało otwarte 3 grudnia 2024

Centrum Ekoinnowacji zostało otwarte 3 grudnia 2024

Bartosz Bańka/PG



Łączny koszt inwestycji to ok. 170 mln zł pozyskanych z dotacji ministerialnych, funduszy unijnych i środków własnych uczelni.

 Ewa Karendys

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE