Czterdzieści metrów kwadratowych. Choć nie jest to duża powierzchnia, nadal wiele z budowanych w Polsce mieszkań mierzy właśnie tyle, tworząc warunki do zamieszkiwania najczęściej dla jednej lub dwóch osób albo, jeśli znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji, do wynajmu krótkoterminowego. Podobnie było w przypadku łódzkiego mieszkania, które Justyna Kolasa i Patryk Ławrynowicz z pracowni 3XEL Architekci zaprojektowali na potrzeby właśnie krótkoterminowego najmu, tworząc, jak sami piszą, odważne i funkcjonalne wnętrze.
kolorowy motyw przewodni
Aranżacja wnętrza przeznaczonego na wynajem krótkoterminowy może być dobrą okazją do eksperymentowania z wyrazistymi kolorami czy niecodziennymi rozwiązaniami. W mieszkaniu zlokalizowanym na terenach dawnej fabryki włókienniczej Karola Kretschmera na Starym Polesiu w Łodzi projektanci postawili na mocny kolor — motyw przewodni w ciepłym odcieniu pomarańczu, który zajmuje nie tylko ściany czy sufit, ale także pokrywa powierzchnię jednych z drzwi i pojawia się w zdobiących wnętrze dodatkach.
kontrastujące kolory ścian
fot.: Dariusz Jarząbek
kontrasty
Główną część mieszkania stanowi salon z aneksem kuchennym. Przestrzeń ta z jednej strony jest jasna, wypełniona bielą, drewnem oraz szarością sofy i okrągłego dywanu, a z drugiej — jest kolorowa i kontrastująca z przeciwległą ścianą. Wyrazisty kolor pokrywa część sufitu oraz pozwala na wtopienie w ścianę prowadzących do sypialni drzwi. Z kolei w sypialni pomarańczowy kolor sięga niemal połowy wysokości ścian, tworząc barwną lamperię w nowoczesnym wydaniu.
kontrastujące fragmenty salonu
fot.: Dariusz Jarząbek
odważnie i z pomysłem
Ola Kloc: Co było priorytetem dla inwestora?
3XEL Architekci: Priorytetem dla inwestora było spełnienie dwóch funkcji. Mieszkanie było projektowane pod wynajem krótkoterminowy, lecz w przyszłości będzie domem dla córki inwestorów. Wnętrze miało być odważne i funkcjonalne.
łazienka ukryta jest za optycznie powiększającymi przestrzeń lustrzanymi drzwiami
fot.: Dariusz Jarząbek
Ola: W mieszkaniu przeważa biel i pomarańcz, pojawiają się także dodatki i elementy wyposażenia w czerni. Co wpłynęło na taki dobór kolorów, materiałów i faktur?
3XEL Architekci: Lokalizacja i kontekst miejsca. Mieszkanie znajduje się w nowo powstałym budynku na terenach fabryki włókienniczej Karola Kretschmera. Chcieliśmy nawiązać do miejsca w sposób delikatny i niedosłowny. Nie chcieliśmy konkurować z sąsiadującymi loftami w zrewitalizowanej części osiedla, jedynie puścić do nich oczko :)
Ola: Część ścian pomalowana jest na ciepło pomarańczowy odcień, farba pokrywa także część sufitu, skąd pomysł na takie rozwiązanie?
3XEL Architekci: Pomarańczowy kolor wyraźnie rozdziela poszczególne funkcje mieszkania — kuchenną, jadalną ze strefą prywatną, sypialnię i łazienkę.
otwarta szafa w sypialni
fot.: Dariusz Jarząbek
Ola: Co było najtrudniejsze w tym projekcie, a z czego jesteście najbardziej zadowoleni?
3XEL Architekci: Za każdym razem jesteśmy zadowoleni, gdy inwestorzy obdarzają nas zaufaniem i dają możliwość projektować odważnie i z pomysłem. W tym przypadku projekt został zaakceptowany po pokazaniu pierwszych wizualizacji, realizacja, nad którą pełniliśmy nadzór, przebiegła sprawnie zgodnie z harmonogramem prac.
Ciekawym pomysłem było zrezygnowanie z dużej szafy garderobianej na rzecz otwartej zabudowy ze stalowych elementów, która pełni funkcję drążków na ubrania.
Ola: Dziękuję za rozmowę!