Hostel z dwiema strefami i punkt obsługi turystów
Hostel podzielono na dwie strefy – A i B. W strefie A zastosowano moduły pionowe.
Część ta obejmuje pomieszczenia ogólnodostępne — pokój wspólny, kuchnie, sale komputerowe, toalety, a także recepcję, pomieszczenie na odpady segregowane i węzeł ciepła. Układ umożliwia rozrost tej części obiektu o dodatkową powierzchnię użytkową poprzez dodanie kolejnych modułów pionowych.
strefa A hostelu to pomieszczenia ogólnodostępne
© Paula Sumińska
Strefa B składa się z modułów poziomych. W tej części obiektu zaprojektowano sześcio-, ośmio- oraz dwunastoosobowe pokoje, toalety, prysznice. Uwzględniono także zaplecze gospodarcze, pralnię, magazyn, pomieszczenie techniczne z centralą wentylacyjną oraz przyłączem elektrycznym. Przyjęty układ pozwala na dołączenie do obiektu kolejnych modułów z pokojami.
Budynek punktu obsługi stworzono na podstawie modułu pionowego. W obiekcie znajduje się przestrzeń informacji turystycznej, toalety oraz pomieszczenie techniczne. Do obiektu można wejść od strony zachodniej.
Rozwiązania konstrukukcyjne i materiałowe
Prefabrykowane moduły wyposażono w marki łączące, umieszczone w każdym narożu heksagonalnego komponentu. Marki są połączone z modułem w sposób sztywny poprzez zabetonowanie elementu w ścianie żelbetowej. Łączenie poszczególnych komponentów ze sobą odbywa się w sposób przegubowy za pomocą śrub. Fundamenty modułu poziomego oraz komunikacji obiektu zaprojektowano jako betonowe ławy prefabrykowane o wymiarach 90×40 centymetrów. Fundament modułu pionowego to prefabrykowana płyta żelbetowa o grubości 20 centymetrów. Głębokość posadowienia ław oraz płyty fundamentowej wynosi jeden metr poniżej poziomu gruntu.
strefa B przeznaczona jest na pokoje sypialne
© Paula Sumińska
W modułach pionowych oraz w części komunikacyjnej hostelu użyto stropodach ze stropem żelbetowym. Pozwala to na zastosowanie w tej części zielonych dachów z użyciem bluszczu pospolitego. Wszystkie moduły zbudowane są ze żelbetowych, prefabrykowanych ścian o grubości 12 centymetrów. Natomiast ściany wewnętrzne, działowe zaprojektowano z cegły pełnej o grubości 12 centymetrów. W pomieszczeniach sanitarnych zaprojektowano je w systemie HPL. W celu montażu instalacji podpodłogowych w obiekcie zastosowano podłogę podniesioną COPLAN B2. Ze względu na duże natężenie hałasu zastosowano izolację termiczną z wełny skalnej. Elewacja obiektu pokryta jest płytami betonowymi. W celu właściwiej wentylacji pomieszczeń zaprojektowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną oraz klimatyzację.
uniwersalne rozwiązanie pozwala na budowę hostelu w różnych przestrzeniach
© Paula Sumińska
Paula Sumińska udowdania, że istnieje możliwość aranżacji przestrzeni pod estakadami, które do tej pory nie pełniły istotnej funkcji w miastach. Zastosowane uniwersalnego rozwiązania jest możliwe do wykorzystania nie tylko w wybranej lokalizacji przy alei 29 Listopada w Krakowie, ale także pod estakadami w innych miastach.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Pauli Sumińskiej