Nocleg w koronie drzew? To możliwe dzięki projektowi HUBA. Paweł Lewandowski, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzył namiot do zawieszenia na drzewie.
HUBA pozwala spojrzeć na przyrodę z zupełnie innej perspektywy. To niezwykły namiot, który został specjalnie zaprojektowany do zawieszania w koronie drzew. Autor, odwołując się do dzieciństwa i kontaktu z naturą, tak mówi o swoim pomyśle:
Chodzenie po drzewach to jakiś atawizm, który w szczególności zachował się wśród dzieci. Jednak, gdy spytamy dziecko, dlaczego wspina się na drzewo, albo bawi się w domek na drzewie, nie usłyszymy konkretnej, praktycznej odpowiedzi. Dowiemy się, że to jest po prostu „fajne”. Być może ta infantylna i naiwna odpowiedź, z pozoru nic niewyjaśniająca, jest tropem w analizie tego, dlaczego pomysł wydał mi się atrakcyjny i intrygujący. Buduję moje mieszkanie na drzewie, bo to jest „zwyczajnie fajne”. Ale co właściwie ten banał znaczy? Choć idea z pozoru wydaje się dziecinna, dotyka spraw najistotniejszych dla człowieka, a mianowicie jego relacji z naturą, przyrodą i poszukiwania metafizyki. Szum liści, delikatne kołysanie drzewa, dotyk kory — te wszystkie zmysłowe doznania uspokajają i wydają się przyjazne, ponieważ zbliżają nas do środowiska, w którym tworzył się i ewoluował nasz gatunek.
namiot na drzewie to także propozycja dla turystów pragnących przeżyć wyjątkową przygodę
© Paweł Lewandowski
oberwacja natury z innej perspektywy
HUBA jest przeznaczona dla fotografów przyrody i jej obserwatorów np. ornitologów, ale również dla turystów pragnących przeżyć wyjątkową przygodę. Paweł Lewandowski, który sam jest wspinaczem i alpinistą postanowił przeanalizować rynek pod kątem namiotów wiszących. Okazało się, że wachlarz produktów w tym sektorze jest dość skromny. Po ustaleniu, jakie wymagania powinien spełniać jego projekt, skonstruował namiot, tworząc szereg nowych rozwiązań technicznych, pozwalających na ulokowanie go na drzewie.
© Paweł Lewandowski
Użytkownik ma możliwość zawiesić namiot i się do niego bezpiecznie dostać, nawet bez znajomości technik alpinsitycznych. Sztywność platformy daje solidne oparcie, zapewniające komfort przebywania na wysokości, co wraz z pokryciem namiotu — tropikiem, umożliwia spokojny, bezpieczny nocleg oraz np. obserwację i dyskretne fotografowanie natury. Co ważne namiot jest bezpieczny dla drzew — bezinwazyjny montaż nie kaleczy pni.
Projekt powstał jako dyplom magisterski Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w Pracowni Projektowania Produktu pod kierunkiem prof. Jarosława Szymańskiego. Namiot jest produktem prototypowym.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Pawła Lewandowskiego