Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza 2023/2025”
Coraz więcej młodych osób czuje się przytłoczona otaczającym światem. W dużej mierze przyczyniają się do tego nowe technologie. Zapominamy o chwilowym zatrzymaniu się i docenieniu tego, co mamy. Potrzebujemy miejsca, w którym możemy się wyciszyć i zrelaksować, gdzie propagowany jest powrót do natury.
wizualizacja
© Marcelina Rojkowska
Głównym założeniem projektu jest stworzenie przestrzeni, w której można uciec od codzienności, odpocząć, zrelaksować się i zatrzymać na chwilę. Obiekt ma trzy sale do zajęć jogi, pomieszczenia przeznaczone do medytacji, herbaciarnio-księgarnię, ogród do medytacji oraz sklep z produktami do jogi. Wnętrze obiektu jest wykonane ze szlachetnych materiałów, takich jak drewno, len i marmur. Kolorystyka pomieszczeń ma działać relaksująco i wyciszająco, dlatego dominują odcienie beżu, drewna oraz bieli, które nawiązują do kolorów ziemi. Obiekt jest samowystarczalnym budynkiem — wykorzystuje technologie umożliwiające pobieranie wody i prądu z natury, nie niszcząc jej. Wnętrze obiektu poprzez swoje materiałowe kształty i wykończenia nawiązuje do żyjącej natury, która cały czas się przenika. W projekcie wykorzystano dużo zieleni, która ma wpływać na dobre samopoczucie użytkowników.
rzut parteru
© Marcelina Rojkowska
Centrum Holistyczne to miejsce, w którym można wyleczyć swoje ciało i umysł, uczestniczyć w zajęciach z jogi i medytacji, a także porozmawiać z psychologiem, psychiatrą lub po prostu wypić herbatę i poczytać książkę. Można się tu dowiedzieć wszystkiego na temat holizmu oraz jogi. Pomocą służą „instruktorzy od ciała i ducha”. Elementem wystawienniczym jest sklep showroom z rzeczami potrzebnymi do uprawiania jogi (jak maty, ubrania, kosmetyki). Wejście do budynku zawiłym kształtem zaprasza do wnętrza.
rzut piętra
© Marcelina Rojkowska
Najpierw widzimy, po prawej, herbaciarnio-księgarnię, na wprost sklep i sale do zajęć z jogi, po lewej ogród do medytacji. Recepcja i punkt informacyjny znajdują się po lewej stronie od wejścia. Obłymi kształtami nawiązują do natury i jej przenikania. Śnieżna biel i jasne drewno mieszają się, tworząc ciekawe, ale nie przytłaczające formacje we wnętrzu. W recepcji oprócz zapisania się na zajęcia można również zdeponować swój telefon bądź inne urządzenie, od którego chcemy się odciąć na dany czas. Przestrzeń zbudowana w herbaciarnio-księgarni ma nawiązywać do natury. Drewniane parawany dzięki ich nieregularnym kształtom i umiejscowieniu sprawiają wrażenie żyjących. Na środku znajduje się bar, sporo tu miejsc siedzących, zarówno otwartych, jak i bardziej prywatnych, sprzyjających rozmowom gości z pracownikami Centrum. Wnętrze jest wypełnione neutralną kolorystyką, która przeplata się również w następnych pomieszczeniach. Dominują beże, biele i szarości. Materiały — drewno, marmur i len — mają wpływać na komfort psychiczny i fizyczny gości.
wizualizacja
© Marcelina Rojkowska
wizualizacja
© Marcelina Rojkowska
Ogród medytacji został stworzony z myślą o użytkownikach obiektu, którzy chcieliby medytować wśród natury i nauczyć się podstaw medytacji. Mogą się tu poczuć jak lesie. Rozstawione po całym ogrodzie głośniki odtwarzają dźwięki i odgłosy natury, takie jak śpiew ptaków lub szum drzew. Dach obiektu, wykonany z drewnianych pali i z perowskitów na planie Kwiatu Życia, ma wpływać na dobrą energię miejsca.
wizualizacja
© Marcelina Rojkowska
Marcelina Rojkowska
Ilustracje: © Autorka