Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Architektura”
Założeniem pracy magisterskiej było połączenie druku 3D betonem z architekturą modularną. Dzięki użyciu przełomowej technologii bryła projektu osiągnęła unikalną i ekspresyjną formę bez zwiększania komplikacji organizacyjnej i budowlanej zamierzenia. Przewodnią myślą dla wykorzystania druku 3D było maksymalne ograniczenie zużycia betonu przy zoptymalizowanej strukturze budynku i estetyce przykuwającej oko przechodnia.
bryła i plan zagospodarowania terenu
© Paweł Marjański
Struktura nośna drukowana jest jako betonowa skorupa, następnie dozbrajana za pomocą prętów stalowych i zalewana betonem. Pozostałe ściany wykonane w tej technologii wypełniane są styropianem z recyklingu o grubości dostosowanej do potrzeb izolacyjności.
rzut 4. piętra
© Paweł Marjański
przekrój A-A
© Paweł Marjański
Pod kątem funkcjonalnym budynek dzieli się na część mieszkalną i usługową. Biura są wykonane w systemie płytowo-słupowym, aby osiągnąć otwartą przestrzeń dla rozkładu typu open space. Część mieszkalna składa się z dwóch powtarzających się modułów, które łączone są również w większe apartamenty.
wizualizacja
© Paweł Marjański
Mniejsze moduły rezydencjonalne znajdują się na północnej ścianie budynku, co pozwala spełnić wymagania naświetlenia dla mieszkań jednopokojowych. Każdy kubik umożliwia wydzielenie strefy nocnej, tym samym zwiększa intymność użytkowania, a także pozwala na wielką elastyczność w niewielkiej przestrzeni.
Większe moduły znajdują się na południowej ścianie budynku, oferują większą przestrzeń mieszkalną z wydzieloną sypialnią.
wizualizacja zielonego dachu
© Paweł Marjański
Koncept zakłada jak największą powtarzalność, przy czym druk 3D proponuje również unikalne moduły, które stanowią krańcowe elementy projektu.
Moduły drukowane są z podłogą i ścianami/kolumnami, a następnie łączone za pomocą połączeń śrubowych, aby stworzyć jeden spójny obiekt.
druk 3D
© Paweł Marjański
Paweł MARJAŃSKI
Ilustracje: © Autor