Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Architektura”
Ideą projektu jest odpowiedź na problem ograniczonego dostępu do terenów zielonych w miastach, który skłonił mieszkańców do poszukiwania alternatywnych przestrzeni. Koncepcja modularnego budynku ma na celu stworzenie mieszkań, w których otwarte przestrzenie, ogrody stają się naturalnym przedłużeniem wnętrz.
wizualizacja modelowego budynku socjalnego zabudowy mieszkaniowej w Piekarach Śląskich
© Oliwia Jagła
Obszar opracowania jest zlokalizowany w Piekarach Śląskich przy ulicy Harcerskiej. Sąsiaduje z dwoma budynkami zabudowy wielorodzinnej (trzykondygnacyjne, bez balkonów, z wysokim parterem, jeden z dachem dwuspadowym, drugi z czterospadowym o niskim kącie nachylenia). Ze względu na sąsiadującą zabudowę, frontowa linia mieszkań została dostosowana kształtem do otoczenia, by stworzyć wrażenie przedłużenia tej samej zabudowy. Linia frontowa stanowi również naturalną przesłonę dla prywatnej strefy mieszkańców mieszczącej się na głównej platformie.
schemat kształtowania zabudowy i zagospodarowanie terenu
© Oliwia Jagła
Budynek opiera się na modułowej siatce w rozstawie co 3,15 metra, zapewniając dużą elastyczność aranżacji. Struktura mieszkania składa się maksymalnie z 9 modułów o wymiarach 3,15×3,15 metra. W przypadku struktur mieszkaniowych złożonych z mniejszej liczby modułów, dopełniane są ogrodami tak, aby utworzyć pełną dziewięcioskładnikową kompozycję. Projekt przewiduje 6 rodzajów mieszkań o metrażu od 25,3 m² dla M1 do 76,8 m² dla M4.
typologia mieszkań | rzut mieszkania M3
© Oliwia Jagła
Osadzony na płycie fundamentowej parter został zaprojektowany w konstrukcji żelbetowej. Na nim opierają się kondygnacje w modułowej konstrukcji szkieletowej drewnianej (z możliwością prefabrykacji). Pozwala to na wzniesienie budynku w najkrótszym możliwym czasie przy minimalnej ingerencji w otoczenie. Wybór konstrukcji drewnianej zapewnia również zdolność do samoregulacji wilgotności powietrza — wytwarzania wyjątkowego mikroklimatu. Umożliwia to dobrą izolacyjność, co wpływa na niższy koszt eksploatacyjny i ogranicza emisję dwutlenku węgla, sprawia, że mieszkanie szybko będzie się nagrzewać zimą, a latem schładzać. Czas wykonania konstrukcji i dostępność materiałów także wpływają na niższy ślad węglowy. Drewno ma również właściwości absorbujące dźwięk. Konstrukcja mieszkań została odsłonięta, dzięki czemu budynek zyskał unikalny wygląd.
schemat konstrukcji
© Oliwia Jagła
Mieszkania zlokalizowane są głównie w kierunku południowym lub wschód–zachód, dzięki czemu zyskują jak najlepsze parametry doświetlenia. Proponowane ułożenie mieszkań zapewnia stworzenie otwartych przestrzeni, które tworzą klimat miniosiedla wtapiającego się w otaczającą go zieleń. Budynek wyposażony jest w windę, większość mieszkań ma własną klatkę schodową, co zapewni prywatność przyszłym mieszkańcom. Ze względu na zapotrzebowanie na usługi, cały parter został zaaranżowany z myślą o nich.
przekrój
© Oliwia Jagła
Oprócz usług na parterze zaprojektowano prywatny garaż z komórkami lokatorskimi dla mieszkańców. Na pierwszym piętrze znajduje się również atraktor w postaci szklarni w konstrukcji drewnianej, która będzie pełnić funkcje rekreacyjne i może być dostosowywana do okoliczności, na przykład stać się salą wykładową lub warsztatową.
elewacje
© Oliwia Jagła
9-square grid to projekt w pełni dostępny z każdej strony, stanowiący zielony korytarz łączący się od strony południowej z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Żabie Doły. Ukazuje on nowe możliwości w kwestii rozwiązań socjalnej zabudowy mieszkaniowej. Dostęp do zieleni, ekologiczność, poczucie bezpieczeństwa i posiadania własnego wyjątkowego miejsca to aspekty ważne dla użytkowników.
Oliwia Jagła
Ilustracje: © Autorka