Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Architektura”
Cyfrowe Archiwum Dorobku Cywilizacji to koncepcja nowoczesnego podziemnego archiwum mającego chronić wszelkie osiągnięcia cywilizacyjne przed zagrożeniami antropogenicznymi i naturalnymi. Ideą projektu jest stworzenie „czarnej skrzynki” ludzkości, zdolnej przetrwać globalne kataklizmy i umożliwić odbudowę cywilizacji po ewentualnej katastrofie.
szkic koncepcyjny i wizualizacja Cyfrowego Archiwum Dorobku Cywilizacji w Katowicach
© Michał Swaryczewski
Budynek archiwum, zlokalizowany w Katowicach, został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i minimalizacji zagrożeń takich jak trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów czy inne katastrofy naturalne. Położenie to — poza bezpieczeństwem geologicznym i geograficznym — zapewnia również dostęp do zaawansowanej infrastruktury komunikacyjnej i technologicznej regionu. Lokalizacja w jednej z największych polskich aglomeracji daje też możliwość łatwego dostępu do zasobów archiwum oraz wspierania szeroko zakrojonych badań naukowych.
Architektura kompleksu została wkomponowana w istniejący układ urbanistyczny, nawiązuje do historycznych map, dzięki czemu przywraca dawne ciągi piesze i poprawia komunikację dzielnicy.
stan projektowany w stosunku do otoczenia
© Michał Swaryczewski
Nadziemną część kompleksu tworzy pięć futurystycznych wieżowców o różnych wysokościach połączonych zawieszonym przeszklonym łącznikiem. Na wyższych kondygnacjach budynków rozciągają się stalowe mosty umożliwiające swobodny przepływ osób i funkcji między poszczególnymi częściami kompleksu. Trzy dodatkowe wieże pełnią funkcje zasilania awaryjnego (turbiny wiatrowe pionowej osi obrotu), wentylacji podziemnego magazynu danych oraz łączności. W części podziemnej znajdują się wielopoziomowe parkingi, superkomputer oraz cyfrowe archiwum w formie pierścienia.
rzuty poziomu 0 i 1. piętra
© Michał Swaryczewski
Każdy z wieżowców ma przeszklony szyb, w którym znajdują się charakterystyczne piony świetlne, przesyłu danych, zasilające oraz transportujące ciecz chłodzącą superkomputera, która rozprowadzana jest w górnych partiach elewacji, zapewniając pasywne chłodzenie superkomputera, w zimie zaś jest wykorzystywana do ogrzewania wnętrz. Szyb, wraz z otwartymi kondygnacjami, na których znajdują się tarasy, tworzą ciąg powietrza, umożliwiając naturalną wentylację wieżowców.
przekrój A-A i schemat przewietrzania budynku
© Michał Swaryczewski
Oprócz funkcji archiwalnej kompleks oferuje przestrzenie poświęcone działalności badawczej i naukowej. Znajdują się w nim pracownie naukowe, centra zarządzania danymi oraz ogólnodostępne biura, które umożliwiają prowadzenie badań nad zarchiwizowanymi materiałami, jednocześnie pozwalają na bieżące archiwizowanie nowych danych. Całość stanowi nowoczesne centrum badawcze wspierające rozwój technologiczny i naukowy w bezpiecznym i innowacyjnym środowisku.
podział funkcji budynku i schemat dostępności, przekrój aksonometryczny
© Michał Swaryczewski
Projekt wykorzystuje zaawansowane technologie ochrony danych chroniące przed takimi zagrożeniami, jak promieniowanie, zakłócenia elektromagnetyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Budynek został zaprojektowany z myślą o długotrwałym przechowywaniu danych, zastosowano w nim żelbet, barytobeton, powłoki ołowiowe oraz baseny wypełnione wodą alkaliczną, które chronią przed promieniowaniem i uszkodzeniami. System tłumików sejsmicznych dodatkowo zabezpiecza infrastrukturę przed trzęsieniami ziemi, co jest kluczowe dla podziemnej części archiwum.
wizualizacja Cyfrowego Archiwum Dorobku Cywilizacji w Katowicach
© Michał Swaryczewski
Estetyka kompleksu nawiązuje do retrofuturyzmu i nurtu science fiction, podkreślając jego główne funkcje oraz cel istnienia. Projekt odchodzi od współczesnych trendów minimalistycznych, wprowadza mroczne formy budzące kontrowersje, ale też zachęcające do refleksji.
Forma architektoniczna ma za zadanie wywoływać silne emocje, skłonić odbiorcę do głębszych przemyśleń nad przyszłością cywilizacji oraz rolą technologii w jej ochronie. Ta unikalna koncepcja świadomie odchodzi od obecnych trendów, poprzez odmienność inspiruje i zadaje nowe pytania dotyczące przyszłości architektury i technologii oraz ich znaczenia w kontekście globalnych wyzwań.
Michał SWARYCZEWSKI
Ilustracje: © Autor