W 3. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego dla najlepszych dzieł architektonicznych Wielkopolski, organizowanego przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP, każdy z Czytelników może oddać głos na swojego faworyta! W konkursie przyznane zostaną Nagrody Publiczności w sześciu kategoriach — Budynek mieszkalny wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej, Dom, Dzieło eksportowe, Przestrzeń wspólna i Wnętrze. Głosować można na jeden projekt w każdej z kategorii, łącznie w głosowaniu można oddać zatem sześć głosów*. Pracownie, które zdobędą największą liczbę głosów w swojej kategorii, otrzymają roczną prenumeratę miesięcznika A&B. Wyłoniony zostanie także laureat Grand Prix! Głosy oddawać można od 15 listopada do 15 grudnia br.
Materiały do publikacji udostępnione przez organizatorów konkursu.
kategoria
BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY
Kamienica przy Rynku Wildeckim w Poznaniu
proj.: Ultra Architects
[frament opisu autorskiego]
Budynek uzupełnia północną pierzeję Rynku Wildeckiego w Poznaniu. Działka ta nigdy nie była zabudowana. W typowej kamienicy końca XIX wieku widać było strukturę społeczną miasta [...]. Dziś społeczeństwo to struktura demokratyczna, niepodkreślająca podziałów społecznych i materialnych. Dlatego nasza kamienica składa się tylko z dwóch części: parteru z handlem oraz, stojącej na nim, części mieszkalnej o jednolitym wyglądzie. Budynek jest połączony z otaczającą go tkanką poprzez charakterystyczne ugięcie ściany, odchylające trzy ostatnie kondygnacje. To ugięcie następuje na tej samej wysokości, co okapy Kościoła Pod Wezwaniem Maryi Królowej i budynku dawnej plebanii. [...] Ze względu na to, że kamienica praktycznie przez cały dzień wystawiona jest na mocne działanie słońca, kolorystyka jej jest jasna. Ma to także zmniejszyć nagrzewanie okolicy. Jedynie wnęki okienne i zewnętrzne obudowy loggii są ciemne, co ogranicza ilość promieni słonecznych odbijających się i wpadających do środka mieszkań.
liczba głosów: 73
Budynki mieszkalne wielorodzinne w Szamotułach
proj.: Vowie Studio Plus
[opis autorski]
Główną ideą projektu było wpisanie się w zabytkowy kontekst otoczenia. Ze względu na lokalizację projektowane budynki ukształtowano jako urbanistyczne zamknięcie historycznego układu centrum Szamotuł. Kompozycja dwóch brył z przedpolem w postaci parku stanowi wprowadzenie do zabytkowego centrum miasta. Poprzez rozczłonkowanie bryły i odpowiednie ukształtowanie dachów w sposób akcentujący szczyty, projektowane budynki w czytelny sposób odnoszą się do zabytkowego sąsiedztwa. Rozbicie bryły na mniejsze segmenty wizualnie zmniejsza projektowany budynek, dzięki czemu harmonijnie wpisuje się on w okoliczną zabudowę. Poprzez zachowanie odpowiedniej odległości od granicy działki i odpowiednie ukształtowanie elewacji frontowej budynek stanowi kontynuację zachodniej pierzei ulicy Ratuszowej.
liczba głosów: 79
Winiarska 40 w Poznaniu
proj.: CDF Architekci
[fragment opisu autorskiego]
Budynek mieszkalny przy ul. Winiarskiej w Poznaniu, zlokalizowany bezpośrednio przy parku, to charakterystyczna, mocno rozrzeźbiona, bryła. Nieregularne kształty ostatnich dwóch kondygnacji kształtują ciekawy światłocień i nadają obiektowi indywidualny charakter. Towarzysząca projektowi zasada negatywu wpłynęła na zastosowanie materiałów o zróżnicowanej fakturze i kolorystyce. Elewacje z jasnej cegły kontrastują z charakterystyczną fakturą siatki cięto ciągnionej w odcieniach brązu. Projektowane loggie dają wrażenie wydrążonych w bryle kubatur, a stonowana kolorystyka materiałów współgra z sąsiednią zielenią parkową. W budynku zaprojektowano 49 mieszkań o różnorodnej strukturze. Wraz z liczbą kondygnacji rośnie średnia powierzchnia mieszkań — od niewielkich kawalerek na parterze, po czteropokojowe apartamenty z dużymi tarasami na najwyższej kondygnacji. [...] Wysokość budynku — zaliczona do kategorii średniowysokiej, stanowi harmonijne uzupełnienie między wysoką a niską zabudową w sąsiedztwie.
liczba głosów: 12
Fama Jeżyce Etap I w Poznaniu
proj.: HRA Architekci
[opis autorski]
Fama Jeżyce to jedna z największych inwestycji powstających w samym sercu Jeżyc. Na niemal 8-hektarowym terenie po dawnej Wiepofamie staje osiedle, które wzbogaca zachodzące tu od kilku lat zmiany. Oprócz budynków mieszkalnych przestrzeń tą wypełnią nowe drogi, skwery, atrakcyjny plac oraz deptak z miejscem do wypoczynku i rekreacji. Przygotowując koncepcję osiedla Fama Jeżyce, szczególną uwagę skupiliśmy na zachowaniu spójności z istniejącym charakterem jeżyckiej zabudowy. Poszczególne etapy będą więc miały kwartałowy charakter. Każdy z nich wyróżniał się będzie indywidualnymi rozwiązaniami elewacyjnymi. W pierwszym etapie będzie to drewno. We współczesnej architekturze osiedla mamy także ukrytą historię — zaokrąglone narożniki budynków nawiązują do okresu międzywojnia, a betonowe balkony nadają im surowego charakteru.
liczba głosów: 138
kategoria
BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
Nowy Rynek w Poznaniu, etap II, budynek D
proj.: Medusa Group
[opis autorski]
Kolejny etap inwestycji firmy Skanska na terenach byłego dworca i bazy PKS.
liczba głosów: 43
Kompleks Oświatowo-Sportowy w Baranowie
proj.: NEW ARCHITEKCI
[fragment opisu autorskiego]
Podstawową formą jest prosta bryła z wielospadowym dachem, która w sposób naturalny wpisuje się w krajobraz polskich małych miejscowości. Szkoła podzielona została na cztery części: część wczesnoszkolna z wielofunkcyjną salą, szkoła podstawowa z holem głównym z paradnymi schodami, część żywieniowo-administracyjna, a także pełnowymiarowa hala sportowa z dodatkowymi pomieszczeniami siłowni i fitness (dla uczniów oraz dla mieszkańców). Główną ideą było wkomponowanie znacznych rozmiarów obiektu w strukturę kameralnej miejscowości, gdzie założenia urbanistyczne znajdują się pod wymogami konserwatorskimi. Obiekt nawiązuje skalą, różnorodnością wysokich dachów, zwartą bryłą estetyką (zastosowanie naturalnych elewacyjnych materiałów: drewno, cegła klinkierowa) do historycznej zabudowy miejscowości Baranów. Nowoczesny, estetyczny, w skali zabudowy miejscowej obiekt buduje ład przestrzenny oraz tożsamość miejsca. Zaprojektowano proekologiczne rozwiązanie w postaci „zielonego atrium”, które tworzy mikroklimat w szkole i jest jednocześnie „zieloną klasą”.
liczba głosów: 25
Budynek ekspozycyjno-biurowy Blum Polska, Jasin, gm. Swarzędz
proj.: Tekktura
[fragment opisu autorskiego]
Prezentowany projekt to obiekt biurowy z przestrzenią ekspozycyjną. [...] Formę budynku tworzą bryły prostopadłościenne, które wysuwają się schodkowo, tworząc pionowe uskoki na elewacji północnej. Od strony wschodniej drugie piętro jest nadwieszone na prawie całej długości elewacji. Na poziomie pierwszego piętra został zaprojektowany łącznik z istniejącym budynkiem socjalno-biurowym. Elewacja zachodnia to jednolita fasada szklana, osłonięta żaluzjami zewnętrznymi, z loggią na 1. i 2. kondygnacji. Budynek jest przykryty dachem płaskim i ma wysokość 18,60 m. Główne wejście do budynku znajduje się w elewacji wschodniej.
liczba głosów: 9
Centrum Aktywizacji Społecznej „TLENOWNIA”, Czempiń
proj.: Pracownia Projektowa J. P. Woźny
[fragment opisu autorskiego]
Piękny swego czasu budynek Tlenowni otrzymał od konserwatora pozwolenie na wyburzenie z racji jego fatalnego stanu. Zabudowania były w ruinie, jednak lokalne władze miasta postanowiły zachować ten historyczny obiekt. [...] w ten sposób powstało Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia o powierzchni netto 1500 m kw. Cały obiekt został przystosowany do pełnienia wielu funkcji kulturalnych i społecznych, które mogą działać niezależnie. Jest tu biblioteka z czytelnią, sala wielofunkcyjna na 140 osób, sale do prowadzenia warsztatów z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz dwukondygnacyjne muzeum wraz z salą pamięci Antoniego Jezierskiego z ofiarowanymi przez mieszkańców pamiątkami po właścicielu Tlenowni. [...] Udało się nam ocalić ponad trzydzieści procent oryginalnej substancji: przede wszystkim zewnętrznych murów. Reszta to nowe konstrukcje: żelbetowe lub stalowe.
liczba głosów: 21
Ogrodowy pawilon do jogi w Przeźmierowie
proj.: Mili Młodzi Ludzie
[fragment opisu autorskiego]
Z uwagi na lokalizację założenia w istniejącym ogrodzie, gęsto porośniętym wysokimi drzewami, musieliśmy zlokalizować zamierzony metraż tak, aby uniknąć wycinki drzew przy jednoczesnym zachowaniu intymności tarasu domu mieszkalnego. Ważne było także uwzględnienie odpowiedniego nasłonecznienia pomieszczeń w istniejącym domu — nowe budynki nie mogły zasłaniać okien pomieszczeń mieszkalnych. [...] Większy z projektowanych budynków to pawilon do jogi. Bryła składa się z dwóch części: wyższej z salą do praktyki (ok. 40 m kw.) oraz niższej z wejściem i przedsionkiem łączącym funkcję aneksu kuchennego i szatni wraz z toaletą i prysznicem. Mniejszy, bliźniaczy obiekt mieści saunę i niewielki gabinet do masażu oraz miejsce noclegowe na antresoli. Pomiędzy nimi znajduje się zewnętrzny prysznic. [...] Obiekty zostały zbudowane w konstrukcji szkieletowej ze wzmocnieniem stalowym. Aby uchronić korzenie drzew, zastosowano posadowienie na gruntowkrętach.
liczba głosów: 24
Shoot house, Włościejewki
proj.: P3 Pracownia Architektury, Sebastian Nowakowski
[fragment opisu autorskiego]
Budynki typu shoothouse są rodzajem specjalnych strzelnic symulujących rzeczywiste scenariusze kryzysowe. [...] Na początku była działka o zaskakującym ukształtowaniu terenu, istniejąca zabudowa szkoleniowa i wyznaczone miejsce na obiekt w zamyśle inny niż wszystkie dotąd. Skarpa zawsze przyciąga uwagę projektanta ze względu duże możliwości kompozycyjne. W tym przypadku to jedna z wytycznych funkcjonalnych (niezależny dostęp do dwóch kondygnacji) ostatecznie zadecydowała o wpisaniu budynku w zastany nasyp ziemny. Projektowany budynek miał stanowić dopełnienie istniejącego ośrodka szkoleniowego inwestora zarówno przestrzennie, jak i funkcjonalnie. [...] Architekci postanowili pójść o krok dalej we wpisywaniu się w kontekst krajobrazowy, a więc nie tylko wciąć budynek w skarpę, ale i przesunąć kondygnacje względem siebie stwarzając poczucie bryły podążającej za ukształtowaniem terenu, przy okazji tworząc tarasy. Jak się okazało, nowe, atrakcyjne przestrzenie do celów szkoleniowych. Dopełnieniem bryły jest dominująca zabudowana klatka schodowa zapewniająca łatwy dostęp na dach budynku. Na jej osi, za pomocą podcienia zostało podkreślone główne wejście do budynku.
liczba głosów: 275
kategoria
DOM
Dom w Poznaniu
proj.: Studio GAB, Katarzyna Osipowicz-Grabowska, Piotr Grabowski
[fragment opisu autorskiego]
Parter domu skupia w sobie przenikające się części dzienne, które dzięki otwarciom w kierunku wschodnim, południowym i zachodnim dadzą możliwość korzystania z naturalnego oświetlenia. Poprzez zlokalizowane od wschodu duże okna, poranne słońce znad jeziora będzie wypełniało i budziło do życia cały dom. [...] Serce domu stanowi zorganizowana wokół kominka jadalnia połączona z salonem oraz przenikająca się z kuchnią. Wykończenie domu w naturalnych materiałach nadaje przestrzeni odpowiednie ciepło oraz wysoki komfort przebywania. [...] Budynek koresponduje materiałami wykończeniowymi z otoczeniem. Połączenie elewacji ceglanej w części parterowej wraz z drewnianą elewacją na piętrze wpisuje dom w kolorystykę naturalnego otoczenia lasu oraz otoczenia jeziora. Forma domu jest odpowiedzią na kontekst, dom zwraca się całkowicie w kierunku jeziora, podporządkowując się otoczeniu oraz umożliwiając przyszłym mieszkańcom korzystanie w pełni z otoczenia.
liczba głosów: 19
Hill Top House, Borówiec
proj.: mode:lina
[opis autorski]
Projekt został stworzony dla pary amatorów białego szaleństwa, natury oraz kolekcjonerskich samochodów. Właścicielom zależało na połączeniu prostej, tradycyjnej bryły domu z możliwie jak największym garażem, tak aby całość jak najbardziej zlewała się z otaczającą zielenią. Postanowiliśmy sprytnie połączyć wszystkie te życzenia, projektując dom, który z trzech stron okala zielona górka, kryjąca spory garaż oraz biuro. Uzupełnieniem „górskiego klimatu” jest mała chatka stojąca na szczycie powstałej górki.
liczba głosów: 37
Przebudowa domu jednorodzinnego, Leszno
proj.: studio de.materia
[fragment opisu autorskiego]
Zadanie projektowe polegało na gruntownej transformacji parterowego domu z 2002 roku, zlokalizowanego na przedmieściach, w sąsiedztwie zwartej zabudowy jednorodzinnej. Był to obiekt o rozrzeźbionej formie i charakterystycznej postmodernistycznej elewacji [...] Głównymi założeniami projektu była rozbudowa o pawilon fitness, istotna zmiana formy oraz lepsze zintegrowanie domu z otaczającym go ogrodem. Salon został w całości przeszklony i połączony podcieniem z nowym skrzydłem siłowni, przez co od strony ogrodu bryła nabrała horyzontalności i przejrzystości. Wnętrze otworzyło się na zieleń i światło, a obszerna, drewniana platforma stała się areną życia w ogrodzie. Od strony ulicy budynek w połączeniu z pełnym ogrodzeniem jawi się jako kompozycja nieprzeniknionych płaszczyzn ciemnych materiałów.
liczba głosów: 16
Złamany dom w Poznaniu
proj.: Ultra Architects
[fragment opisu autorskiego]
Dom stanął na działce o kształcie wydłużonego równoległoboku. Warunki zabudowy określały obowiązującą linię zabudowy [...], kąty pochylenia dachu, oraz maksymalną wysokość kalenicy. Z tych powodów została zaprojektowana bryła o bardzo klasycznym kształcie, z dachem o dwóch połaciach, ze wschodnią elewacją opartą na wskazanej przez urząd linii zabudowy. Żeby tak stojący i spełniający oczekiwania funkcjonalne obiekt wpasował się w działkę, w miejscu kalenicy bryła domu została złamana/odgięta. [...] Ze względu na to, że działka opada na całej długości, dom ma trzy kondygnacje. [...] Elementem spajającym wszystkie piętra jest przestrzennie zaprojektowana klatka schodowa. [...] latem działa jak komin wentylacyjny, wymuszając naturalny ruch powietrza, a zimą wciąga do domu, wraz z sąsiadującym z nią ogrodem zimowym, ciepło generowane przez słońce. Elewacja i dachy domu oraz płot wykończone są surowymi modrzewiowymi listwami. Natomiast we wnętrzu zostawiliśmy nieotynkowany beton struktury konstrukcyjnej domu.
liczba głosów: 22
Nowy Strzeszyn etap 2, Poznań
proj.: Insomia
[fragment opisu autorskiego]
Spróbowaliśmy, czerpiąc z naszych doświadczeń, stworzyć założenie, będące poszukiwaniem czegoś między domem a mieszkaniem — synergią/połączeniem zalet obu. Ludzka skala skorelowana z faktycznymi potrzebami człowieka zaowocowała zaprojektowaniem racjonalnych, funkcjonalnych, kompaktowych i energooszczędnych domów-mieszkań. Średnia wielkość jednostki mieszkalnej to 68 m². Powtarzalność brył ustąpiła miejsca zróżnicowaniu. Urbanistyka osiedla to efekt unikania konfliktów z istniejącą zielenią — zabudowa między drzewami. Poszanowanie tego, co zastane. [...] Projektowane obiekty stanowią współczesną formę intensywnej miejskiej zabudowy. [...] Projekt składa się z 51 budynków dwulokalowych o funkcji mieszkalnej. W drugim etapie inwestycji powstało 27 lokali mieszkalnych. Każdy lokal posiada niezależne wejście, miejsce garażowe oraz ogródek.
liczba głosów: 16
kategoria
DZIEŁO EKSPORTOWE
Przebudowa Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie
proj.: Autorska Pracownia Architektoniczna — Jacek Bułat
[fragment opisu autorskiego]
W zakresie zagospodarowania terenu zrealizowano przebudowę istniejących obiektów amfiteatru. Ze względu na liczne trudności z dostosowaniem istniejącego obiektu zaplecza scenicznego do obowiązujących przepisów i standardów użytkowych pozostawiono jedynie jego elementy konstrukcyjne związane z istniejącym zadaszeniem widowni. [...] Punktem wyjścia do projektowania było pozostawienie istniejącej konstrukcji budynku oraz konstrukcji zadaszenia. Dla zapewnienia prawidłowego rozdziału widzów i osób występujących na scenie rozmieszczono poszczególne funkcje na różnych kondygnacjach. [...] W ramach przebudowy amfiteatru wykonano wymianę nawierzchni sceny oraz przedłużenie sceny nad orkiestron. Nowe zadaszenie sceny zaprojektowano w formie nawiązującej kształtem do głównego zadaszenia amfiteatru. [...] jako wiszące na cięgnach (linach) rozpiętych pomiędzy trzema łukowymi żebrami wykonanymi z rur stalowych. [...] Prace obejmowały także całkowitą przebudowę widowni i nadanie jej dopasowanego do nowej sceny nachylenia oraz przebiegu rzędów.
liczba głosów: 56
Żłobek Zakątek Malucha i Przedszkole Zakątek Przedszkolaka w Łochowie
proj.: Decocafe Architektura Dobrochna Kniat, Krzysztof Kostrzyc, Małgorzata Czarniak
[fragment opisu autorskiego]
W części żłobkowej w koncepcji sal dla dzieci i holu zaproponowano nawiązanie do natury. [...] Poprzez wykorzystanie elementów geometrycznych i monochromatycznej kolorystyki nawiązania do natury nie są dosłowne. Poza kolorami dominującymi w salach, jak i w całym obiekcie starano się wykorzystać materiały i kolory naturalne, fornir dębowy oraz kolory biały i czarny. [...] Projekt części przedszkolnej obiektu, w kontraście do części żłobkowej, zainspirowany jest miastem. W salach pojawiają się zabudowy w kształcie domków, również zróżnicowane kolorystycznie. [...] Założeniem projektu było wprowadzenie prostych, minimalistycznych rozwiązań, które pozwolą kształtować poczucie estetyki u dzieci od najmłodszych lat.
liczba głosów: 101
REACT — budynek usługowy z garażem podziemnym oraz towarzyszącą infrastrukturą techniczną w Łodzi
autorzy: Piotr Litoborski i Piotr Marciniak – Biuro architektoniczne oraz zespół w składzie: Jędrzej Pawlaczyk, Karolina Wójcik-Pietrzak, Iwona Jankowska, Daria Olejniczak, Tomasz Grzegorek, Natalia Rozmiarek, Ewa Jachimczak, Sylwia Świtała, Małgorzata Kaliska i Kolektyf - SIW
[opis autorski]
Biurowiec React, zlokalizowany przy jednej z najważniejszych ulic Łodzi, ma wyznaczać nowe standardy dla tej urbanistycznie zaniedbanej części miasta. Artykulacja elewacji ukształtowana została w oparciu o podstawowe zasady kompozycji elewacji kamienic przełomu XIX/XX wieku przetworzone na język architektury współczesnej. Jedną z inspiracji projektowych była twórczość łodzianina z wyboru — Władysława Strzemińskiego.
liczba głosów: 41
kategoria
PRZESTRZEŃ WSPÓLNA
Duch Palatium Mieszka I oraz jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu
proj. architektoniczny: Pracownia Projektowa J.P. Woźny z zespołem, projekt i realizacja szkła artystycznego: ARCHIGLASS Tomasz Urbanowicz i Konrad Urbanowicz z zespołem
[fragment opisu autorskiego]
Geneza projektu sięga roku 1999, kiedy to zespół archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dokonał nietuzinkowego odkrycia reliktów palatium bezpośrednio przy kościele Najświętszej Marii Panny in summo. Koncepcja wykonania obrysów obiektu ze szkła zrodziła się wśród archeologów w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci w 2016 roku. [...] Pionowe boki muru zaprojektowane i wykonane zostały jako unikatowe odlewy ze szkła artystycznego w ręcznie wykonywanej formie, nawiązującej do odcisku kamieni — oddającej strukturę i charakter fundamentów i ścian obiektu kamiennego sprzed ponad tysiąca lat. Zmienna grubość (sięgająca nawet 80 mm) nadaje powierzchni aksamitną, piecową fakturę. [...] Cała kompozycja szklana składa się z niemal 200 elementów, o łącznej wadze około 13 ton. Iluminacja wielkoformatowego obiektu szklanego pozwala na ekspozycję obrysu murów i treści historycznych również po zmroku w sposób delikatny i spójny z całym otoczeniem zabytkowego Ostrowa Tumskiego.
liczba głosów: 14
Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu
proj.: Autorska Pracownia Architektoniczna — Jacek Bułat
[fragment opisu autorskiego]
Głównym założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni o wysokich walorach estetycznych, a także funkcjonalnej, przyjaznej dla pieszych, która będzie aktywizować lokalną społeczność. Projektowany teren został objęty strefą zamieszkania, polegającą na uprzywilejowaniu ruchu pieszego i rowerowego, podnosząc poziom bezpieczeństwa. [...] Skwer im. Kazimierza Nowaka, znajdujący się w zachodniej części Rynku leży na skarpie o całkowitej różnicy poziomów około 4 m. W tym miejscu zaprojektowano podwyższenie płyty placu tak, aby stworzyć wyodrębnioną przestrzeń, w której dominuje funkcja rekreacyjna. [...] Całość zakończona została schodami amfiteatralnymi, na których można się spotkać i organizować pokazy sztuk ulicznych. Północna pierzeja Skweru to deptak pieszy, gdzie wystawić można ogródki gastronomiczne. [...] Dodatkowa strefa rekreacyjna przeznaczona do odpoczynku, z dużą ilością zieleni oraz miejscami do siedzenia znajduje się w północnej części placu. Naturalnie ukształtowana skarpa zieleni oddziela strefę pieszą od ulicy i miejsc postojowych. [...] Nowoczesna przestrzeń handlowa, zorganizowana na planie koła, zapewnia łatwy dostęp z każdej strony. Znajdujące się nad nią transparentne zadaszenie o wizualnie lekkiej konstrukcji stalowej i zastosowanej dwuwarstwowej membranie pneumatycznej z tworzywa ETFE, daje cień, chroni przed deszczem i śniegiem, nie zmieniając przy tym koloru wystawionych produktów. [...] W trakcie budowy powstała makieta o różnym stopniu zadruku, która prezentowała różny stopnień zacienienia przestrzeni pod zadaszeniem. Ostatecznie nadruk na folii, która ma służyć jako ochrona przeciwsłoneczna, został przypisany dla warstwy dolnej.
liczba głosów: 74
Ławki do Dendroterapii na Stawach Dębińskich
proj.: Irina Matei, Katarzyna Brągiel, Lais Kurt Laurisch, Michał Wachura, Cezary Nagórski, Edgars Plocins, Sabīne Asere, Robert Hirsch, Paula Riechardt, Carla Riechardt, Sebastian Scharf, Laura Kalniņa, Joanna Lipnicka, Marius Wissner
[fragment opisu autorskiego]
Mebel powstał w ramach międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for wood. [...] Grupa miała zaprojektować mebel do wykonywania ćwiczeń oddechowych, który umożliwiać będzie także obserwację zarówno terenu wokół dębu, jak i samego drzewa. Młodzi architekci stworzyli projekt składający się z trzech przenikających się elementów — tworzących kompozycję, będącą wynikiem przeprowadzonych analiz przestrzennych, funkcjonalnych i przyrodniczych. Każdy z zaprojektowanych elementów, odpowiada na potrzeby różnych technik relaksacyjnych wykorzystywanych podczas dendroterapii. Największy z elementów to leżak z oparciem skierowany na staw, z którego można podziwiać korony drzew i światło przenikające przez liście. Drugi element jest meblem wielofunkcyjnym, który spaja całą kompozycję, z kolei ostatni to ławka umożliwiająca kontakt fizyczny z korą pobliskiego dębu.
liczba głosów: 9
Mebel do obserwacji ptaków nad Stawem Słonecznym
proj.: Iwo Borkowicz, Adam Siemaszkiewicz, Maria Kwiatkowska, Marcin Stępień , Eduards Lasmanis, Jelizaveta Zaiceva, Tugba Cakir, Vladyslava Yesypovych, Peer Hastenteufel, Natalia Rajchel, Pauline Gust, Malte Lars Henningsen, Sabine Ozolina, Maria Dondajewska
[fragment opisu autorskiego]
Projektanci nie zdecydowali się na realizację punktu obserwacyjnego w standardowej formie — przypominającej leśne czatownie. Powstała okrągła platforma, której forma oraz wielkość jest wynikiem przeprowadzonych analiz przestrzennych. Skromna, prosta konstrukcja daje podłoże dla delikatnego tarasu, na którym znalazła się zagłębiona w formie ławka z daszkiem — dająca możliwość obserwacji ptaków z poziomu tafli wody. Głazy narzutowe do odpoczynku oraz zawarte w platformie drzewa, nadają poczucie związania z krajobrazem Dębiny.
liczba głosów: 17
kategoria
WNĘTRZE
Budynek ekspozycyjno-biurowy firmy Blum Polska
proj.: Tekktura
[fragment opisu autorskiego]
Firma Blum jest producentem okuć meblowych. W ogólnodostępnej części ekspozycyjnej prezentowane są produkty Inwestora oraz ich zastosowanie użytkowe. [...] W projekcie zastosowano różnorodne materiały wykończeniowe. Zróżnicowane materiały miały podkreślić wielość możliwości i różnorodność prezentowanych mebli i zabudów meblowych oraz zastosowanych w nich różnych systemów okuć produkowanych przez Blum. Na ścianach zastosowano materiały tapicerskie i tapety winylowe. Wybrane ściany zostały wykończone drewnem: fornirem oraz pokryciem drewnianym typu gont. Zabudowy meblowe wykonano z zastosowaniem laminatów kompaktowych, płyt MDF lakierowanych, oraz płyt meblowych melaminowych. Powierzchnie metalowe wykonane z blachy stalowej nierdzewnej polerowanej, blachy wyprofilowanej Formica DecoMetal oraz blachy stalowej lakierowanej na kolor czarny. Blaty ze spieków kwarcowych i corianu.
liczba głosów: 16
Biuro CRAFTON
proj.: mode:lina
[fragment opisu autorskiego]
Działający prężnie z klientami z całego świata Software House Crafton zaadaptował przedwojenną willę w centrum Poznania na nową, zaskakującą siedzibę dla swojego zespołu. [...] Na biuro składają się trzy piętra, dla których potrzebny był wspólny mianownik, aby mimo zróżnicowanej geometrii pomieszczeń cała przestrzeń odbierana była jako spójna całość. Ze względu na historyczny charakter budynku projektanci zdecydowali się na pozostawienie tradycyjnych elementów jego wnętrza: oryginalnej stolarki, sztukaterii, oryginalnych drewnianych podłóg i schodów. Przestrzeń została potraktowana jak trójwymiarowe płótno dla abstrakcyjnego obrazu — dominująca biel została dynamicznie i konsekwentnie przełamana wyrazistymi kolorami związanymi z marką Crafton.
liczba głosów: 54
Wyspa 12
proj.: Barbara Jakubowska & Borys Kozłowski
[opis autorski]
Wnętrze apartamentu w kamienicy.
liczba głosów: 15
Modernizacja przestrzeni wspólnych w budynku Globis
proj.: Insomia
[fragment opisu autorskiego]
Dynamiczność linii połączona z naturalnymi materiałami tworzy przestrzeń, w której użytkownik chce się zatrzymać. Wnętrze budynku zyskało zupełnie nowy wyraz. Ciepła barwa oświetlenia, fragmenty ścian i sufitów w okładzinie drewnianej, tapicerowane meble. Dynamika sufitu wnętrza w sposób bardzo czytelny zaprowadzi Ciebie dalej do holu windowego. Lobby zostało znacznie powiększone dzięki zmianie przedsionka. [...] W lobby wejściowym stworzyliśmy strefę oczekiwania, gdzie goście w wygodnych fotelach, przy regałach z książkami mogą poczekać na umówione spotkanie. Istnieje możliwość modyfikacji strefy, co pozwala na prowadzenie w tym miejscu spotkań i eventów. Recepcja Globis Poznań w formie owalnej jest elementem wyróżniającym się we wnętrzu pełnym dynamicznych form. Lokalizacja recepcji związana jest z zaproponowaną zmianą w układzie pomieszczeń. Umieszczenie jej w bocznej części holu wejściowego polepsza czytelność przestrzenną ze szczególnym naciskiem na intuicyjność odnalezienia holu windowego.
liczba głosów: 17
* Dopuszcza się oddanie tylko jednego głosu na jedną pracę (jedną w każdej kategorii) biorącą udział w głosowaniu o Nagrodę Publiczności. System umożliwia oddanie większej liczby głosów z tego samego IP aby umożliwić głosowanie wielu osób z tej samej sieci, np. akademickiej, pracowni architektonicznej itp. Dopuszczalna liczba głosów z jednego IP wynosi 11. W przypadku oddania większej liczby głosów przez jedną osobę (poprzez czyszczenie cookies, zmianę lokalizacji IP, odcisków przeglądarek i sesji lub używanie botów) będzie to skutkowało unieważnieniem takich głosów.
UWAGA: System zlicza wszystkie głosy. Po zakończeniu głosowania wszystkie głosy dla każdej z prac zostaną sprawdzone pod kątem naruszeń regulaminu i unieważnione, jeśli ten regulamin naruszały. Prawidłowa liczba oddanych głosów zostanie podana do wiadomości publicznej po sprawdzeniu logów serwera w momencie publikacji wyników głosowania. W celu sprawdzenia poprawności mechanizmu głosowania każda praca otrzymała od Redakcji A&B jeden głos kontrolny.
WYNIKI
Wyniki głosowania w kategorii:
BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY |
liczba głosów |
odsetek głosów |
1. Fama Jeżyce |
138 |
|
2. Budynki mieszkalne wielorodzinne w Szamotułach |
79 |
|
3. Kamienica przy Rynku Wildeckim w Poznaniu |
73 |
|
4. Winiarska 40 w Poznaniu |
12 |
Wyniki głosowania w kategorii:
BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ |
liczba głosów |
odsetek głosów |
1. Shoot house |
275 |
|
2. Nowy Rynek w Poznaniu etap II budynek D |
43 |
|
3. Kompleks Oświatowo-Sportowy w Baranowie |
25 |
|
4. Ogrodowy pawilon do jogi w Przeźmierowie |
24 |
|
5. Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA |
21 |
|
6. Budynek ekspozycyjno-biurowy Blum Polska |
9 |
Wyniki głosowania w kategorii:
DOM |
liczba głosów |
odsetek głosów |
1. Hill Top House |
37 |
|
2. Złamany dom w Poznaniu |
22 |
|
3. Dom w Poznaniu |
19 |
|
4. Przebudowa domu jednorodzinnego w Lesznie |
16 |
|
5. NOWY STRZESZYN ETAP 2 |
16 |
Wyniki głosowania w kategorii:
DZIEŁO EKSPORTOWE |
liczba głosów |
odsetek głosów |
1. Żłobek Zakątek Malucha i Przedszkole Zakątek Przedszkolaka w Łochowie |
101 |
|
2. Przebudowa Amfiteatru imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie |
56 |
|
3. REACT |
41 |
Wyniki głosowania w kategorii:
PRZESZTRZEŃ WSPÓLNA |
liczba głosów |
odsetek głosów |
1. Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu |
74 |
|
2. Mebel do obserwacji ptaków nad Stawem Słonecznym |
17 |
|
3. Duch Palatium Mieszka I oraz jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu |
14 |
|
4. Ławki do Dendroterapii na Stawach Dębińskich |
9 |
Wyniki głosowania w kategorii:
WNĘTRZE |
liczba głosów |
odsetek głosów |
1. Biuro CRAFTON |
54 |
|
2. Modernizacja przestrzeni wspólnych w budynku Globis |
17 |
|
3. Budynek ekspozycyjno-biurowy firmy Blum Polska |
16 |
|
4. Wyspa 12 |
15 |