Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B

Sukces polskiego projektanta! Paweł Grobelny zdobył międzynarodową nagrodę

05 września '24
w skrócie
  1. Zagospodarowanie nabrzeża nad Jeziorem Słupeckim zaprojektował Paweł Grobelny.
  2. Realizacja przyniosła projektantowi nagrodę w międzynarodowym konkursie DNA Paris Design Awards w kategorii Projektowanie krajobrazu.
  3. Na projekt na jeziorze w Słupcy składają się drewniane promenady, pomosty w formie okręgów, platformy i podgrzewany basen.
     
  4. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu A&B

Paweł Grobelny zdobył nagrodę w kategorii Projektowanie krajobrazu w tegorocznej edycji konkursu DNA Paris Design Awards! Międzynarodowe jury doceniło stworzoną w harmonii z naturą promenadę nad Jeziorem Słupeckim w Wielkopolsce autorstwa polskiego projektanta.

platformy w kształcie okręgów na Jeziorze Słupeckim

platformy w kształcie okręgów na Jeziorze Słupeckim

fot.: Janusz Nowak

Celem nagrody DNA Paris, za którą stoją organizacje Farmani Group i In Between, jest wyróżnienie architektów i projektantów, którzy poprzez praktyczny, piękny i innowacyjny design poprawiają nasze codzienne życie. Jak w te oczekiwania wpisuje się projekt Pawła Grobelnego? Rozmaitych rozmiarów drewniane okręgi i konstrukcje na jeziorze w Słupcy (i w jego okolicy) tworzą funkcjonalny i intrygujący wizualnie pomost zachęcający do spacerowania i spędzania wolnego czasu na łonie natury. Nietypowy dla tego typu rozwiązań kształt kręgów, przypominający nieco zabawę w „puszczanie kaczek” na gładkiej tafli wody, nawiązuje do grodziska widocznego z brzegu jeziora — sięgającego czasów kultury łużyckiej tak zwanego kopca szwedzkiego, który, w wyniku spiętrzenia wód rzeki Meszny, w latach 50. XX wieku stał się wyspą otoczoną przez sztuczny zbiornik Jeziora Słupeckiego.

platforma widokowa przy grodzisku, wyspie na Jeziorze Słupeckim

platforma widokowa przy grodzisku, wyspie na Jeziorze Słupeckim

fot.: Janusz Nowak

Poszczególne pomosty umieszczone są w miejscach, gdzie naturalnie występują trzciny, więc spacerowanie po pomostach umożliwia różne perspektywy obserwacji natury, ale wytwarza też więcej miejsc do odpoczynku, siadania — niż tradycyjny pomost — mówił w rozmowie z A&B autor projektu.

Czytaj więcejOkręgi na jeziorze w Słupcy. Nowa realizacja Pawła Grobelnego

Geometryczne zagospodarowanie nabrzeża jeziora, oprócz wspomnianych pomostów, obejmuje platformy piknikową i widokową, które zachęcać mają do aktywnego korzystania z przestrzeni oraz liczne obiekty małej architektury.

Szczególne wrażenie robi — również wpisany w kształt koła — podświetlany basen (z podgrzewaną wodą!), który częściowo wpisany jest w zbiornik jeziora, a częściowo — wysunięty w stronę plaży.

podgrzewany basen na Jeziorze Słupeckim

podgrzewany basen na Jeziorze Słupeckim

fot.: Janusz Nowak

Propozycja Pawła Grobelnego zdobyła uznanie międzynarodowego jury w składzie: Simon Hamilton (projektant wnętrz z Wielkiej Brytanii), Nancy Hou i Josh de Sousa (projektanci ze studia Hou de Sousa ze Stanów Zjednoczonych), Fernanda Marques (brazylijska architektka), Gabrielle Kennedy (redaktorka naczelna holenderskiego magazynu DAMN°), Maison Malapert (architekt wnętrz z Francji), Louisa Falkenberg (szwedzka kuratorka, pisarka i instagramerka), Nu Goteh (projektant ze Stanów Zjednoczonych), Robert Sukrachand (projektant mebli z Tajlandii), Daisuke Kitagawa (projektant z Japonii), Debora Manetti (włoska twórczyni typografii), Riccardo Fornoni (architekt z Włoch), Yoko Choy (redaktorka magazynu Wallpaper* z Hongkongu), Sébastien Roussel (francuski architekt krajobrazu z pracowni Devillers & Associés), Boris Brault (CEO firmy Lexon z Francji), Jiaru Lin (dyrektorka artystyczna z Tajwanu), Rod Reynolds (francuski dyrektor kreatywny), Joran Briand i Arnaud Berthereau (projektanci i założyciele Studio Briand Berthereau we Francji), Baptiste Bohu (francuski architekt wnętrz), Lara Mendonça (projektantka i edukatorka z Brazylii), Jordan Cluroe i Russell Whitehead (projektanci i założyciele 2LG Studio w Wielkiej Brytanii), Sandra Githinji (kenijska projektantka, kuratorka i edukatorka), Iliana Kerestetzi (architektka, założycielka pracowni MOLD Architects z Grecji), Younes Duret (projektant przemyślowy z Maroka) i Nicholas Préaud (architekt z Francji). Gratulujemy!

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE