Jesteśmy w samym środku lata. To dobry czas, aby zwolnić, odpocząć, zatroszczyć się o swoje ciało i umysł. Część z nas właśnie wraca z wakacji, część z niecierpliwością czeka na upragniony urlop. W tym roku na wyjątkowy wakacyjny turnus wyruszą uczestnicy i uczestniczki Ogólnopolskich Spotkań Studiujących Architekturę, trwać on będzie od 24 sierpnia do 1 września. OSSA 2024 pod hasłem Sanatorium odbędzie się na Podkarpaciu, a dokładniej w Iwoniczu-Zdroju, jednym z najstarszych polskich uzdrowisk.
© archiwum organizatorów
Warsztaty OSSA, oddolna i nieformalna inicjatywa studencka, organizowane są od 1997 roku. Przechodni charakter wydarzenia sprawia, że za każdym razem zmieniają się zarówno organizatorzy, jak i miejsce przebiegu OSSY. Idea, w której to studenci i studentki decydują o motywie przewodnim warsztatów, pozwala na bieżące reagowanie na najistotniejsze dla nich kwestie. W tym roku jest to troska.
O motywie przewodnim i programie tegorocznej OSSY, a także o trosce o kondycję psychiczną osób studiujących architekturę opowiada Matylda Wolff, jedna z organizatorek warsztatów
Ola Kloc: Hasłem tegorocznej edycji jest Sanatorium, a turnus — jak sami piszecie — odbędzie się na Podkarpaciu. Skąd pomysł na ten motyw przewodni i dlaczego wybraliście akurat tę lokalizację?
Matylda Wolff: OSSA, odkąd ją poznałyśmy, była dla nas nie tylko warsztatami, czy spotkaniami, ale też miejscem pielęgnacji naszej wewnętrznej wrażliwości. Na wiele z nas, pierwsza w życiu OSSA zadziałała wręcz leczniczo, dając motywację do dalszych działań i pokazując, że w społeczności akademickiej i branży są ludzie zaangażowani i twórczy. W OSSIE Sanatorium chodzi o podkreślenie tej terapeutycznej właściwości warsztatów, zdjęcie ciężaru bezproduktywności ze zwykłej potrzeby wypoczynku i zaangażowanie w troskę indywidualną i wzajemną. Wierzymy, że dystansując się od stresów codzienności, uwolnimy drzemiący w uczestnikach i dydaktykach potencjał twórczy.
© archiwum organizatorów
W takim kontekście wybór miejscowości zdrojowej na lokalizację tegorocznej OSSY był kwestią właściwie oczywistą. Rozpoczęły się nasze poszukiwania — przeglądając fotograficzne archiwa, zauroczyło nas wiele miejscowości, ale najbardziej z nich wszystkich urzekł nas (również dzięki namowom naszych znajomych z Podkarpacia) właśnie Iwonicz-Zdrój. Dodatkowym faktorem w tej decyzji był fakt, że OSSY nie było w tej części Polski jeszcze nigdy. Uznałyśmy, że to najwyższa pora zabrać OSSĘ na Podkarpacie!
Ola Kloc: Sporo mówi się dziś o trosce o kondycję psychiczną, zwraca uwagę na doświadczenia osób studiujących architekturę, czego wyrazem jest raport Zawód na A. Czy planujecie adresować ten temat podczas OSSY? Jeśli tak — w jaki sposób?
Matylda Wolff: W kontekście Sanatorium, istotna jest dla nas praca nad lepszym samopoczuciem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Przy tegorocznej edycji, podobnie jak rok temu, weszłyśmy w kooperatywę z inicjatywą Zawód na A, a przygotowany przez nas wspólnie program będzie swobodnie przewijał się w trakcie warsztatów. Na OSSIE chcemy stworzyć atmosferę otwartości, poznać przemyślenia osób biorących w niej udział, dyskutować i wspierać się nawzajem.
Ola Kloc: Jak wygląda program tegorocznej OSSY? Z jakimi tutorami będziecie współpracować tym razem?
Matylda Wolff: W tym roku OSSA będzie trwała aż 9 dni. Nie będzie to jednak 9 dni pracy warsztatowej, a dłuższy turnus OSSY obfitował będzie w różnorodne aktywności. W warsztatach weźmie udział 6 grup uczestników, a ich tutorami będą: Archipolo, Ola Gordowy i Gosia Zmysłowska, Archigrest, Adamiczka.Broma, Ferwor oraz Ola Gryc i Zuza Kasperczyk-Brodecka. Ponadto odbędą się trzy prelekcje — Marty Czachorowskiej, Macieja Czarneckiego oraz Roberta Skrzypczyńskiego. Ważną częścią OSSY będą też spacery, zarówno te oddolne, jak i zorganizowane — krajoznawczy z Towarzystwem Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, czy mikroklimatyczny z grupą Centrala. OSSA Sanatorium to OSSA rozproszona, różnorodna i zapewniająca przestrzeń do refleksji. Dlatego w tym roku powracamy do tradycji Dnia Entropii. W tym dniu uczestnicy przerwą warsztat, grupy zostaną przemieszane i oddane pod opiekę gościnnym tutorom! Podsumowując, w ramach OSSY przewidujemy troskę, relaks i ruch, a wyzbyć chcemy się zmęczenia, rutyny i apatii.
Tutorkami podczas OSSY będą między innymi Ola Gordowy i Gosia Zmysłowsk, a jednym z prelegentów Maciej Czarnecki
© archiwum organizatorów