Zakończyliśmy głosowanie na Nagrodę Publiczności w 4. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego. Plebiscyt trwał od 11 grudnia 2023 roku do 14 stycznia 2024 roku. Podczas głosowania, każdy mógł oddać głos aż w sześciu kategoriach — Budynek mieszkalny wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej, Dom, Dzieło eksportowe, Przestrzeń wspólna i Wnętrze. Które realizacje cieszyły się największym poparciem?
Celem konkursu NAWW jest promocja Wielkopolski jako regionu dbającego o jakość środowiska zbudowanego, przestrzeni publicznej i architektury. Kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury, rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego. Konkurs organizowany jest przez SARP Oddział Poznań oraz Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Głosowanie na Nagrodę Publiczności odpowiadała Architektura&Biznes.
nagroda w kategorii Budynek mieszkalny wielorodzinny
Najwięcej głosów w konkursie zdobyła realizacja pracowni MODO Architektura — Między Mostami, który powstał w Kaliszu. Realizacja otrzymała 116 głosów w konkursie.
Między Mostami, Kalisz — proj.: MODO Architektura
fot.: MODO Architektura
nagroda w kategorii Budynek użyteczności publicznej
Do nagrody w tej kategorii nominowano dwie realizacje. Nagrodę otrzymała pracownia PL.ARCHITEKCI za realizację budynku DWUFUNKCYJNEGO w Skórzewie. Realizacja otrzymała 20 głosów w konkursie.
Budynek DWUFUNKCYJNY, Skórzewo — proj.: PL.ARCHITEKCI
fot.: Nate Cook
nagroda w kategorii Dom Jednorodzinny
Do nagrody w tej kategorii nominowano cztery realizacje. Nagrodę, otrzymała pracownia BIURO PROJEKTÓW GEOPOL. Dom między sosnami w Rawiczu otrzymał 31 głosów w konkursie.
Dom między sosnami, Rawicz — proj.: BIURO PROJEKTÓW GEOPOL
fot.: Sylwia Gudaczewska
nagroda w kategorii Dzieło eksportowe
W tej kategorii nominowano dwie realizacje. Najwięcej głosów otrzymała realizacja przedszkola w Dilbeek (Belgia) za które odpowiadała między innymi pracownia Atelier Starzak Strebicki (we współpracy z Carton123 architecten oraz Natural Born Architects — projekt powstawał wspólnie pod szyldem — TV Team Begijnenborre). Projekt otrzymał 35 głosów w konkursie.
Przedszkole w Dilbeek — proj.: TV TEAM BEGIJNENBORRE (Atelier Starzak Strebicki/Carton123 architecten/Natural Born Architects)
fot.: Stijn Bollaert
nagroda w kategorii Przestrzeń wspólna
W kategorii przestrzeń wspólna nominowano trzy realizacje. Najwięcej głosów otrzymała realizacja Przystanek Edukacja w Wieleniu projektu Neostudio Architekci. Budynek otrzymał 87 głosów w konkursie.
Skwer Usług Kultury – „Przystanek Edukacja”, Wieleń — proj.: Neostudio Architekci, architekci: Bartosz Dawid Jarosz, Paweł Świerkowski, Tomasz Sołtysiak
fot. Paweł Świerkowski
nagroda w kategorii Wnętrze
W tej kategorii było aż pięć nominacji, z czego dwie otrzymały tyle samo głosów. Ex aequo pierwsze miejsce zajęły: Reumedika klinika medyczna w Poznaniu autorstwa Koper Studio Magda Piotrowska i Olgi Haussman oraz Mieszkanie Autora w Poznaniu projektu wiercinski-studio . Obie realizacje otrzymały po 20 głosów w konkursie.
Reumedika klinika medyczna, Poznań — proj.: Koper Studio Magda Piotrowska architektka, Olga Hausmann
fot.: Studio kreatywne Katarzyna Seliga-Wróblewska
Dom Autora, Poznań — proj.: wiercinski-studio Adam Wierciński
fot.: ONI studio