Meble z kolekcji TRN autorstwa Pani Jurek, które obok ceramicznych lamp charakteryzują się kaligraficznymi formami, wyrazistymi kolorami, wykorzystaniem szlachetnych materiałów oraz ręcznym wykonaniem, są dizajnerskim hołdem złożonym dla twórczości Jana Tarasina.
Magda Jurek, artystka, projektantka i założycielka marki Pani Jurek, sama z wykształcenia jest malarką po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stąd, w naturalny sposób posługuję się w projektowaniu kategoriami malarskimi, a więc kompozycją, formą, kolorem.
Kolekcja TRN Pani Jurek
fot. Maciej Miloch © Pani Jurek
W kolekcji TRN sięgnęła do twórczości Tarasina, który malował obrazy, przedstawiajace przedmioty jako serie znaków i symboli. Artysta, będący jednym z klasyków współczesnego malarstwa polskiego jest uważany za przedstawiciela nurtu zmierzającego do abstrakcji, ale w swojej twórczości nigdy ostatecznie nie zerwał więzi ze sztuką przedstawiającą. Projektantka konceptualnie odwróciła ten proces, zamieniając ideogramy w przedmioty, a powstałe w ten sposób obiekty mają prostą kaligraficzną formę i współgrają ze sobą niczym ciąg znaków pisma.
Lustra i lampy z kolekcji TRN Pani Jurek
fot. Pion Studio © Pani Jurek
myślenie obrazem
W kolekcji TRN znajduje się 5 modeli stolików, 3 wielkości luster oraz ceramiczne lampy, których elementy można zestawiać ze sobą w różnorodne kompozycje. Wszystkie obiekty wykonywane są ręcznie, dlatego każdy z nich w naturalny sposób jest nieco inny od swojego poprzednika, zyskując unikatowy, niepowtarzalny charakter. Jak podkreśla Magda Jurek:
Szukanie formy dla przedmiotu, tak samo jak ustawianie przedmiotów w przestrzeni i i szukanie relacji między nimi, jest dla mnie myśleniem obrazem. Z wykształcenia też jestem malarką i myślenie obrazem jest moją obsesją. Myślę zresztą, że wszyscy to robimy − meblując mieszkanie, nakrywając do stołu − mniej lub bardziej świadomie tworzymy nieskończoną ilość kompozycji, odwołując się do naszego wewnętrznego poczucia harmonii, proporcji i porządku.
Stoliki z kolekcji TRN Pani Jurek
fot. Pion Studio © Pani Jurek
meble jak klocki
Drewniane meble powstały we współpracy z pracownią mebli artystycznych Square Drop, zajmującą się konserwacją i rekonstrukcją mebli zabytkowych, prowadzoną przez Agnieszkę Śniadewicz-Świcę. Ich ręczne wykończenie oraz zastosowanie tradycyjnych technik meblarskich zapewnia wysoką jakość wykonania.
Lampy z kolekcji TRN Pani Jurek
fot. Maciej Miloch © Pani Jurek
Stoliki i lustra są zrobione z wyselekcjonowanego drewna jesionowego, bejcowane i zabezpieczone woskiem naturalnym, natomiast ceramiczne lampy, ręcznie szkliwione oraz wykończone mosiężnymi elementami. Kolekcja powstała z myślą o wnętrzach publicznych i komercyjnych, w których obiekty można zestawiać w przestrzeni jako rodzaj modułów czy klocków − dodając lub odejmując poszczególne elementy, bądź całkowicie zmieniając ich ustawienie. Jednak bardzo atrakcyjne bryły o rzeźbiarskim charakterze będą też stanowiły ciekawy samodzielny akcent we wnętrzach prywatnych.
Lampy z kolekcji TRN i obiekty z wystawy Pani Jurek
fot. Pion Studio © Pani Jurek
kształty „widziane” przez dotyk
Tym co poprzedziło kolekcję TRN był obiekt zrealizowany na wystawę, której punkt wyjścia stanowiły opisy procesu widzenia przez osoby niewidome. Projektantka starała się w tej pracy odwzorować kształty rzeczy postrzegane i odczuwane przez dotyk, co utwierdziło ją w potrzebie zaprojektowania kolekcji opartej na znaku, który przekształca się w przestrzeni. W celu podkreślenia tej ciągłości koncepcyjnej, złożoność inspiracji i procesualnego charakteru, praca ta została włączona do sesji zdjęciowej kolekcji TRN.