Pośród malowniczych lasów Puszczy Sandomierskiej powstał wyróżniający się na tle innych, tego typu obiektów — dom weselny Lubaszka. Za kompleksowy projekt budynku i wnętrza, nawiązujący do natury oraz wiejskiego charakteru otoczenia odpowiada pracownia MEEKO Architekci. Projektantom udało się spełnić wymagania inwestora i stworzyć obiekt weselno-eventowy o swojskiej atmosferze, ale utrzymanej w nowoczesnych standardach.
Lubaszka została zaprojektowana w kompleksie hotelowym Rado Resort, w otoczeniu lasów sosnowych i borów mieszanych w Woli Chorzelowskiej.
Lubaszka widziana z lotu ptaka
© MEEKO Architekci
ponadczasowa, nowoczesna stodoła
Zaprojektowany przez MEKKO Architekci budynek to zespół czterech połączonych ze sobą nowoczesnych stodół o różnych rozmiarach. Ich wielkość oraz kształt podąża za funkcją wewnątrz. Stodoły przekryte są dwuspadowymi dachami wykończonymi blachą na rąbek i połączone są ze sobą łagodnym przejściem w postaci stropodachu płaskiego.
na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe przeszklenia
fot.: Maciej Jeżyk / ONI STUDIO © MEEKO Architekci
Wejścia główne zaakcentowane zostały dynamicznymi wycięciami w bryle budynku oraz kontrastową kolorystyką. Na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe przeszklenia odsłaniające wnętrza głównych części funkcjonalnych obiektu. Z zewnątrz prowadzą one w intuicyjny sposób do poszczególnych części budynku, natomiast z wnętrza pozwalają na stały kontakt z leśnym otoczeniem.
budynek może pomieścić do 300 gości, a salę bankietową można podzielić na dwie
© MEEKO Architekci
Program funkcjonalny obiektu obejmuje główną salę bankietową — z możliwością wydzielenia dwóch części, dwa przestronne lobby, zespoły toalet, szatnie, salę zabaw dla dzieci, bar całoroczny, grill-bar zewnętrzny oraz pełne zaplecze gastronomiczne do obsługi sali bankietowej. Przed obiektem zaprojektowany został plac zabaw dla dzieci oraz zewnętrzne tarasy wypoczynkowe.
architektura nawiązuje do wiejskiej zabudowy
fot.: Maciej Jeżyk / ONI STUDIO © MEEKO Architekci
drewno, kamień, natura
Lubaszka może pomieścić do trzystu osób na jednej uroczystość. Główna sala bankietowa została zaprojektowana i zbudowana jako wielofunkcyjna, drewniana przestrzeń, którą można dostosować do wymogu różnych wydarzeń. Architekci wyeksponowali w niej drewnianą więźbę dachową, wykonaną w technologii drewna klejonego.
więźba dachowa została wykonana z drewna klejonego
fot.: Maciej Jeżyk / ONI STUDIO © MEEKO Architekci
Drewniane i kamienne wykończenia, połączone z wielkimi przeszkleniami otwartymi w kierunku lasu, tworzą unikalną atmosferę. Dodatkowego akcentu dodają meble z litego drewna i metalu, industrialne oświetlenie oraz ręcznie formowane kafelki.
metalowe meble i industrialne lampy wprowadzają industrialne akcenty
fot.: Maciej Jeżyk / ONI STUDIO © MEEKO Architekci
Dobrawa Bies: Lubaszka to dom weselny znacząco różniący się od typowych obiektów przeznaczonych na wesela i imprezy rodzinne — położony w malowniczej okolicy i otoczony lasem. Od początku widzieliście, że to właśnie natura będzie główną inspiracją?
Tomasz Janiec: Już podczas pierwszej wizji lokalnej to właśnie natura oczarowała nas najbardziej. Istniejące drzewa i gra światła pomiędzy nimi buduje przyjazną i odprężającą przestrzeń. Bezkompromisowo narzucało się nawiązanie do natury. Wiejski charakter miejsca przywołał ruralistyczne skojarzenia do archetypowej zabudowy zagrodowej i drewnianych stodół. W swojej pracy projektowej staraliśmy się wydobyć walory miejsca oraz stworzyć obiekt, który współgra, a nie konkuruje z otoczeniem.
budynek to zespół czterech połączonych ze sobą nowoczesnych stodół
fot.: Maciej Jeżyk / ONI STUDIO © MEEKO Architekci
Dobrawa: Jesteście odpowiedzialni nie tylko za architekturę, ale również wnętrza Lubaszki. Jak przebiega praca nad tak kompleksowym projektem?
Tomasz Janiec: Naszym zadaniem było opracowanie projektu budowlanego, oraz aranżacji wnętrz obiektu dedykowanego dla usług związanych z imprezami okolicznościowymi oraz ich obsługą. Od początku dokładnie znaliśmy założenia funkcjonalne inwestora oraz wymagania ze strony rynku. W procesie projektowym dokonaliśmy analizy tego typu obiektów. Wyciągnęliśmy wnioski, jakie miejsca klienci naszej grupy docelowej wybierają najchętniej i w jakich przestrzeniach czują się komfortowo. Praca nad projektem budowlanym oraz aranżacji wnętrz odbywała się niemal równolegle, co wymagało odpowiedniej koordynacji wszystkich branż. Niewątpliwie ważnym aspektem było dla nas stworzenie architektury spójnej w każdym wymiarze. Zewnętrze przenika do wnętrza, a wnętrze otwiera się na otoczenie. Wspólna wizja tego, co chcemy, w jaki sposób wyeksponować pozwoliła nam osiągnąć ten cel.
zewnętrze przenika do wnętrza
fot.: Maciej Jeżyk / ONI STUDIO © MEEKO Architekci
Dobrawa: Obiekt składa się z czterech połączonych ze sobą „nowoczesnych stodół”. Na czym polega fenomen i nieustanna popularność tego typu budynków?
Tomasz Janiec: Obecnie w wielu dziedzinach widoczne są trendy w duchu slow life i stylu rustykalnym. Stodoła jako archetyp architektoniczny przywołuje skojarzenie z tradycją, wiejskim życiem. Styl takiej zabudowy nadaje niezobowiązujący charakter przestrzeni. Ta prosta forma stała się doskonałą bazą do zastosowania współczesnych technologii, materiałów wykończeniowych oraz nietuzinkowych połączeń form.
geneza projektu
© MEEKO Architekci
Nieustannie odwołujemy się w naszych projektach do historii lokalizacji. W tym przypadku forma stodoły była odpowiednim rozwiązaniem przestrzennym dla obiektu usługowego, który naturalnie wpisze się w zastany kontekst. Zdecydowaliśmy się zbudować obiekt, który został podzielony na cztery stodoły, aby dopasować się do skali otoczenia. Odstępy między dwuspadowymi dachami zostały połączone płaskimi stropodachami, które dodają współczesnego charakteru całej formie architektonicznej.
całoroczny bar
fot.: Maciej Jeżyk / ONI STUDIO © MEEKO Architekci
Dobrawa: Z jakimi wyzwaniami musieliście się zmierzyć, projektując Lubaszkę? Czy tego typu budynki wymagają innego podejścia projektowego?
Tomasz Janiec: W tego typu obiektach usługowych bardzo wymagająca jest cała infrastruktura techniczna oraz technologiczna. Tego odbiorca nie widzi, a wszystko to wpływa na poprawne funkcjonowanie obiektu. Wyzwaniem było także, aby na określonej powierzchni użytkowej zmieścić cały program funkcjonalny narzucony przez inwestora oraz zapewnić możliwość jednoczesnej obsługi kilku imprez. Przy projektach budynków usługowych jako priorytet traktujemy zawsze komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Kolejnym ważnym aspektem jest estetyka budynku i elementów zagospodarowania terenu. Dobór materiałów, ich rodzaj oraz jakość, mają wpływ na to, jak architektura prezentuje się mimo upływu lat.
Dobrawa: Dziękuję za rozmowę