W jednej z podmiejskich wsi, na południowy zachód od Wrocławia powstaje gęsta zabudowa wolnostojących, często katalogowych domów jednorodzinnych. W tym otoczeniu, jeden z nowo wybudowanych obiektów — biała, horyzontalna bryła na planie prostokąta — powstał według projektu wrocławskiej pracowni JASTAA.
Zadania wpisania się w zastany kontekst, jak piszą autorzy projektu, nie ułatwiały orientacja działki i otaczająca dom zabudowa — sąsiedzi z czterech stron i wjazd na teren z południowo‑zachodniego narożnika.
sytuacja
© JASTAA
jak optymalnie wykorzystać problematyczną działkę?
Architekci zdecydowali się na zlokalizowanie budynku w północnej części działki, tak, aby dzięki dużym przeszkleniom wprowadzić światło dzienne do wnętrz i kadrować widoki na ogród. Od strony południowo‑zachodniej usytuowano wiatę wejściową, co pozwoliło na skrócenie podjazdu dla samochodów i stworzenie naturalnej granicy pomiędzy strefami ogólnodostępną i prywatną, a w części południowo-wschodniej ulokowano wiatę gospodarczą. Proporcje wszystkich trzech brył nawiązywać mają do charakterystycznych dla regionu poniemieckich zabudów gospodarskich.
dom jednorodzinny w Żernikach Małych
fot.: Maciej Lulko
Dom dla trzyosobowej rodziny miały być ekonomiczny w budowie i energooszczędny. Skromną, prostą bryłę przykrytą dwuspadowym dachem urozmaicają dwa wcięcia — podkreślające wejście i tworzące niewielki taras, oraz przeszklenia w różnych rozmiarach — od strony ogrodu duże, zbliżone do kwadratu, a przy granicy działki, w części przeznaczonej na sypialnie mieszkańców — wąskie i wysokie.
domki w domku
Skromna bryła zaskakuje wnętrzem. Parterowy dom podzielono na otwarte przestrzenie wspólne i prywatne — sypialnie, łazienki, gabinet i bibliotekę — zamknięte w mniejszych bryłach w archetypicznym kształcie domu.
model domu
© JASTAA
Pomieszczenia prywatne zamknięto w mniejszych bryłach — „domkach”, tworząc w ten sposób grę pomiędzy otwartą przestrzenią ogrodu z trzema bryłami domków na zewnątrz i otwartą przestrzenią wspólną z czterema bryłami zamkniętych pomieszczeń wewnątrz budynku mieszkalnego — piszą architekci z pracowni JASTAA.
Jasne, nieco surowe, minimalistyczne wnętrze, w którym dominują biel i szarość ocieplają pionowe, drewniane deski, którymi obłożona jest część ścian.
widok od strony kuchni na część dzienną
fot.: Maciej Lulko