Naturalne materiały, kolory, gra światłem oraz interpretacja tradycyjnej zabudowy wielkopolskich wsi — tak można w skrócie opisać nowy dom jednorodzinny projektu pracowni trabendo. Składający się z czterech zwartych brył budynek powstały na skraju lasu to miejsce spotkań wielopokoleniowej rodziny.
stonowaną elewację tworzą drewniane deski i ręcznie formowana cegła
fot.: FOTOGRAF-y © trabendo.
Dom w Sierakowie tworzą cztery bryły, z których każda pełni inną funkcję. Pierwsza, widoczna od frontu to „dom gościnny”, druga — ażurowa to strefa wejściowa z przestrzenią rekreacyjną, a trzecia — strefa dzienna domowników. Czwarta, skryta na krawędzi lasu, prostopadle ułożona do pozostałych to prywatna strefa z główną sypialnią i widokiem na otoczenie. Na wszystkich elewacjach architekci zestawili motywy pełni i pustki, grając przeziernością i dopływem światła.
Dom w Sierakowie, schemat przestrzenny
© trabendo.
rozmowa z Łukaszem Nowakiem
Dobrawa Bies: Oglądany z daleka dom przypomina małą osadę — czym inspirowali się Państwo przy pracy projektowej?
Łukasz Nowak: W pracy projektowej logika przestrzenna i umiar są dla nas najistotniejsze. Dom powstał w wyjątkowym miejscu, a jego forma podąża wprost za funkcją — to dom będący miejscem spotkań wielopokoleniowej rodziny. Obiekt dzięki zastosowanym kolorom i materiałom wtapia się w ścianę lasu, na którego skraju powstał.
dom powstał na działce pod lasem
fot.: FOTOGRAF-y © trabendo.
Dobrawa: Z jakimi wymaganiami zgłosili się do Państwa inwestorzy?
Łukasz Nowak: Dom jak już wspomniałem, miał być miejscem rodzinnych spotkań. Miał być jednokondygnacyjny, otwarty i dostępny. Zależało nam, by jednocześnie cechowała go logika przestrzenna z czytelnym wyodrębnieniem stref — przeznaczonych na wspólne spędzanie czasu i rekreację, w odróżnieniu od tych zapewniających prywatność, zarówno domownikom, jak i odwiedzającym członkom rodziny i gościom.
dom tworzą zwarte bryły o dwuspadowych dachach
fot.: FOTOGRAF-y © trabendo.
Dobrawa: Budynek jak już wspomnieliśmy, składa się z czterech brył, które przykryte zostały symetrycznymi, dwuspadowymi dachami, skąd taka decyzja projektowa? Proszę opowiedzieć o zastosowanych materiałach.
Łukasz Nowak: Dom czerpie ze swojej lokalizacji — otwierając się na otaczającą przestrzeń. Naturalne kolory i faktury zastosowanych materiałów harmonizują tu z krajobrazem. Elewację budynku wykonano z ręcznie formowanej cegły oraz naturalnego drewna. Zastosowanie w elewacji gry ażurów, szkleń oraz pełnych płaszczyzn różnicuje możliwość wglądu, oraz dopływ naturalnego światła do poszczególnych stref wnętrza.
zróżnicowana elewacja
fot.: FOTOGRAF-y © trabendo.
Cegłą pokryto elewację bryły mieszczącej przestronną strefę dzienną — miejsce spotkań. Drewnem wykończono elewację bryły mieszczącą prywatną strefę domowników, a także bryłę części gościnnej. Układ brył utworzył wewnętrzne patio za przesuwną częścią elewacji frontowej, przekryte szklanym dachem.
dom w Sierakowie wtapia się w otoczenie
fot.: FOTOGRAF-y © trabendo.
Dom jest też wpisany w kontekst sąsiadującej zabudowy — dawniej charakterystycznej dla niewielkiej miejscowości. Założenie przestrzenne złożone z kilku brył swoją skalą nawiązuje do otaczającej zabudowy. Przyporządkowanie poszczególnych funkcji oddzielnym bryłom, połączonych w jeden dom, pozwoliło na uzyskanie przestrzeni mieszkalnej, odpowiadającej współczesnym standardom, z zachowaniem skali lokalnej architektury.