Dizajn dla ptaków? Proszę bardzo! Przedstawiamy wam nowoczesny, podwieszany karmnik SÓJKA autorstwa Sandry Misiak, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zaprojektowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie karmnik przeznaczony jest dla sójek i grubodziobów odwiedzających parki i przydomowe ogrody.
Ceramiczny karmnik został zaprojektowany tak, aby sprostał specyficznym potrzebom wybranych gatunków ptaków np. sikorek, sójek, gili, a przy tym stanowił ciekawą, dizajnerską formę. Jednym z głównych założeń autorki był niski koszt produkcji — forma została przygotowana pod odlew ceramiczny. W rezultacie karmnki jest lekki, trwały, wyważony, a jego opływowy, futurystyczny kształt dobrze prezentuje się w ogrodzie.
forma karmnika została przygotowana pod odlew ceramiczny
© Sandra Misiak
Dobrawa Bies: Jak zrodził się pomysł na projekt karmnika?
Sandra Misiak: Projekt był realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie. Karmnik dla ptaków wypełnia specyficzne potrzeby wybranego ptasiego gatunku oraz drugiego użytkownika — człowieka. Zaczęło się od jaskółek. Zainteresowałam się ich sposobem budowaniem gniazd pod więźbami dachowymi. Moja pierwsza koncepcja formy dla ptaków wyglądała właśnie jak dziupla dla jaskółek :)
Dobrawa Bies: Co było dla Pani główną inspiracją?
Sandra Misiak: Prostota i ptaki. Kierowałam się prostym, futurystycznym kształtem, który zwróciłby uwagę zarówno ptaków, jak i człowieka. Obiekt miał być jednocześnie niestandardową, lekką formą wiszącą na drzewie, wpisującą się w otoczenie. Niewątpliwie kształt mojego karmnika odbiega od typowych form karmników dostępnych na rynku. Mogę powiedzieć, że moje założenia zostały osiągnięte.
ptasi goście w karmniku
© Sandra Misiak
Dobrawa Bies: Z czego wynika nietypowy kształt karmnika?
Sandra Misiak: Jego opływowość i ujednolicona forma wynika z pracy projektowej. Projektujemy dla dobrego wizerunku i funkcjonalnego rozwiązania — mój karmnik spełnia wszystkie te założenia.
Dobrawa Bies: Jakie były trudności projektowe?
Sandra Misiak: Zdecydowanie pogodzenie formy z technologią. Moim celem było i jest do tej pory, wykonanie karmnika z ceramiki. Uwzględnienie możliwości technologicznych z nietypową formą karmnika było sporym przedsięwzięciem. Materiałem docelowym miała być glina lejna z domieszką szamotu. Analizowałam surowiec pod kątem jego skurczu po wypale, ciężkości oraz odporności na warunki atmosferyczne.
sposób montowania karmnika
© Sandra Misiak
Karmnik jest zawieszany na sporych wysokościach, co również trzeba było uwzględniać w projekcie. Wszelkie sploty krzyżowe, które wykonywałam trwałą, żeglarską liną, dostosowywanie rodzaju gliny do wagi karmnika po wypale, opływowość i wielkość formy, dostosowanie poszczególnych elementów formy do warunków atmosferycznych — to jedne z wielu aspektów procesu projektowego, które trzeba było brać pod uwagę podczas tworzenia karmnika SÓJKA.