Wzdłuż nabrzeża Motławy piesi mogą spacerować aż do Polskiego Haka — czyli najbardziej wysuniętej części cypla. Spacerowy bulwar powstał w ramach osiedla wybudowanego w rejonie, który długo pozostawał niezagospodarowany.
Sienna Grobla to część tzw. Polskiego Haka — obszaru położonego przy ujściu Motławy do Martwej Wisły. Teren ten, położony nieco na uboczu, choć zaledwie kilkaset metrów od wyspy Ołowianka, długo czekał na zabudowę, a rozmaite wizje snuto od lat.
Odremontowany bulwar, w tle osiedle Nadmotławie
© Robyg
mieszkania na Polskim Haku
Najgłośniejszą prezentował w 2008 roku architekt Daniel Libeskind, który na zlecenie spółki Landmark proponował 190-metrowy wieżowiec. Pomysł podchwycił kolejny właściciel terenu — Eco-Classic, który wraz z gdańskim architektem Marcinem Kozikowskim proponował zabudowę 170-metrową. Ostatecznie odważne wizje zostały tylko na papierze, uchwalony w 2021 roku plan zagospodarowania dla tego terenu pozwalał wznieść na Polskim Haku budynki nie wyższe niż 30 metrów. Dopiero w ubiegłym roku dewloper Robyg postawił w tym miejscu nową zabudowę mieszkaniowo-usługową, liczącą łącznie 668 mieszkań. Na tym się jednak nie skończy, w dalszych etapach planowanych jest jeszcze około 750 kolejnych lokali w czterech budynkach. Projekt całego osiedla powstał w pracowni SIM Architekci.
Za utrzymanie zieleni będzie odpowiadać Miasto
fot.: Ewa Karendys
nowe miejsce spacerów
W ramach tej inwestycji deweloper zagospodarował też nabrzeże, z którego roztacza się widok w kierunku Głównego Miasta.
Przebudowa nadmotławskich bulwarów to kolejny krok rewitalizacji pobrzeża mający na celu zapewnienie komfortu zarówno mieszkańcom, jak i osobom chcącym np. wybrać się na spacer w to wyjątkowe, historyczne miejsce — mówi Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg.
Jak wylicza firma, w ramach wartych 11 mln zł prac wyremontowano ponad 300 metrów jezdni i ponad 600 metrów chodnika, zasadzono kilkadziesiąt drzew i ponad 6 tysięcy sztuk roślinności niskiej, stworzono ponad 450 mkw. ogrodów deszczowych, ale także przebudowano ponad 1500 metrów sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazociągowej. Powstała też mała architektura: ławki i stojaki na rowery. Za utrzymanie zieleni będzie teraz odpowiadać Miasto.
Otwarcie bulwaru spacerowego na Polskim Haku
© Robyg
Prace nie są jeszcze zupełnie skończone — pozostał jeszcze 150-metrowy fragment drogi, której przebudowa nie uzyskała zgody konserwatora zabytków. Powodem były znajdujące się w tym miejscu zabytkowe tory.