Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

„ARCHÉSPEKTYWA” – retrospektywa twórczości Eugeniusza Skrzypczaka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu

24 września '24

Już 3 października 2024 roku o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z architektem Eugeniuszem Skrzypczakiem w Galerii Nowa Scena UAP w Poznaniu. To doskonała okazja, by nie tylko przyjrzeć się jego twórczości na wystawie „ARCHÉSPEKTYWA”, ale także porozmawiać z samym artystą o jego doświadczeniach, projektach oraz inspiracjach, które towarzyszyły mu przez lata kariery.

 czas

czas

© Eugeniusz Skrzypczak

Wystawa „ARCHÉSPEKTYWA”, dostępna dla zwiedzających od 20 września do 6 października 2024, przedstawia dorobek Eugeniusza Skrzypczaka, jednego z najbardziej zasłużonych architektów związanych z Poznaniem. Wśród eksponowanych prac znajdą się projekty urbanistyczno-architektoniczne, konkursowe koncepcje na rozbudowę oraz przebudowę znanych poznańskich budynków i infrastruktury. Zwiedzający będą mogli zobaczyć szkice, wykresy, realizacje, a także cztery makiety, w tym jedną debiutującą publicznie.

 faktury

faktury

© Eugeniusz Skrzypczak

Eugeniusz Skrzypczak, laureat Honorowej Nagrody SARP Oddziału Poznań z 2023 roku, jest absolwentem Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego na Wydziale Budownictwa Politechniki Poznańskiej oraz uczniem i współpracownikiem prof. Jerzego Buszkiewicza między innymi przy projekcie i realizacji miasteczka Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie oraz projektach Północnego Pasma rozwoju  Poznania, Wolnych Torów i Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu. Jego projekty obejmują zarówno infrastrukturę miejską, jak i budynki użyteczności publicznej oraz mieszkalne. 

plebania parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Stanisława, biskupa męczennica na osiedlu Bolesława Śmiałego w Poznaniu

plebania parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Stanisława, biskupa męczennica na osiedlu Bolesława Śmiałego w Poznaniu — Inwestor: Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika Projekt arch., arch. Eugeniusz Skrzypczak, Małgorzata Skrzypczak, Tomasz Jarysz, Konstrukcja: mgr inż.. Leszek Schreiber Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane ANKAR, Andrzej Karasiak, Bestor Zakład Ogólnobudowlany Roman Olewicz

© Eugeniusz Skrzypczak

kościół parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Stanisława, biskupa męczennica na osiedlu Bolesława Śmiałego w Poznaniu

kościół parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Stanisława, biskupa męczennica na osiedlu Bolesława Śmiałego w Poznaniu

Fot. Anna Gregorczyk

najważniejsze projekty i ich recenzje

Pawilon Wystawowy nr 11 (Iglica) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich
„Podstawowym zadaniem modernizacji było odsłonięcie oryginalnej stalowej konstrukcji nośnej oraz utworzenie dobrze doświetlonej, otwartej przestrzeni. Stare kratowe, nitowane słupy i dźwigary zwracają uwagę precyzją wykonania i doskonałym stanem technicznym” – pisze Tomasz Trusewicz w „A-m 1/98”. Dzięki tej modernizacji Iglica zyskała nowe życie, zachowując swój historyczny charakter.

 Pawilon wystawowy NR 11(IGLICA) na terenie międzynarodowych targów poznańskich – modernizacja

Pawilon wystawowy NR 11(IGLICA) na terenie międzynarodowych targów poznańskich – modernizacja — Inwestor: Międzynarodowe Targi Poznańskie Projekt Przedsiębiorstwo ARI Spółka z o.o. Zespół arch. arch. Jerzy Buszkiewicz, Eugeniusz Skrzypczak Konstrukcja: PPKBHM Henryk Maćkowiak Generalny Wykonawca: BUDIMEX- DROMEX SA Oddział Zachodni Poznań - projekt i realizacja w latach 1994-1996 - publikacja w A-m 1/98

© Eugeniusz Skrzypczak

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przy ul. Wilczak w Poznaniu
W recenzji Piotra Marciniaka autor zauważa, że „budynek prezentuje oszczędną formę biurowca, którego elewacje tynkowane, w części obłożone piaskowcem, tworzą elegancką całość”. Jest to przykład architektury, która łączy funkcjonalność z estetyką, zgodną z nowoczesnymi standardami.

Budynek biurowy Solar Company LTD przy ul. Torowej w Poznaniu
Projekt nawiązuje do nurtu modernizmu, w którym „gra światłocieniem, urodą naturalnych materiałów i ludzką skalą” wysuwa się na pierwszy plan, jak podkreślają Aleksandra Robakowska i Jarosław Trybuś w książce Od Zamku do Browaru. O architekturze Poznania ostatnich stu lat (2005). Biurowiec Solar łączy nowoczesność z delikatnymi odniesieniami do klasyki.

Budynek Sądu i Prokuratury Rejonowej w Szamotułach
Jerzy S. Majewski w „A-m 02/2009” opisuje budynek w Szamotułach jako dobrze wpisujący się w otoczenie miasta, choć „nie jest spektakularny”. Funkcjonalność i wyrazista forma budynku sprawiają, że nie można go sprowadzić jedynie do „architektury tła”.

Zintegrowany Dworzec Autobusowy MPK na Osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu
Grzegorz Piątek w „A-m 03/2008” podkreśla monumentalną kubiczną formę budynku oraz „fasadę wykończoną ciemnoszarym klinkierem”. Niestety, problemy z wykonawstwem i ograniczenia budżetowe odbiły się na jakości architektury, co autor krytykuje.

Oddział Zakaźny ZOZ Poznań-Nowe Miasto przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu
Wojciech Wagner w „A-m 11/2009” opisuje budynek jako „przywodzący na myśl architekturę włoskiego racjonalizmu”. Kolumny o kwadratowym przekroju nadają budynkowi lekkość i otwartość, co sprawia, że nowy oddział wyznacza standardy dla współczesnych placówek medycznych w Polsce.

Zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. Inflanckiej w Poznaniu
Monika Kaczyńska z „Głosu Wielkopolskiego” (17.06.2014 r.) nie ma wątpliwości – to „bezapelacyjny zwycięzca konkursu w kategorii nowy budynek”. Projekt trafił również do finału konkursu Life Challenge 66, co potwierdza jego znaczenie na arenie międzynarodowej.

 Zespół zabudowy mieszkalnej przy ulicy Inflanckiej w Poznaniu

Zespół zabudowy mieszkalnej przy ulicy Inflanckiej w Poznaniu — Inwestor: Uwi Inwestycje S.A. Projekt Przedsiębiorstwo ARI Spółka z o.o. Zespół: arch., arch. Eugeniusz Skrzypczak, Krzysztof Sikorski, Tomasz Kusznierów, Jacek Gilewicz, Maciej Armanowski, Konstrukcja: AKON Projektowanie Konstrukcyjne, mgr inz. Katarzyna Starzecka, mgr inż.. Piotr Schreiner, ABAQUS, mgr inż., Marek Michalak, mgr inż. Roman Tukaszewski Instalacje: JTJ Projekt Sp. z o.o. Spółka Komandytowa; mgr inż.. Jarosław Hernes, dr inż.. Tomasz Pawłowski Generalny Wykonawca: PIL-BUILDING Sp. Z o.o. - projekt i realizacja w latach 2009-2012, - I nagroda-konkurs Fasada Roku- Polska - nominacja do nagrody w kategorii Multi-Family House, 2014 rok, Life Challenge 66-Wieden

Fot. Anna Gregorczyk

Budynek Sądu Apelacyjnego przy ul. Hejmowskiego w Poznaniu
W recenzji budynku, Jarema Sowiński, członek sądu konkursowego, zauważył „połączenie sztuki i finezji z funkcjonalnością”, natomiast Marian Fikus, przewodniczący sądu konkursowego, podkreśla „nawiązanie do kontekstu urbanistycznego i historycznego”. Bryła budynku jest wyjątkowa, wpisując się jednocześnie w otaczającą przestrzeń miejską.

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Rekuperatory MISTRAL
INSPIRACJE