Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Julia Popiół – „Przestrzeń kontemplacji. Problematyka współczesnej duchowości”

04 września '24
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa magisterska
Rok obrony: 2024
Nazwa: „PRZESTRZEŃ KONTEMPLACJI. PROBLEMATYKA WSPÓŁCZESNEJ DUCHOWOŚCI”
Autorka:

Julia Popiół

Uczelnia:
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor:
prof. Mikołaj Stankowski

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”

Projekt stanowi odpowiedź na problem współczesnej duchowości, zjawisko wielowymiarowe, znacznie szersze niż sama religia. Mimo że w świecie europejskim tradycyjne religie tracą na znaczeniu, potrzeba duchowości nie zniknęła, gdyż jest to pierwiastek naturalnie obecny w każdym człowieku. Rozwijanie sfery duchowej niesie wiele korzyści dla zdrowia psychofizycznego — na tym opiera się idea projektu przestrzeni kontemplacji. Jest to miejsce, które pomoże zatrzymać się w pędzie życia, zatopić w rozmyślaniach oraz spojrzeć na świat niematerialny.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Popiół

Moim celem było stworzenie inkluzywnej strefy sacrum, która nie będzie identyfikowana z żadną religią. Przestrzeni wolnej od uprzedzeń, otwartej na każdego, niezależnie od wierzeń i wyznawanych wartości, przede wszystkim służącej budowaniu więzi i poszukiwaniom duchowym. Tworząc to miejsce, chciałam podkreślić, jak ważne jest wyjście poza standardowe ramy myślenia.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Popiół

Różnorodność alternatywnej duchowości i rosnąca liczba osób w nią zaangażowanych wymagają wprowadzenia nowych rozwiązań. Kluczowe jest zachowanie neutralności wyznaniowej, a więc odejście od typowych przedstawień religijnych. Należy skupić się na cechach, które niezależnie od wierzeń tworzą ­doświadczenie „świętości”.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Popiół

Przestrzeń kontemplacji musi się różnić od tego, co zwyczajne, stwarzać wrażenie wkraczania do innego świata — świata duchowego. Właśnie dlatego układ funkcjonalny charakteryzuje wyspowy charakter. Poszczególne strefy rozmieszczone są w postaci połączonych symetrycznych wysp na wodzie, co nadaje wnętrzu pożądanego transcendentnego wymiaru. Doświadczenie podróży rozpoczynamy, wchodząc do przedsionka oddzielonego od właściwej części wnętrza szklanymi ekranami. Za nimi mieści się strefa wejścia z centralnym portalem wejściowym. Przekroczenie tego progu to moment ­zanurzenia się w świecie ducha.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Popiół

Podążamy do ogrodu wody, tutaj zasadniczą rolę odgrywa dźwięk. Kompozycja przestrzeni bazuje na rytmicznym ciągu brył, po konstrukcji których spływają strugi wody, kojąc i pomagając zanurzyć się w kontemplacji. Formy okalają wyeksponowane na tkaninach autorskie wyobrażenia wybranych uniwersalnych wartości, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do rozmyślań. Elementem domykającym ogród wody jest wprowadzona gra detalu na arkadach i suficie. Stanowi ona integralne, monolityczne tło dla kamiennych form.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Popiół

Następną przestrzenią jest strefa sacrum. Unikalność miejsca podkreśla jej walcowata forma wyeksponowana na perforowanej ścianie. Najważniejsze jest tutaj wysokie rozcięcie, które wpuszcza światło słoneczne, nadając przestrzeni transcendentny charakter. Od niego w postaci echa rozciągają się okalające formę pionowe płyty, które kontrastują z okrągłą budową sufitu i posadzki. We wgłębieniach obu konstrukcji osadzone są przestrzenie do siedzenia, a także pierścienie świetlne, które rozjaśniają wnętrze nocą. Do głównej części wnętrza przystają nawy boczne otwarte na otaczającą naturę. Obszerność przestrzeni umożliwia organizację spotkań o charakterze duchowym, co tworzy dogodne warunki do formowania społeczności.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Popiół

Ostatnią strefę stanowią przestrzenie kontemplacji indywidualnej. Każda z nich to osobna bryła zamykana szklanymi drzwiami, by ograniczyć ilość bodźców i dźwięków. Światło wpada do przestrzeni przez pionowy otwór w ścianie, spowijając część w kojącym półcieniu.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Popiół

Ważnym aspektem projektu było bazowanie na badaniach w dziedzinie neuroarchitektury. Planując przestrzeń, skupiłam się nie tylko na wykreowaniu odpowiednich emocji, lecz także odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby ludzkie w zakresie praktykowania duchowości.

przekrój

przekrój

© Julia Popiół

Julia Popiół

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE