Uwaga studenci! Zapraszamy Was do udziału w konkursie im. Haliny Skibniewskiej — ZDROWY DOM organizowanym przez magazyn Architektura&Biznes. Poszukujemy projektów domów jednorodzinnych i wielorodzinnych przyjaznych użytkownikom i naturze, funkcjonalnych i stworzonych z myślą o mieszkańcach. Pokażcie nam swoją definicję zrównoważonej i zdrowej architektury!
Dzisiaj, w postpandemicznej rzeczywistości, bardzo ważna stała się przestrzeń, w której żyjemy. Domy i mieszkania to miejsca, w których spędzamy większość naszego czasu — stały się biurem, szkołą, przedszkolem, prywatną siłownią oraz strefą odpoczynku. Ciągłe przebywanie w czterech ścianach uzmysłowiło nam ogromny wpływ, jaki na samopoczucie i zdrowie wywiera otoczenie, w którym się znajdujemy.
czego poszukujemy?
Celem naszego konkursu studenckiego im. Haliny Skibniewskiej — ZDROWY DOM jest promocja zdrowej, zrównoważonej architektury mieszkaniowej, przyjaznej użytkownikom i środowisku. Poszukujemy najlepszego projektu domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego, przemyślanego funkcjonalnie i stworzonego z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Współgrającego z naturą, tak rozplanowanego, aby zniwelować straty energetyczne oraz ułatwić przewietrzanie pomieszczeń. Projektu zawierającego mądre, ekologiczne rozwiązania.
Dobrawa BIES
redaktorka portalu A&B, sekretarz konkursu
patronka konkursu
Na patronkę konkursu nieprzypadkowo wybraliśmy Halinę Skibniewską (1921–2011), wybitną architektkę, urbanistkę, profesorę i wykładowczynię Politechniki Warszawskiej, której w szczególności bliskie było mieszkalnictwo.
Halina Skibniewska w 1959 roku
il.: „Stolica” nr 1, 3 stycznia 1960, s. 20
Mieszkalnictwo, wbrew opiniom niektórych, uważam za podstawowe zadanie architektoniczne, za podstawowe tworzywo krajobrazu. Dlatego interesują mnie szczególnie dwa obszary: środowisko społeczne i środowisko przyrodnicze — mówiła Halina Skibniewska wywiadzie udzielonym w 1977 roku miesięcznikowi „Architektura”.
Halina Skibniewska projektowała przede wszystkim z myślą o wygodzie mieszkańców. Zaprojektowała m.in.: Sady Żoliborskie, Osiedle Szwoleżerów, a każde osiedle jej autorstwa było przyjazne ludziom i zatopione w zieleni. Architektka w swoich pracach stosowała zasadę projektowania interdyscyplinarnego — uwzględniała w nim współzależności uwarunkowań społecznych, ekologicznych, kulturowych i krajobrazowych. Takiego właśnie myślenia projektowego poszukujemy w konkursie. Projektu domu, który łączy w sobie wrażliwość na potrzeby społeczne, ale i szacunek dla natury i zasobów przyrodniczych.
jury konkursu
Nadesłane prace będzie oceniać jury, w którego skład wejdą autorytety z dziedziny architektury zrównoważonej i krytyki architektonicznej: Magdalena Górska (eKodama), Bartosz Haduch (NArchitekTURA), Kacper Kępiński (NIAiU, redaktor A&B), Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Małgorzata Tomczak (redaktorka naczelna A&B), Ola Kloc (redaktorka A&B), Dobrawa Bies (sekretarz konkursu, redaktorka A&B).
nagrody
Przyzne zostanie Grand Prix w wysokości 4 tys. zł oraz dwie I Nagrody w kategorii dom jednorodzinny i wielorodzinny. Przewidujemy także Nagrodę Publiczności wyłonioną w głosowaniu internetowym na naszym portalu. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na łamach miesięcznika Architektura&Biznes, a wybrane projekty będą publikowane na portalu A&B.
kalendarium konkursu
- termin przyjmowania prac: 31.12.2021 r., do godziny 15.00
- adres: materiały konkursowe należy przesyłać WeTransferem na adres dobrawa@archibi.pl
- rozstrzygnięcie: styczeń 2022 r.
Szczegółowy regulamin i warunki konkursu dostępne są w załączniku.