Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs studencki na najciekawszy projekt przestrzeni do mieszkania

Zespół z Politechniki Warszawskiej na shortliście Kharkiv Housing Challenge!

12 listopada '24
w skrócie
  1. Zespół z Politechniki Warszawskiej znalazł się na shortliście Kharkiv Housing Challenge.
  2. Projekt dotyczy rewitalizacji Saltivki, ważnej dzielnicy Charkowa z naciskiem na budowanie wspólnoty.
  3. Propozycja łączy zrównoważoną architekturę z lokalnymi materiałami i ekologicznymi rozwiązaniami.
  4. Odbudowa Saltivki ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców i mieszkanek oraz integrację społeczną.
     
  5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Zespół projektowy z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Łukasz Danilczuk, Urszula Jędrzejak i Zuzanna Derska znalazł się na shortliście konkursu architektonicznego Kharkiv Housing Challenge, organizowanego przez Norman Foster Foundation. Celem konkursu było znalezienie innowacyjnych rozwiązań dla odbudowy mieszkań w zniszczonym przez wojnę Charkowie.

elewacja

elewacja

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

Kharkiv Housing Challenge

Konkurs był częścią projektu Kharkiv Masterplan, powstałego dzięki współpracy Rady Miasta Charkowa, UNECE, Norman Foster Foundation, Arup oraz Kharkiv Architects Group. Organizatorzy zaprosili architektów i architektki oraz projektantów i projektantki do opracowania modułowych systemów, które mogłyby zostać zastosowane do rewitalizacji betonowych bloków mieszkalnych i przestrzeni publicznych. Uczestnicy i uczestniczki musieli uwzględnić kwestie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, zachowując lokalny charakter zabudowy. Najlepsze projekty mają szansę na realizację, przyczyniając się do odbudowy miasta.

elewacja detal

elewacja detal

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

„Sheltering Community”

Zespół projektowy z Politechniki Warszawskiej storzył projekt „Sheltering Community”, którego głównym zadaniem było przywrócenie Saltivki – dzielnicy o wielkim znaczeniu społecznym i kulturalnym – jako przestrzeni wspierającej rozwój inicjatyw lokalnych. Projekt zakładał stworzenie miejsca, gdzie mieszkańcy i mieszaknki mogą nie tylko żyć, ale również angażować się w życie sąsiedzkie, dzielić pomysłami, wspierać się i tworzyć silne więzi społeczne. Fundamentem idei jest założenie, że dom to coś więcej niż budynek – to miejsce bezpieczeństwa, spokoju i bliskości.

aksonometria

aksonometria

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

architektura dla wspólnoty

Architektura projektu wspiera budowanie więzi społecznych poprzez świadome kształtowanie przestrzeni wspólnych, zaprojektowanych tak, by sprzyjały kontaktom i interakcjom między mieszkańcami i mieszkankami. Budynki współgrają z lokalnym charakterem dzielnicy, a przyjazne przestrzenie publiczne i rozwiązania architektoniczne zachęcają do nawiązywania relacji. Drewniane balkony i elementy fasady, tworzą wizualnie dynamiczne struktury, odzwierciedlając styl tej części miasta.

pierwsze piętro

pierwsze piętro

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

beton konopny i rozwiązania cyrkularne

W projekcie wykorzystano prefabrykaty z drewna i betonu konopnego, sprzyjające ekologicznej i energooszczędnej budowie. Konstrukcja budynków składa się z ram z drewna lokalnych gatunków, takich jak świerk i sosna, wypełnionych mieszanką konopi, wapna, piasku i cementu. Beton konopny działa jako naturalny regulator wilgoci, zapewnia wysoką izolację termiczną i jest odporny na ogień. Warto dodać, że projekt odwołuje się do zasady cyrkularności – w budynkach użyto materiałów z odzysku, takich jak stare okna czy drewniane elementy, które zostały wkomponowane w strukturę.

balkon

balkon

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

strefy wspólne i przestrzeń sportowa

Projekt przewiduje również utworzenie lokalnego centrum sportowego, które posiada boiska wielofunkcyjne i nowoczesny pawilon sportowy. Dzięki temu przestrzeń jest dostępna zarówno dla drużyn, jak i sportowców indywidualnych, a obiekt oferuje szatnie, prysznice oraz wypożyczalnię sprzętu. Z myślą o różnorodnych grupach sportowych zaplanowano mniejsze boiska, idealne na przykład do gry w tenisa stołowego.

balkon

balkon

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

bezpieczeństwo i schrony

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, schrony zaprojektowano w strategicznej odległości 150 metrów od budynków, na poziomie jednej trzeciej ich wysokości. Schrony mają dwa wejścia – codzienne i awaryjne – oraz przestrzenie rekreacyjne i wielofunkcyjne, które mogą być wykorzystywane na różne sposoby w czasie pokoju, pełniąc funkcję magazynów lub pomieszczeń do wynajęcia.

adaptacja przestrzeni i typy mieszkań

Projektantki i projektant przewidzieli szeroki wachlarz mieszkań, dostosowanych do różnych potrzeb. Opcja A obejmuje standardowe mieszkania dla małych rodzin, opcja B – mieszkania wielopokoleniowe, opcje C i D – przestrzenie typu coliving dla studentów i młodych par, łącząc prywatność z obszarami wspólnymi. Każde z mieszkań zaprojektowane jest z myślą o ergonomii i funkcjonalności, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

sypialnia

sypialnia

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

Dach budynku to ekologiczna przestrzeń z panelami słonecznymi, zapewniającymi zrównoważoną energię. Powierzchnia dachu sprzyja również lokalnej florze i faunie, a system do zbierania deszczówki wspomaga efektywne zarządzanie wodą. Parter budynku pełni funkcję usługową i techniczną – mieści przestrzeń coworkingową, rowerownię oraz zaplecze techniczne dla mieszkańców.

taras

taras

© Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska, Urszula Jędrzejczak

Pawilon Pamięci

Projekt uwzględnia także wyjątkowy Pawilon Pamięci, którego ceramiczne płytki wykonają sami mieszkańcy i mieszkanki. Każdy kafelek symbolizuje indywidualną historię i wkład osób zaangażowanych w odbudowę Ukrainy, tworząc żywy symbol jedności i odporności. Pawilon ten stanowi hołd dla wszystkich osob, przyczynili się do przywrócenia Saltivki jako miejsca życia, wspólnoty i nadziei.

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

okno zamknie się za 5

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Lakiery ogniochronne UNIEPAL-DREW
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE