W 2019 roku, w stulecie otwarcia szkoły Bauhaus w Weimarze, projektanci z pracowni Loft Kolasiński otrzymali wyjątkowe zlecenie — kompleksowy projekt aranżacji wnętrz modernistycznej willi w Konstancinie‑Jeziornie. Choć nie zachowała się żadna dokumentacja potwierdzająca autorstwo obiektu, jak zauważyli architekci, wybudowany w 1936 roku dom wpisuje się w styl działającego w Polsce i Brazylii architekta — Lucjana Korngolda.
Inspiracją dla aranżacji nietuzinkowej przestrzeni willi były właśnie idee przyświecające szkole Bauhaus z jej nowoczesnością, jakością, rzemiosłem. Dwukondygnacyjny dom przeszedł gruntowny remont pozostawiający wnętrza w stanie surowym. Architekci, podążając za stylem bryły, stworzyli nowe, dopasowane do willi imponujące schody, minimalistyczny kominek i stolarkę, dobrali także odpowiednie parkiety i mozaiki podłogowe.
po lewej: modernistyczne wnętrze wypełniają ikony designu;
pod schodami słynna leżanka LC4 projektu Charlotte Perriand, Le Corbusiera i Pierre'a Jeannereta; po prawej: minimalistyczny kominek
fot.: Joel Hauck
wyjątkowy dom dla miłośników książek
Parter domu przeznaczono na część dzienną — salon z miejscem do pracy, kuchnię z niewielką jadalnią i funkcjonalną spiżarnią, większą jadalnię ze strefą wypoczynkową i niedużą łazienkę. Tę część wyróżnia barwne zdobienie ścian — kolorowa lamperia oraz pozwalające zajrzeć do poszczególnych pomieszczeń dekoracyjne elementy — przeszklona gablota w salonie czy ażurowa ścianka w jadalni.
po lewej: przeszklona gablota w ścianie salonu; na drugim planie widoczne są szara sofa FH 10 projektu Franza Hohna i lampy podłogowe Brazilian Punk; po prawej: do dekoracji domu wykorzystane zostały grafiki, ceramika i rzeźby, między innymi Syrenka warszawska projektu Jana Golińskiego
fot.: Joel Hauc
Piętro z kolei przeznaczono na sypialnię, garderobę, pokój gościnny i łazienkę. Tam też znalazła się imponująca biblioteka właścicieli willi mieszcząca kolekcję liczącą łącznie blisko dziesięć tysięcy książek.
biblioteka na piętrze
fot.: Joel Hauck
wśród ikon designu
W charakterystycznym dla siebie stylu projektanci ze studia Loft Kolasiński wypełnili modernistyczne wnętrza wyjątkowymi elementami wyposażenia i dodatkami podkreślającymi inspirację Bauhausem i trendami z lat 50. i 60. XX wieku.
ściany salonu zdobi zielona lamperia
fot.: Joel Hauck
Na potrzeby projektu zebraliśmy kolekcję wpisujących się w styl domu mebli, lamp i akcesoriów pochodzących z Czech, Holandii, Francji, Polski, USA, Włoch, Danii, Hiszpanii. Wśród nich znalazły się projekty autorstwa: Charlotte Perriand, Pierre’a Jeannereta, Le Corbusiera, Arne Jacobsena, Ico Parisiego, Franza Hohna, Hansa J.Wegnera, Gianluigiego Gorgoniego, Pierre’a Mazairaca i Karela Boonzaaijera, Louisa Kalffa, Gianfranco Frattiniego, Charlesa i Ray Eamesów, Marii Chomentowskiej, Arne Voddera, Jana Bočana, Patricii Urquioli. Do dekoracji domu wykorzystane zostały grafiki, ceramika i rzeźby autorstwa: Yoko Ono, Jana Golińskiego, Stanisława Wysockiego, Poli Kurcewicz‑Krystyniak, Hanny Orthwein, Jadwigi Janus, Juliana Henisza, Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Kazimierza Podsadeckiego, Wojciecha Ledera — wyliczają autorzy projektu.
po lewej: finezyjnie wygięty fotel projektu Jana Bočana; po prawej: detal części wypoczynkowej w jadalni, w rogu lampa podłogowe Brazilian Punk projektu Loft Kolasiński
fot.: Joel Hauck
Miejsce obok ikon designu (takich jak słynna leżanka LC4 projektu Charlotte Perriand, Le Corbusiera i Pierre'a Jeannereta, szara sofa FH 10 z lat 50. XX wieku projektu Franza Hohna, czarne okrągłe lampy w kuchni projektu Gianluigiego Gorgoniego czy finezyjnie wygięty fotel Jana Bočana) zajęły wyjątkowe projekty studia Loft Kolasiński, między innymi meble (zrealizowane przez firmy Woodmaker i Woodeffect) — drewniane stoły, komody, meble kuchenne i łazienkowe, łóżko czy stoliki nocne i charakterystyczne dla projektantów lampy podłogowe Brazilian Punk (wykonane przez firmę Zbigniew Dzitkowski‑Stolarstwo).
po lewej: meble kuchenne projektu studia Loft Kolasiński; w tle czarne okrągłe lampy w kuchni projektu Gianluigiego Gorgoniego; po prawej: łazienka
fot.: Joel Hauck
Całość tworzy niezwykły efekt — dopracowane w najmniejszym detalu wnętrza przenoszą mieszkańców w czasie i gwarantują doskonałe warunki do zatopienia się lekturze jednej z wielu tysięcy książek, które są na wyciągnięcie ręki!