Na działce między polami od strony południowej i prywatnym lasem od strony wschodniej powstaje dom. Zagraniczni inwestorzy wybrali Konary na swoje nowe miejsce do życia. Potrzebowali prostego domu — funkcjonalnego, taniego w budowie i umożliwiającego podziwianie piękna okolicy. A tego w tej dolnośląskiej wsi nie brakuje.
Dom został zaprojektowany na planie litery L. Od frontu, jak i od strony tarasu zaplanowane są niewielkie podcienie — w sam raz, by schować się przed deszczem, gdy przetrząsa się torebkę w poszukiwaniu kluczy! Główna bryła ze swoim dwuspadowym dachem może przywodzić na myśl klasyczną stodołę. Z jednego boku architekci z Pracownia 88 „dokleili” garaż, który aż tak nie rzuca się w oczy od strony tarasu wychodzącego na ogród i pola.
tradycyjny dom o nowoczesnym wyrazie
Architekci postanowili ustawić budynek tak, by wyraźnie oddzielić jego strefę wejściową od bardziej intymnej, rekreacyjno‑wypoczynkowej. Fasada wychodząca na stronę północną ma mniejsze okna i pełniejsze ściany. Z drugiej strony dom wygląda jak współczesna stodoła — z przeszkleniem zajmującym niemal całą elewację tej części bryły. Okna wychodzą wprost na otaczający dom krajobraz.
architekci postanowili ustawić budynek tak, by wyraźnie oddzielić jego strefę wejściową od bardziej intymnej, rekreacyjno‑wypoczynkowej
© Pracownia 88
Na parterze budynku znajduje się strefa dzienna z otwartą kuchnią, jadalnią i salonem oraz biblioteczką i gabinetem. Drzwi między nimi można rozsunąć lub zsunąć w zależności od potrzeb domowników w kwestii operowania przestrzenią. Tutaj również znajduje się strefa pomocnicza — mała łazienka, pomieszczenie gospodarcze, spiżarka oraz garaż z dwoma stanowiskami.
Na poddaszu znajduje się strefa nocna z sypialnią rodziców wraz z garderobą i łazienką i dwoma pokojami dla dzieci oraz obszerną łazienką. Na antresoli architekci wygospodarowali niewielki kącik wypoczynkowy, w którym można się schronić i podziwiać widoki za oknem.