Systemy szynowe – kompleksowe rozwiązania na zróżnicowane potrzeby projektowe
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w postaci systemów szynowych stwarzają nowe możliwości projektowe i pozwalają na funkcjonalną aranżację przestrzeni uniezależnioną od technicznych i dekoracyjnych ograniczeń. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Systemy szynowe to uniwersalne rozwiązania, umożliwiające funkcjonalne oświetlenie zarówno małych, jak i okazałych przestrzeni. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zaplanowania rozbudowanych układów oświetleniowych z podziałem na strefy nawet w sytuacji, gdy na suficie znajduje się jeden punkt zasilania. Dla użytkownika z kolei to inwestycja, która pozwala łatwo adaptować oświetlenie do bieżących potrzeb i jego zmianę pod względem rozmieszczenia opraw, ich typu czy ilości w dowolnym momencie, bez konieczności przeprowadzania prac remontowych.
System CTLS, oprawa CTLS Nea LED
© NOWODVORSKI LIGHTING
Rozwiązania dla każdej przestrzeni
Systemy oświetlenia szynowego mogą być uwzględnione praktycznie w każdym projekcie wnętrza. To, który z nich będzie optymalny w danym przypadku zależy m.in. od etapu realizacji, rodzaju instalacji elektrycznej, wysokości i rodzaju sufitu, kierunku aranżacji. W ofercie Nowodvorski Lighting znajdują się zarówno rozwiązania jednoobwodowe, trójobwodowe, dekoracyjne, techniczne, do montażu na suficie, jak i na ścianach, z opcją montażu podtynkowego, natynkowego i podwieszanego.
System Profile, oprawa Profile Iris LED
© NOWODVORSKI LIGHTING
Wersja natynkowa i podwieszana umożliwia zmianę układu szyn bez konieczności przeprowadzania zaawansowanych prac remontowych – listwy wystarczy przykręcić do sufitu, lub podwiesić za pomocą specjalnych uchwytów z linkami. Rozwiązanie to pozwala też na instalację systemów szynowych np. przy złożonej geometrii sufitu, skosach czy zawieszeniu w przypadku wnętrz o ponadstandardowej wysokości.
System CTLS, oprawa CTLS Mono oraz Cameleon Adapter CTLS i Cameleon Laser
© NOWODVORSKI LIGHTING
Żyły, obwody i napięcie – jak wybrać optymalne rozwiązania?
Kwestia doboru systemu o odpowiednim napięciu związana jest z wysokością wnętrza. Jednoobwodowy system PROFILE I trójobwodowy system CTLS ze względu na napięcie 230V dedykowane są przestrzeniom, które umożliwiają ich bezpieczne zastosowanie. Można na nich instalować zarówno oświetlenie techniczne, jak również za pomocą specjalnych adapterów, wiszące oprawy dekoracyjne np. z kolekcji CAMELEON. W systemie CTLS lampy można wpiąć do jednego z trzech dostępnych obwodów. Pozwoli to osiągnąć na jednej szynie efekt trzech stref oświetlenia np. z osobno uruchamianym oświetleniem dekoracyjnym i roboczym.
System LVM, oprawy LVM Focus Out LED i LVM Slot LED
© NOWODVORSKI LIGHTING
W przypadku wnętrz o mniejszym metrażu lub nietypowej geometrii warto pomyśleć o doświetleniu ścian również w niższych partiach. Zbuduje to klimat, a jednocześnie optycznie powiększy przestrzeń. Na montaż opraw na każdej wysokości pozwala system LVM (Low Voltage Magnetic) Track System Nowodvorski Lighting o napięciu 48V prądu stałego.
Więcej informacji na stronie firmy NOWODVORSKI LIGHTING Sp. z o.o. w portalu PdA