Dobra architektura to nie tylko trafne rozwiązania projektowe, ale i świetne wykonawstwo. Najlepiej zrealizowane budynki wyłoniono podczas 14. edycji konkursu Saint-Gobain Gypsum Trophy. 10 kwietnia 2025 roku firma Saint-Gobain ogłosiła zwycięzców 14. edycji konkursu podczas ceremonii, która odbyła się na gali w Paryżu. W międzynarodowym konkursie wzięło udział 85 projektów z 29 krajów. W finale znalazły się też cztery polskie realizacje!
W konkursie Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025 najzdolniejsi i najbardziej utalentowani wykonawcy systemów gipsowych rywalizowali w sześciu kategoriach: Sufity, Innowacje, Budownictwo Mieszkaniowe, Kultura, Edukacja i Czas Wolny, Budownictwo Komercyjne i Instytucjonalne oraz Elewacje – walcząc o szansę zdobycia jednej z 14 nagród. W każdej kategorii przyznano nagrody za 1. i 2. miejsce, a także President's Prize (czyli „coup de coeur” jury) oraz Grand Prix (przyznawaną za najbardziej wyjątkowy projekt spośród wszystkich kategorii).
Od samego początku innowacje były w sercu działalności Saint-Gobain, inspirowane przez naszych klientów, którzy pozwalają nam nieustannie rozwijać rozwiązania dopasowane do ich potrzeb oraz wspierać rozwój branży. Przez lata dążyliśmy do tego, aby dostarczać klientom najlepsze produkty i usługi, a ich opinie były dla nas niezwykle cenne i pomogły nam się doskonalić oraz wprowadzać nowe rozwiązania. Nasze zespoły na całym świecie cenią sobie tę współpracę i lojalność. Jesteśmy zobowiązani do kontynuowania tej drogi do doskonałości, zawsze stawiając naszych klientów w centrum wszystkiego, co robimy. Mamy za sobą 360 lat młodości i chcę podziękować naszym klientom za to, że są częścią tej historii.
— mówi Thierry Fournier, Starszy Wiceprezes i CEO oddziałów Saint-Gobain w Europie Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Zwycięskie realizacje zaprezentowano na gali, która tym razem odbyła się w wyjątkowym miejscu — imponującej sali balowej XIX-wiecznego budynku Salle Wagram w Paryżu. Jakie obiekty zdobyły nagrody w prestiżowym konkursie?
zwycięzcy Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025
Shebara South Island Resort — Grand Prix
fot.: Taklah Interiors © Saint-Gobain
Hotel Shebara — Grand Prix
Hotel Shebara, luksusowy kompleks z 73 apartamentami zlokalizowany na niezamieszkanej wyspie Shaybara na Morzu Czerwonym, wyróżnia się unikalnymi pływającymi kapsułami, które chronią delikatne środowisko morskie i pozwalają gościom w pełni zanurzyć się w pięknie podwodnego świata. Pomimo trudnych warunków budowy i montażu w tym odległym rajskim zakątku, udało się osiągnąć perfekcyjne wykończenie dzięki zastosowaniu różnorodnych produktów gipsowych i niegipsowych z portfolio Saint-Gobain, skutecznie rozwiązując liczne wyzwania techniczne. Za realizację obiektu odpowiada Takla Interior Solution LLC.
Estádio Pacaembu — President's Prize
fot.: Edvar Prates © Saint-Gobain
Estádio Pacaembu — President's Prize
Nowy kompleks Pacaembu w Brazylii łączy funkcje sportowe, rekreacyjne i kulturowe, jednocześnie oddając hołd swojemu historycznemu dziedzictwu. Odrestaurowana architektura z lat 40. XX wieku wykorzystuje ponad 12 000 m² płyt Glasroc® X oraz 27 000 m² suchej zabudowy. Lekkie konstrukcje zostały płynnie zintegrowane z tradycyjnymi ciężkimi strukturami dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Saint-Gobain. Inicjatywy zrównoważonego rozwoju, takie jak program gospodarki odpadami „Ciamon Recicla”, podkreślają zaangażowanie kompleksu w ochronę środowiska. Obiekt uhonorowany nagrodą AR Future Projects Award wyznacza nowy standard w projektowaniu wielofunkcyjnych przestrzeni miejskich. Realizacją kompleksu zajęła się firma Ciamon Revestimentos – Edvar Prates.
Centrum Biznesowe „Exploration and Production” — I. nagroda w kategorii Sufity
fot.: Lorenzo Bartoli © Saint-Gobain
Centrum Biznesowe „Exploration and Production” — Sufity
Centrum Biznesowe „Exploration and Production” we Włoszech zajmuje ok. 70 000 m² i składa się z trzech połączonych budynków otaczających centralny plac. Znajdują się w nim biura, sale spotkań, sala konferencyjna, kawiarnia oraz restauracja mogąca pomieścić do 1000 osób. Unikalne kształty budynków maksymalizują dostęp do światła dziennego, a zielone dachy i elewacje spełniają wymagania energetyczne klasy A oraz standardy certyfikatu LEED Gold. Demontowalne sufity z płyt gipsowo-kartonowych na różnych poziomach prezentują innowacyjne rozwiązania architektoniczne i skutecznie pokonują wyzwania instalacyjne. Całość zrealizowała firma Coiver Contract S.r.l.
SC Asset Bangkok Boulevard Ratchaphruek — I. nagroda w kategorii Innowacje
fot.: Kankasem Construction Co., Ltd. © Saint-Gobain
SC Asset Bangkok Boulevard Ratchaphruek — Innowacje
Bangkok Boulevard Ratchaphruek w Tajlandii to ekskluzywne osiedle mieszkaniowe z klubem osiedlowym inspirowanym Tate Modern. Asymetryczna architektura wymagała zastosowania specjalistycznych materiałów, umożliwiających nieograniczoną kreatywność. Projekt został ukończony w ciągu 3 miesięcy dzięki wsparciu tajskiego zespołu i wyróżnia się precyzyjnymi detalami oraz nowatorskimi zastosowaniami produktów Glasroc® X, Isover i Weber, za których wykorzystanie odpowiadała firma Kankasem Construction Co., Ltd..
Downtown One — I. nagroda w kategorii Budownictwo Mieszkaniowe
fot.: Foel Ajasllari, Erisa Latifi © Saint-Gobain
Downtown One — Budownictwo Mieszkaniowe
Downtown One w Tiranie, to wielofunkcyjny kompleks łączący przestrzenie mieszkalne, biurowe, handlowe oraz publiczne. Charakteryzuje się odważnymi formami, przeszklonymi elewacjami i zielonymi tarasami, wprowadzającymi naturę w tkankę miejską. Jako pierwszy budynek w Albanii z certyfikatem LEED, prezentuje lekkie fasady i rozwiązania Saint-Gobain, wyróżniając się pod względem montażu, wykonania i zrównoważonego rozwoju — mimo ograniczonych zasobów. Realizacja budynku jest dziełem firmy Kastrati Construction.
Kompleks edukacyjny „Au pied des champs” — I. nagroda w kategorii Kultura, Edukacja i Czas Wolny
fot.: Marie Brunel © Saint-Gobain
Kompleks edukacyjny „Au pied des champs” — Kultura, Edukacja i Czas Wolny
Ten międzygminny francuski projekt łączy trzy budynki w jeden, obejmując przedszkole, szkołę podstawową, świetlicę oraz pomieszczenia wspólne. Zintegrowany z otaczającą przyrodą, spełnia wymagania certyfikatu E+C- (Energia i Węgiel) w zakresie efektywności energetycznej, jakości powietrza, komfortu akustycznego i doświetlenia. Rozwiązania Saint-Gobain Placo® pozwoliły na stworzenie złożonych form o wysokiej jakości wykończenia, podnosząc komfort przestrzeni dla dzieci i wspierając zrównoważony rozwój. Za realizację odpowiada firma ISOSAN Plâtrerie.
Siedziba główna firmy Bejo — I. nagroda w kategorii Budownictwo Komercyjne i Instytucjonalne
fot.: Dave Weij © Saint-Gobain
Siedziba Główna Bejo — Budownictwo Komercyjne i Instytucjonalne
Nowa siedziba firmy Bejo w Niderlandach, inspirowana jej rolniczymi korzeniami, charakteryzuje się zakrzywionymi ścianami, sufitami, schodami i przeszkleniami, przypominającymi liście kapusty. Zapewnia zrównoważone i komfortowe środowisko pracy dla 375 zatrudnionych osób, a jej sercem jest 180-metrowy odwiert energetyczny. Projekt wyróżnia się dbałością o detale i perfekcyjnym wykończeniem. Wizję architekta przełożyła na rzeczywistość firma BENO Projectafbouw B.V.
Grand Island, Hyatt Vivid / Dreams — I. nagroda w kategorii Elewacje
fot.: Fernando Pavel Vera © Saint-Gobain
Grand Island, Hyatt Vivid / Dreams — Elewacje
Kompleks Grand Island Cancun, luksusowy kurort przy bulwarze Kukulcan w meksykańskim mieście Cancún, obejmuje 626 pokoi w hotelu Vivid oraz 400 w hotelu Dreams. Dzięki zastosowaniu lekkiego systemu Plaka® XTERIUM, udało się uniknąć dodatkowego obciążenia konstrukcji, zwłaszcza na wysokościach przekraczających 50 metrów. Pomimo wymagających warunków, projekt osiągnął eleganckie, wydajne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Obiekt zrealizowały firmy Murano Global Investments Plc oraz We Care Construccion inteligente.
polskie realizacje w finale Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025
W finale konkursu Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025 znalazły się również cztery polskie realizacje:
Hala Urania w Olsztynie — finalista w kategorii Innowacje
© Saint-Gobain | Rigips
hala widowiskowo-sportowa Urania
Jedną z realizacji zakwalifikowanych do finału była hala widowiskowo-sportowa URANIA w Olsztynie, której blask przywróciła firma PAINTER Usługi Remontowo-Budowlane z Jonkowa. Dzięki zastosowaniu nowatorskich technik renowacji obiekt zakwalifikował się do finału w kategorii „Innowacje”. Zbudowana w 1978 roku Urania to modernistyczna hala z charakterystyczną kopułą, od lat stanowiąca ważny punkt na sportowej mapie regionu. W ramach kompleksowej modernizacji rozpoczętej w 2021 roku powiększono liczbę miejsc z 2 500 do ponad 4 000, w tym dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodano także zewnętrzne lodowisko, podziemny parking oraz nowe sale do judo, podnoszenia ciężarów i rozgrzewek. Hala zyskała również salę konferencyjną i nowoczesne zaplecze sanitarne. Odnowiona Urania znów stała się architektoniczną wizytówką Olsztyna, a jej ikoniczna kopuła została efektownie podświetlona.
Mercure Szczyrk Resort — finalista w kategorii Kultura, Edukacja i Czas Wolny
© Saint-Gobain | Rigips
Mercure Szczyrk Resort
Drugim finalistą konkursu Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025 został hotel Mercure Szczyrk Resort, odnowiony i rozbudowany przez firmę BPBP S.A. (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego). Projekt zakwalifikował się do finału w kategorii „Kultura, Edukacja i Czas Wolny”. Dawne „Orle Gniazdo”, otwarte w 1977 roku jako ośrodek Huty Katowice, położone jest na wysokości 660 m n.p.m. u stóp Góry Klimczok. Po modernizacji obiekt oferuje 554 miejsca noclegowe w 447 pokojach, 5 punktów gastronomicznych, 14 sal konferencyjnych, heliport, aquapark oraz strefę SPA & Wellness. Główny, 330-metrowy budynek z 9 kondygnacjami posiada basen z otwieraną kopułą dachową i bezpośrednie połączenie z kolejką linową. W planach są także zimowe atrakcje, m.in. mini stok narciarski z torem przeszkód i wyciągiem taśmowym dla dzieci.
Biurowce Lakeside w Warszawie — finalista w kategorii Budownictwo Komercyjne i Instytucjonalne
© Saint-Gobain | Rigips
Lakeside
Wśród finalistów Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025 znalazły się również warszawskie biurowce Lakeside, zrealizowane przez firmę URB Paweł Więckowski Sp. z o.o. Projekt zakwalifikował się do finału w kategorii „Budownictwo Komercyjne i Instytucjonalne”. Lakeside to nowoczesny kompleks biurowo-usługowy na warszawskim Mokotowie, o łącznej powierzchni 24 tys. m². Dwa budynki połączone są przeszklonym łącznikiem i wyróżniają się geometryczną formą oraz przesuniętymi kondygnacjami. Przestrzenie między bryłami uzupełnia dziedziniec z ażurową konstrukcją stalową, a rytmiczne podziały elewacji i liczne przeszklenia zapewniają lekkość i dostęp światła dziennego. Inwestycja oferuje udogodnienia dla rowerzystów, ładowarki do aut elektrycznych, podziemny parking, restaurację i kawiarnię. Otoczenie zieleni i bliskość Potoku Służewieckiego podnoszą komfort użytkowników. Lakeside to pierwszy biurowiec firmy Atenor w Warszawie, zaprojektowany przez Grupę 5 Architekci. Inwestycja uzyskała certyfikaty BREEAM (Outstanding) i WELL (Gold), potwierdzające jej najwyższe standardy zrównoważonego i zdrowego budownictwa.
Muzeum Historii Polski w Warszawie — finalista w kategorii Elewacje
© Saint-Gobain | Rigips
Muzeum Historii Polski
Ostatnią polską realizacją, zakwalifikowaną do finału Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025 w Paryżu, było Muzeum Historii Polski w Warszawie. Za wykonanie sufitów i suchej zabudowy odpowiada firma Marek Kośka z Warszawy.To jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Europie, o powierzchni ponad 44 000 m². Budynek ma 6 kondygnacji (4 nadziemne, 2 podziemne), 180 m długości i 48 m szerokości. Zaprojektowany przez pracownię WXCA, został oddany do użytku w 2023 roku. W jego wnętrzach mieszczą się m.in. stała ekspozycja o powierzchni 7 000 m², przestrzeń wystaw czasowych (1 400 m²), audytorium na 577 osób, sala kinowa dla 135 widzów oraz taras widokowy na dachu. Fasada budynku, wykonana z kamieni w różnych odcieniach, symbolizuje kolejne warstwy historii Polski. Muzeum oferuje także sale warsztatowe, punkty gastronomiczne i pracownie konserwatorskie, tworząc nowoczesne centrum kultury i edukacji.
Wszystkim finalistom i laureatom gratulujemy!