Cyfrowa rewolucja trwa i... powoduje rozmaite emocje. Jak wykorzystać ją dla przemyślanego rozwoju naszych miast? Jakich pułapek uniknąć? O wpływie cyfryzacji na zrównoważony rozwój miast, cyberbezpieczeństwie i społecznych, etycznych i ekonomicznych konsekwencjach postępujących zmian rozmawiać będą uczestnicy i uczestniczki V Międzynarodowego Kongresu Cyfrowa Regeneracja Miast, który rozpocznie się w Łodzi już 9 kwietnia.
nie tylko Elon Musk
Dane, jakie możemy pozyskiwać w miastach i ich analiza, dzięki możliwościom AI, pozwalają nam na symulację rozmaitych rozwiązań, a co za tym idzie — wybór najlepszych lub szybkie wyłapanie błędów w istniejących, na przykład w systemie transportowym (pokazując na przykład, gdzie należy zintensyfikować ziobrkom, a gdzie miejska komunikacja ma „puste przebiegi”), w polityce mieszkaniowej, planowanych inwestycjach czy w gospodarce odpadami.
Więcej o tym, jak dane pozwalają projektować lepsze miasta, możecie przeczytać w rozmowie z Hanną Obracht-Prondzyńską z Uniwersytetu Gdańskiego.
To tylko część ułatwień, jakie możemy wprowadzić w miastach dzięki wykorzystaniu AI. W sesji pod tytułem „Czy można zrobić to inaczej niż Elon Musk?” z prezentacją poświęconą wykorzystaniu sztucznej inteligencji w miastach wystąpi Sari Hirvonen-Kantola, badaczka z fińskiego uniwersytetu w Oulu, od ponad dwudziestu lat zajmująca się integracyjnym rozwojem miast, łączącym strategiczne planowanie urbanistyczne z rozwojem biznesu i innowacji. W rozmowie z A&B opowiada o rozwoju miast, partycypacji oraz wyjątkowym chatbocie wspierającym mieszkańców Oulu:
Ola Kloc: Badałaś rozmaite typy integracyjnego rozwoju miast, czy możesz o nich opowiedzieć?
Sari Hirvonen-Kantola: Punktem wyjścia jest oczywiście to, że miasta nie powstają same z siebie; są one tworzone poprzez współpracę wielu interesariuszy. Rodzaje integracyjnego rozwoju miast, które zidentyfikowałam, badając pracę menedżerów ds. rozwoju miast, to podejścia, które stosują oni w różnych projektach miejskich i kontekstach rynkowych. Miałam zaszczyt obserwować i ściśle współpracować z wieloma doświadczonymi menedżerami rozwoju miast. Fascynujące było obserwowanie, w jaki sposób dopasowują oni swoje ścieżki do osiągnięcia celów z interesariuszami.
Ola Kloc: Czy uważasz, że któryś tych typów sprawdziłby się w polskich miastach?
Sari Hirvonen-Kantola: Tak, zdecydowanie, zwłaszcza że badania nad rozwojem potwierdzają, że ogólnie istnieje pięć rodzajów ich konfiguracji. Nie jestem wystarczająco zaznajomiona z kontekstem rynkowym, instytucjami publicznymi, historią i kulturą organizacyjną polskich miast, więc nie będę zgadywać, jakie konfiguracje pasowałyby najbardziej. Interesujące byłoby zbadanie sposobów, w jakie deweloperzy miejscy, na przykład w Łodzi, pracują nad zintegrowanymi celami, takimi jak witalność miejska, z lokalnymi interesariuszami.
Ola Kloc: Współpracujesz z inteligentnymi miastami i gminami w zakresie strategicznego planowania miejskiego oraz rozwoju biznesu i innowacji, jak wygląda taka współpraca? Na czym polega taki proces?
Sari Hirvonen-Kantola: Doskonałym przykładem współpracy między strategicznym planowaniem urbanistycznym a rozwojem biznesu i innowacji jest Oulu w Finlandii. Aby zrewitalizować ubogą dzielnicę, miasto Oulu, w ramach programu Smart City, najpierw przeprowadziło głęboki partycypacyjny proces planowania urbanistycznego, zapewniając pogląd na to, jakim sąsiedztwem chciałoby się stać, a następnie uruchomiło na miejscu zakrojony na szeroką skalę wielopodmiotowy projekt innowacyjny. Dzielnica Pozytywnej Energii została opracowana i pilotowana we współpracy z kluczowymi interesariuszami, takimi jak lokalny zakład energetyczny, partnerzy badawczy, firmy i mieszkańcy. Projektowi udało się zaangażować pozytywnego lokalnego ducha, a w rezultacie okolica mogła pochwalić się światowej klasy zieloną innowacją. Kolejnym interesującym pytaniem jest oczywiście to, w jaki sposób możemy skalować i powielać to rozwiązanie, aby mieć jeszcze większy wpływ na zrównoważony rozwój. Jestem przekonana, że planowanie urbanistyczne może wiele zrobić dla zrównoważonego rozwoju biznesu i innowacji.
Ola Kloc: AI City — I am here, at your service — to tytuł Twojej prezentacji na V Międzynarodowym Kongresie Cyfrowej Regeneracji Miast, czym jest AI City? Jakie są jego zalety i wady?
Sari Hirvonen-Kantola: Widzę, że mój tytuł przykuł Twoją uwagę! Moje wystąpienie będzie poświęcone sztucznej inteligencji w sercu rozwoju miejskiego skoncentrowanego na człowieku w Oulu. Ta sztuczna inteligencja nazywa się OuluBot, ewoluowała od prostego chatbota do generatywnej sztucznej inteligencji, podobnie jak wiele jej odpowiedników. Powodem, dla którego chcę omówić OuluBot w prezentacji AI City — I Am Here, at Your Service — jest unikalne połączenie fińskiej gminy, organu publicznego i instytucji demokratycznej, odpowiedzialnych za tą sztuczną inteligencję. Doprowadzi nas to do omówienia ewolucji samego miasta i roli AI w integracyjnym rozwoju miejskim.
Ola Kloc: Dziękuję za rozmowę.
Cyfrowa Regeneracja Miast w Łodzi
V Międzynarodowy Kongres Cyfrowa Regeneracja Miast odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia br. w centrum EC1 przy ulicy Targowej 1/3 w Łodzi i online. Udział jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja. Dokładny harmonogram wydarzenia oraz więcej informacji dostępne na stronie Kongresu Cyfrowej Regeneracji Miast. Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi jest organizowany przez A&B Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych, na który serdecznie zapraszamy!