Już w maju otwarte zostanie tegoroczne, 19. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji — najważniejsze wydarzenie architektoniczne na świecie! Będziemy na miejscu, aby na bieżąco je dla Was relacjonować. Bądźcie z nami!
partnerzy A&B na Biennale
Biennale Architektury 2025 w pigułce
To wyjątkowe święto architektury rozgości się w Wenecji od 10 maja do 23 listopada 2025 roku. Kuratorem 19. edycji Biennale jest włoski architekt i inżynier Carlo Ratti. Profesor na amerykańskim uniwersytecie MIT i na Politechnice w Mediolanie zatytułował tegoroczną odsłonę „Intelligens. Natural. Artificial. Collective” („Inteligencja. Naturalna. Sztuczna. Zbiorowa”), podkreślając słowo gens, czyli ludzi i zwracając uwagę na to, że wobec współczesnych wyzwań architektura powinna czerpać ze wszystkich form inteligencji, a także docierać do wszystkich pokoleń i dyscyplin — od nauk ścisłych po sztukę.
Wydarzeniu towarzyszy wręczenie Złotych Lwów, czyli przyznawanych od 1978 roku prestiżowych nagród. Tego, które wystawy zdobędą to wyróżnienie, jeszcze nie wiadomo, znamy jednak tegorocznych laureatów docenionych za całokształt twórczości — są nimi Donna Haraway, amerykańska biolożka i filozofka oraz zmarły rok temu włoski architekt Italo Rota.
Pawilon Polski w Wenecji
fot.: Barbara K. Kaniewska | Archiwum Zachęty
Pawilon Polski na Biennale Architektury
w Wenecji
Polskę reprezentować będzie w tym roku wyłoniony w konkursie interdyscyplinarny zespół w składzie: Aleksandra Kędziorek (kuratorka), Krzysztof Maniak (artysta), Katarzyna Przyzwańska (artystka) oraz Maciej Siuda (architekt). Ich wystawa — „Lary i penaty — o budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze” — czerpie z tradycji traktowania architektury jako schronienia przed rozmaitymi zagrożeniami. Zespół sięgając po techniczne rozwiązania, jak gaśnice czy kamery i zakorzenione w tradycji praktyki, jak zawieszana na zakończenie budowy wiecha zastanawia się, czy architektura ma dziś odpowiednie narzędzia do budowania bezpiecznej rzeczywistości.
twórcy wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji 2025 — Aleksandra Kędziorek (kuratorka), Maciej Siuda (architekt), Katarzyna Przyzwańska (artystka), Krzysztof Maniak (artysta)
fot.: Maciej Landsberg | Archiwum Zachęty
Lary i penaty to bóstwa, które w starożytnym Rzymie opiekowały się domowym ogniskiem. Odniesienie do nich jako gwaranta domowego bezpieczeństwa zachowało się w wielu językach, więc — podobnie jak robi to kurator Biennale Architektury 2025 Carlo Ratti ze słowem intelligens, które jest głównym hasłem tegorocznej wystawy — nawiązujemy do nich jako do pewnego uniwersalnego kodu, wywodzącego się z tradycji antycznej.
— tłumaczy współtwórczyni wystawy Aleksandra Kędziorek.
rysunki projektowe do wystawy „Lary i penaty — o budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze”
© Maciej Siuda
Rozmowę z twórcami wystawy przeczytacie już w majowym numerze A&B!
A&B nadaje prosto z Biennale!
Jako patron medialny Pawilonu Polonia, którym od lat opiekuje się Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, 8 i 9 maja, podczas dni prasowych, będziemy dostarczać Wam na bieżąco najświeższe informacje prosto z Giardini, gdzie zlokalizowane są pawilony narodowe! Nie poprzestaniemy jednak tylko na weneckich doświadczeniach — na czerwiec zaplanowaliśmy również dwie debaty z udziałem twórców wystawy w Polskim Pawilonie: w krakowskim Oddziale SARP do zespołu dołączą Bartłomiej Kisielewski z Horizone Studio i Marcin Kościuch z Ultra Architects, a w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK — Kacper Kępiński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Architektury oraz gość niespodzianka. Zapraszamy!
***
Partnerzy A&B na Biennale: