Najnowocześniejsze przedszkole w Bydgoszczy właśnie przyjęło pierwszych podopiecznych. Najmłodszym zaoferuje warsztaty konstrukcyjne, salę gimnastyczną, a nawet szklarnie i ogródki warzywne. Projekt „Przedszkolnej Chatki” powstał w pracowni XYstudio, która obrała sobie za cel stworzenie bezpiecznej przestrzeni, pomagającej dzieciom odkrywać tajemnice świata. Jak udało im się to zadanie?
Pierwsze lata życia mają kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju młodych ludzi. To, w jakim przebywają otoczeniu kształtuje ich osobowość, warunkuje zdobywanie nowych umiejętności oraz wpływa na sposób interakcji ze światem. Lwią część czasu dzieci spędzają w przedszkolach — dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków w tych placówkach, które powinny oferować bezpieczną przestrzeń do zabawy, nauki oraz nawiązywania relacji. Wszystkie te założenia w sposób wzorowy realizuje nowe przedszkole w Bydgoszczy, wybudowane na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego według projektu warszawskiej pracowni XYStudio.
Nowe przedszkole w Bydgoszczy "Przedszkolna Chatka 2"
fot.: Filip Domaszczyński © XYStudio
przedszkole w przemysłowej dzielnicy
Nowe przedszkole powstało na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, na którym do 2005 roku działały Zakłady Chemiczne „ZACHEM”. Od tego czasu w nowym przemysłowym „sercu” Bydgoszczy, położonym przy południowej granicy miasta, znalazło swoje miejsce prawie 200 podmiotów gospodarczych, które zatrudniają łącznie ponad 5 tysięcy osób. Początkowo przestrzeń nie nadawała się do tak intensywnego rozwoju biznesu, brakowało niezbędnej infrastruktury. Kiedy w 2005 roku utworzono BPPT, nie było tutaj większości dziś obecnych dróg, bezpiecznych chodników czy ścieżek rowerowych. Wraz z upływem lat zadbano również o sprawną komunikację miejską. Ta ostatnia jest niezbędna ze względu na dość dużą odległość dzielącą park przemysłowy od centrum miasta. Spory dystans to wyzwanie, w szczególności dla rodziców, którzy oprócz dojazdu do pracy muszą zadbać o zagospodarowanie czasu swoim pociechom. Naprzeciw ich potrzebom wyszedł zarząd Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, który zlecił budowę nowego przedszkola przy ulicy Glinki, przeznaczonego dla 150 dzieci. To właśnie dla nich wzniesiono „Przedszkolną Chatkę 2”, która we wrześniu rozpoczęła swoją działalność.
Nowe przedszkole w Bydgoszczy "Przedszkolna Chatka 2"
fot.: Filip Domaszczyński © XYStudio
nowe przedszkole w Bydgoszczy
„Przedszkolna Chatka” wyrosła w otoczeniu sosnowego lasu na skraju Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, przy drodze, którą kursuje komunikacja, i którą znaczna część pracowników dostaje się do miejsca zatrudnienia. Zielona okolica tworzy przyjazną przestrzeń, która nie zwiastuje intensywnej, przemysłowej zabudowy głębszych partii kompleksu. Na niewielkiej działce, otoczonej z dwóch stron drzewami, powstał parterowy, częściowo podpiwniczony budynek o powierzchni ponad 1600 metrów kwadratowych. Motywem przewodnim betonowej elewacji są duże okna w kształcie domów. W miarę upływu lat część ścian będzie również zazieleniona dzięki roślinom pnącym się po metalowych linkach.
Nowe przedszkole w Bydgoszczy "Przedszkolna Chatka 2"
fot.: Filip Domaszczyński © XYStudio
Architektura dla najmłodszych użytkowników powinna ciekawić, intrygować, skrywać drobne tajemnice, ale przede wszystkim dawać też poczucie bezpieczeństwa. Stąd pomysł na okna-domki, które tej prostej bryle nadały charakteru, a poprzez swoje proporcje sprawiły, że budynek wydaje się niższy niż jest w rzeczywistości. W naszym klimacie, w zimowe poranki i wieczory grafitowe bryły utoną w ciemności, widać będzie tylko małe domki, z których bije ciepłe światło.
- tłumaczy Dorota Sibińska, jedna z autorek projektu.
Obiekt składa się z trzech brył powiązanych szerokim łącznikiem, który oprócz funkcji komunikacyjnej jest również miejscem zabawy i odpoczynku. Środkową część łącznika stanowi obszerny, przeszklony hall. Dzieci witają tu huśtawki w kształtach chmur, domki z książkami czy instalacje zabawowe w formie naściennych warsztatów konstrukcyjnych z kołami zębatymi, półeczkami i drewnianymi prętami. Dalej znajdują się przestronne szatnie, a za nimi sale przedszkolne.
Nowe przedszkole w Bydgoszczy "Przedszkolna Chatka 2"
fot.: Filip Domaszczyński © XYStudio
do wyboru do koloru
Wnętrza „Przedszkolnej Chatki” w całości dostosowane zostały do potrzeb najmłodszych. Koncepcja powstała od początku z myślą o dzieciach uwzględnia ich warunki fizyczne — obniżone są tu parapety, klamki do drzwi czy umywalki. Każdą z sal przedszkolnych podzielono na trzy strefy. Są tutaj części ze stolikami do wspólnego czytania, rozmów i wykonywania prac plastycznych, strefa przeznaczona do zabawy oraz kącik wyciszenia, który oddzielono od reszty pomieszczenia przy pomocy łagodnego wyniesienia ponad poziom podłogi. Przestrzeni do spędzania czasu w samotności jest tutaj jednak więcej — są zasłaniane kotarą hamaki i niewielkie domki, w których dzieci mogą skryć się i poczytać, organizować zabawy lub po prostu odpocząć. Łagodne kolory kreują przyjazną atmosferę, po niektórych ścianach wspinają się wymalowane mrówki, a do sal prowadzą przeszklone drzwi, mające wzbudzać w dzieciach poczucie bezpieczeństwa.
Nowe przedszkole w Bydgoszczy "Przedszkolna Chatka 2"
fot.: Filip Domaszczyński © XYStudio
„Przedszkolna Chatka” jako jedyna bydgoska placówka dydaktyczna przeznaczona dla najmłodszych posiada własna salę gimnastyczną — strefę aktywności fizycznych wyposażono w drabinki, geometryczne formy przestrzenne do zabawy się czy mini-ściankę wspinaczkową. Na ścianach pomieszczenia znalazły się z kolei lustra, które pomogą podczas organizowanych w przedszkolu zajęć, w tym tanecznych, gimnastycznych oraz zumby. Mają tu być również organizowane zawody sportowe dla najmłodszych.
Nowe przedszkole w Bydgoszczy "Przedszkolna Chatka 2"
fot.: Filip Domaszczyński © XYStudio
rozwój w harmonii z naturą
Najnowocześniejsze bydgoskie przedszkole to również aktywności na zewnątrz. Działkę wokół „Przedszkolnej Chatki” wykorzystano w stu procentach. Zespół XYStudio podczas projektowania budynku zdecydował się na zróżnicowanie rzeźby terenu. Są więc przestrzenie płaskie, na których zaplanowano place zabaw, ale i liczne pagórki, w tym „górka młokosa”, których szczyty będą zdobywane przez najmłodszych. Udana wspinaczka może zakończyć się podziwianiem widoku na place zabaw i otaczający las albo…emocjonującym zjazdem ślizgawką. Wzniesienia nie są jednak najwyższymi dostępnymi dla dzieci przestrzeniami, bowiem na dachu umiejscowiono taras widokowy. Oprócz zdobywania szczytów i obserwacji naturalnego otoczenia najmłodsi zajmą się również ogrodnictwem — każda z grup będzie miała własną donicę, a bardziej wymagające uprawy prowadzone będą w przedszkolnej szklarni. Wszelkie niezbęde przyrządy znajdą się w jednym z dwóch domków na narzędzia. Na zielonym placu znajdzie się również scena plenerowa.
Nowe przedszkole w Bydgoszczy "Przedszkolna Chatka 2"
fot.: Filip Domaszczyński © XYStudio
Kontakt z naturą to nie tylko zabawy, występy i aktywności przy hodowli roślin. To także okazja do zaangażowania zmysłów wzroku, słuchu, zapachu, węchu czy dotyku. Dzieciom pomoże w tym specjalnie przygotowana ścieżka sensoryczna, skryta wśród bylin, krzewów i drzew. Tych ostatnich posadzono na terenie przedszkola prawie 200, udało się również zachować nieco z pierwotnego drzewostanu, który zapewni cień podczas zabawy na świeżym powietrzu.