Trwa druga edycja konkursu New European Bauhaus Prizes, plebiscytu realizowanego w ramach proekologicznej inicjatywy Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej — Nowy Europejski Bauhaus. W finale aż pięć projektów polskich twórców!
Celem Nowego Europejskiego Bauhausu jest wspólne, twórcze działanie na rzecz nie tylko poprawy jakości naszego życia, rozwiązywania problemów, z jakimi współcześnie przyszło nam się mierzyć, ale i zmniejszenia obciążenia, jakie każdego dnia wywieramy na środowisko naturalne. Więcej o tym, czym jest New European Bauhaus, możecie przeczytać w rozmowach z Xavierem Troussardem, przewodniczącym projektu i Hubertem Trammerem, polskim architektem i ekspertem zasiadającym przy Okrągłym Stole Wysokiego Szczebla.
W ramach europejskiej inicjatywy w ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu w dwóch kategoriach — New European Bauhaus Awards, w której nagradzane są ukończone projekty, i New European Bauhaus Rising Stars, skierowana do wschodzących gwiazd — młodych twórców poniżej 30. roku życia. W drugiej edycji konkursu, wśród 52 finałowych propozycji znalazło się aż pięć z Polski — wszystkie nominowane są w kategorii New European Bauhaus Rising Stars.
Konkurs w obu kategoriach podzielony jest na cztery grupy tematyczne: Reconnecting with nature (Przywracanie relacji z naturą), Regaining a sense of belonging (Odzyskiwanie poczucia przynależności), Prioritising the places and people that need it the most (Nadawanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują) i Shaping a circular industrial ecosystem and supporting life-cycle thinking (Kształtowanie produkcji w oparciu o zamknięty obieg surowców i wspieranie uzwzględniane całego cyklu życia).
O wynikach konkursu zdecyduje jury, ale swój głos może oddać także publiczność. W konkurencji New European Bauhaus Awards laureaci otrzymają nagrodę w wysokości 30 tys. euro, zdobywcy drugiego miejsca — 20 tys. euro, a zwycięzcy nagrody publiczności — 30 tys. euro. W konkurencji Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu laureaci otrzymają nagrodę w wysokości 15 tys. euro, zdobywcy drugiego miejsca — 10 tys. euro, a zwycięzcy nagrody publiczności — 15 tys. euro.
Głosy oddawać można do 16 maja (do godziny 18.00 czasu środkowoeuropejskiego). Każdy z głosujących może głosować tylko raz (dlatego też organizatorzy proszą o weryfikację adresu e-mail); aby zagłosować, należy wejść na stronę konkursu, wybrać odpowiednią kategorię i grupę tematyczną, a następnie projekt. Konieczne jest, aby wskazać co najmniej jednego finalistę w każdej z części; po zaznaczeniu wybranych przez siebie projektów należy kliknąć przycisk Submit choices (Zgłoś swój wybór) na dole strony i potwierdzić oddanie głosu.
Wybrane spośród ponad tysiąca projektów propozycje młodych polskich twórców znajdziecie w kategoriach:
Prioritising the places and people
that need it the most
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
(Center of Intergenerational Activity)
© archiwum organizatorów
Praca skupia się na wyjaśnieniu pojęcia prospołeczności i jej roli w adaptacji obiektów poprzemysłowych. Wnioski z analizy wybranych projektów tego typu w Europie i badań opinii publicznej mieszkańców miasta stały się podstawą opracowania programu ratowania zabytkowej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi i pomocy mieszkańcom poprzez stworzenie miejsca, które nikogo nie wyklucza.
NURTURE
© archiwum organizatorów
NURTURE to projekt kompleksowego systemu prefabrykowanych, ekologicznych ośrodków, oferujących dostępną ekonomicznie pomoc psychologiczną i wsparcie w lokalnych społecznościach w Polsce. Jest to odpowiedź na globalny, postpandemiczny problem związany z depresją oraz aktualny kryzys uchodźczy na Ukrainie. Niski koszt i łatwość budowy, a także samofinansowanie działania ośrodka mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i budować lokalne relacje. Różnorodność programu i możliwość szybkiej rozbudowy pozwalają w łatwy sposób dostosować go do lokalnych potrzeb.
Reconnecting with nature
Modular Shutter Gardens
© archiwum organizatorów
Modułowe ogrody okiennicowe pozwalają każdemu na posiadanie własnego ogrodu przy, a nawet w oknie. System ten jest bardzo korzystny zwłaszcza w przypadku mieszkań w wysokich budynkach, które nie mają indywidualnych balkonów. Drewniane komórki na okiennicach, w których umieszczono warstwy filcu, stanowią podłoże do uprawy roślin. Każda komórka może być obsadzona indywidualnie i obracana o 360°.
Regaining a sense of belonging
Dwór Innowacji w Rokietnicy (Innovation Manor)
© archiwum organizatorów
Dwór Innowacji to łatwa do powielenia koncepcja, w której zabytkowa posiadłość staje się miejscem promującym edukację, współpracę i innowacyjność ponad podziałami. Obiekt położony jest na podkarpackiej wsi — Rokietnicy. Stosując strategie zrównoważonego rozwoju, nowe technologie i pełne szacunku podejście do dziedzictwa kulturowego, autorzy chcą stworzyć piękne miejsce, sprzyjające poczuciu wspólnoty i dobremu samopoczuciu. Koncepcja ta, w założeniu autorów, odzwierciedlać ma wartości i strategię Unii Europejskiej tak, jak sami je rozumieją.
FOLK concept
© archiwum organizatorów
FOLK to projekt podsumowujący kilkuletnią działalność naukowo-badawczą dotyczącą wiejskiej tkanki architektonicznej. Temat daje drugie życie charakterystycznym dla wsi budynkom, w których konctrukcji wykorzystano dekoracyjne bloki reliefowe. Projekt i koncepcja obejmują proekologiczną i zrównoważoną adaptację obiektów na miejsca użyteczności publicznej, przestrzenie integracji społeczności wiejskich i promocji skarbów polskiego dziedzictwa kulturowego.