Alicja Korbut jest absolwentką Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a niedawno założyła studio, zajmujące się projektowaniem mebli i akcesoriów wnętrz. Myślą przewodnią, jaką kieruje się przy tworzeniu projektów, jest minimalizm, nieszablonowy design i ponadczasowość. Poznajcie S A L A K.
Pomysł na otworzenie studia S A L A K zrodził się, kiedy Alicja Korbut pracowała jako architektka wnętrz. Projektując przestrzenie mieszkalne, często brakowało jej, szczególnie na polskim rynku, przystępnych cenowo mebli o ciekawym i minimalistycznym designie.
seria BASIC składa się m.in. z różnej wielkości stolików kawowych
© S A L A K
Jak mówi projektantka:
Pracując w biurach projektowych w Polsce jak, i za granicą, przytłoczył mnie ogólnoświatowy konsumpcjonizm. Pogoń za materializmem oraz modą na coraz bardziej dostępne produkty „jednorazowego użytku”. Dosępność kiepskiej jakości „jednorazowych mebli”, które są wyrzucane po jednym sezonie z racji zmieniających się trendów lub szybkiego zużycia. A co oznacza „salak”? Określenie to pochodzi od palmy salaka i jej owoców. W niektórych krajach, w rozumieniu potocznym oznacza kolor, będący odcieniem złamanej bieli. Ponieważ moja premierowa kolekcja BASIC powstała dokładnie w tym kolorze, postanowiłam na jej cześć nazwać tak swoje studio.
wielofunkcyjne, minimalistyczne stoliki
Premierową kolekcją studia S A L A K jest seria BASIC, składająca się z kilkunastu propozycji, stolików kawowych i stolików nocnych, jednak jak twierdzi projektantka, każdy może znaleźć swoje własne zastosowanie do proponowanych przeze nią mebli. Przykładowo, niektóre produkty mogą posłużyć jako kwietnik czy pomocnik w pokoju dziennym. Z kolei inny produkt, który może być szafką nocną, sprawdzi się również do przechowywania książek, płyt winylowych, a nawet obuwia. Kolekcja BASIC przeznaczona jest głównie do małych przestrzeni, ale można w niej znaleźć również nieco większe ławy kawowe. Autorce załezało na tym, aby meble mimo prostej, minimalistycznej formy były również funkcjonalne.
autorka uważa, że oszczędny w formie minimalizm wcale nie musi być nudny
© S A L A K
Jak o swoich projektach mówi Alicja Korbut:
Uważam, że minimalizm, mimo iż jest oszczędny w formie, wcale nie musi być nudny. Dzięki prostym formom jesteśmy w stanie stworzyć ponadczasowe produkty, które z powodzeniem odnajdą się we wnętrzach o różnej stylistyce. Minimalizm nie jest koniecznością, lecz możliwością, jaką dają nam m.in. dzisiejsze technologie. Moda przemija, a mi zależy na tym, aby moje produkty były przede wszystkim ponadczasowe. Swoją premierową kolekcję postanowiłam stworzyć w dwóch przeciwstawnych kolorach — głębokiej czerni oraz złamanej bieli. Jest to połączenie zamiłowania do geometrii i minimalizmu w przestrzeni.
wykonane z drewna i stali meble są wielofunkcyjne
© S A L A K
ręcznie robione meble
Praca projektowa rozpoczyna się od szkiców, wszystko powstaje na papierze. Autorka tworzy szybkie szkice, które pomagają jej odnaleźć właściwe formy i proporcje, a następnie przygotowuje prototypy w skali, ale już z docelowych materiałów, czyli metalu i drewna. Jeżeli wszystko jest w porządku, przechodzi do warsztatu, gdzie powstają docelowe produkty. Wszystkie elementy mebli są ręcznie robione. Kule, nawet te największe o 34 cm średnicy są ręcznie toczone na tokarce. Następnie drewno jest szlifowane i malowane. Elementy metalowe są spawane w specjalnie opracowanej przez studio technice, dzięki czemu miejsca spawów-łączeń są praktycznie niewidoczne, następnie trafiają do malarni proszkowej.
nawet ogromne drewniane kule są ręcznie toczone
© S A L A K
Wszystkie produkty tworzone są z wysokiej jakości materiałów. Nie ma tutaj laminatów, mdfu czy innych zamienników. Kolekcja BASIC jest wykonana z wysokiej jakości stali oraz drewna jesionowego i sosnowego. Meble nie są jedynie minimalistyczne w formie, lecz również w produkcji. Wycinane laserowo elementy, generują praktycznie zerowy odpad materiału, a to, co zostaje, jest ponownie wykorzystane.
Projektantka zapowiada także współpracę ze studiami projektowymi z całego świata w ramach kolekcji limitowanych. Taka kolekcja będzie corocznym wydarzeniem, a pierwsi projektanci, z którymi Alicja Korbut będzie wspólnie pracować, pochodzą z Wielkiej Brytanii.