To już drugie podejście do budowy bloku wśród jednorodzinnej zabudowy Żoliborza. Inwestor chce do tego wykorzystać ustawę lex developer. Nowy projekt budynku przygotował Artur Chołdzyński, poprzednia koncepcja trafiła do kosza.
blok w miejscu domków
Odrzucona koncepcja inwestycji z 2019 roku
fot. UM Warszawa
Blok chce zbudować firma Greenfields na działce położonej na warszawskim Żoliborzu między ulicami Gdańską, Bieniewicką, Księdza Zygmunta Trószyńskiego oraz Kolektorską. Zakłada budowę czterokondygnacyjnego budynku wielorodzinnego z 38 mieszkaniami oraz czterech domów jednorodzinnych. To znacząca zmiana względem projektu sprzed dwóch lat. Poprzednia koncepcja przygotowana przez Grzegorza Gołębowskiego przewidywała sześciokondygnacyjny blok z setką mieszkań. Oba warianty są jednak niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Planiści przewidywali w tym miejscu kontynuację zabudowy jednorodzinnej, charakterystycznej dla okolic Parku Kaskada. Pierwsza koncepcja została jednogłośnie odrzucona przez Radę Miasta. Był to także pierwszy w stolicy wniosek w trybie specustawy.
modernistyczne opakowanie
Aktualnie zgłoszona koncepcja, czekająca na decyzję miejskich radnych, idzie w zupełnie innym kierunku. Nie tylko zmniejszyła się intensywność zabudowy, ale również estetyka projektu uległa znaczącej modyfikacji. Zamiast bloku utrzymanego w typowej, deweloperskiej estetyce i standardzie na wizualizacjach widać bardziej stonowaną bryłę nawiązującą do powściągliwej architektury lat trzydziestych, której nie brak w okolicy.
fot. UM Warszawa
Inwestycja została rozbita na kilka budynków. Budynek wielorodzinny położony przy ul. Gdańskiej kontynuuje pierzeję, funkcję oraz skalę sąsiedniej zabudowy wielorodzinnej zlokalizowanej na południe i na wschód od terenu inwestycji. Budynek wielorodzinny w głębi działki nawiązuje skalą do sąsiednich budynków jednorodzinnych zlokalizowanych przy zachodniej granicy, przy ul. Z. Trószyńskiego.
fot. UM Warszawa
Zabiegiem, który ukryć ma skalę nowej zabudowy i kontrast z okolicznymi domkami są uskoki dzielące długą elewację na krótsze odcinki. W zamierzeniu architektów ma to nadać obiektowi proporcji okolicznej zabudowy. Nawiązaniem do niej mają być też materiały wykończeniowe – szara cegła i biały tynk.
standardy urbanistyczne
Specustawa określa ogólne standardy urbanistyczne dla wszystkich gmin. Ustawa daje jednak możliwość radzie gminy uchwalenia lokalnych standardów, które mogą być zawężone lub poszerzone o 50%. W Warszawie wskaźniki zostały zmienione, tak aby lepiej zabezpieczyć interes mieszkańców. Standardy urbanistyczne zostały przyjęte przez Radę m.st. Warszawy 30 sierpnia 2018 roku. Mają one przede wszystkim zapewnić komfortowe odległości od szkół i przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej czy miejsc sportu i rekreacji. Określają także liczbę miejsc parkingowych, aby ograniczyć konsekwencje ewentualnego nielegalnego parkowania wokół nowo powstających inwestycji.