Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Marta Kałucka – „SAME SKY. Obiekt do przeżyć immanentnych”

03 września '24
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa magisterska
Rok obrony: 2023
Nazwa: „SAME SKY. OBIEKT DO PRZEŻYĆ IMMANENTNYCH”
Autorka:

Marta Kałucka

Uczelnia:
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor:
prof. Andrzej Wachowicz

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza 2022/2024”

SAME SKY to projekt ideowy, który symuluje lot w kosmos i przede wszystkim odtwarza przeżycia z tym związane każdemu na Ziemi. The overview effect, inaczej efekt oglądu, to zjawisko obserwowane u astronautów, którzy podróżując w przestrzeń kosmiczną, zmieniają perspektywę, nabierają dystansu, fizycznie oddalając się od Ziemi, a w ujęciu psychicznym zbliżają się do niej bardziej niż kiedykolwiek. Jest to uderzające uczucie, o którym opowiadają astronauci, a które zmienia człowieka i skłania do refleksji. Odwiedzający może poczuć cały wachlarz emocji, takich jak: fascynacja, smutek, bezradność, ekscytacja, szok, uczucie harmonii czy miłość.

wizualizacja

wizualizacja

© Marta Kałucka

Obiekt, ze względu na swoje zastosowanie oraz skalę, został ulokowany na otwartym terenie naturalnym, bez bliskiego otoczenia infrastruktury miast czy też wsi, pomiędzy wzgórzami nad słodkowodnym jeziorem Doo Lough, w południowo-zachodniej części hrabstwa Mayo w Irlandii. Lokalizacja nie jest przypadkowa, gdyż poszukiwane było miejsce o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, dzięki czemu kopuła obiektu SAME SKY w bliskości do porośniętych wzgórz sama może zostać z czasem pokryta roślinnością, wtapiając się w teren.
Centrum SAME SKY ma charakter doświadczalny. Najwięcej wrażeń dostarcza wizyta po zmroku. Zbliżając się do obiektu, dostrzegamy błyszczący Księżyc i gwiazdozbiory dookoła niego, aby wewnątrz budynku nasza perspektywa odwróciła się na rzecz widoku na Ziemię z pozycji przestrzeni kosmicznej. Doświadczenie zaczyna się jeszcze przed przekroczeniem drzwi głównych, a górzyste i puste otoczenie wprowadza nas w odpowiedni nastrój i wycisza.

wizualizacja

wizualizacja

© Marta Kałucka

Odwiedzający wchodzi do wąskiego tunelu, który rozszerza się w głąb wzgórza i kieruje do głównego wysokiego holu stanowiącego rdzeń obiektu. Zadzierając głowę do góry, można dostrzec spiralną ścieżkę po obrysie ścian oraz fragment kopuły z ekranami wyświetlającymi obraz z hali głównej na najwyższym piętrze. Następnie kieruje się spiralną rampą w górę, która powoli zbliża go do celu — kopuły multimedialnej. Powolne podchodzenie po pochylni ma również pobudzać ciekawość w czasie wspinania się, powoli przyzwyczajać do nowego otoczenia oraz dać moment wytchnienia. Po drodze znajduje się wejście do rozległego i wysokiego pomieszczenia okalającego główny hol z rampą. Piętro wystawiennicze na planie ringu to głównie przestrzeń na wystawy stałe i czasowe. Odwiedzający może tam doświadczyć zmysłowo przestrzeni, empirycznie zbadać prezentowane przedmioty i dostarczyć sobie wrażeń fizycznych. Zaleca się, by skorzystać z piętra wystawowego po doświadczeniu pod kopułą, w drodze powrotnej, ponieważ wrażliwość użytkownika będzie wyostrzona, a wystawy uzupełniają przeżycie wizualne z transmisji o pozostałe zmysły.

wizualizacja

wizualizacja

© Marta Kałucka

Użytkownik, docierając na szczyt rampy, znajduje się w przestronnym pomieszczeniu pod kopułą — jakby w centrum widnokręgu. Po obrysie szybu z pochylnią rozciąga się długa profilowana ława sprzyjająca relaksowi i kontemplacji w wygodnej półleżącej pozycji. Odwiedzający jest otoczony sufitem-kopułą, który transmituje na żywo obraz Ziemi z perspektywy kosmosu/statku kosmicznego/stacji badawczej. Ze względu na bardzo powolne ruchy Ziemi jest to raczej statyczny obraz, który można oglądać, spacerując po pomieszczeniu lub korzystając z relaksu na ławie. Użytkownik właśnie w tym momencie może przeżywać overview effect.

wizualizacja

wizualizacja

© Marta Kałucka

Wizyta w centrum to długa podróż — od chwili zbliżenia się do centrum aż do jego opuszczenia. Powoli wprowadza nas czysta ciekawość lub wewnętrzna potrzeba poczucia czegoś więcej. Zostajemy odprowadzeni w ciszy, ze spokojniejszym tętnem, z nowymi wartościami. Podobnie jak Edgar Mitchell (astronauta Apollo 14) lub Russell Schweickart (astronauta Apollo 9) po odbyciu swoich podróży w kosmos, pozostajemy z refleksją o życiu, świadomością bycia jednością z Ziemią i poczuciem silnej z nią symbiozy. Może nam także towarzyszyć uczucie wdzięczności wobec rodziny i świadomość piękna natury, która powoli zanika.

rzut poziomu 1

rzut poziomu 1

© Marta Kałucka

Marta Kałucka

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE