Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”
W obecnych czasach każdy z nas zna lub słyszał o kimś, kto zmaga się z chorobami onkologicznymi. Ze względu na ich specyfikę i realia szpitalne w Polsce rosną znaczenie i potrzeba projektowania przestrzeni medycznych. Oddziały onkologiczne wymagają szczególnej uwagi projektantów, otoczenie fizyczne może bowiem wpływać na stan psychiczny i zdrowie pacjentów, co więcej, może mieć istotny wpływ na komfort, stan emocjonalny i przebieg leczenia badanych.
wizualizacja sali do radioterapii
© Karolina Zygmunt
Celem projektu było wdrożenie innowacyjnych technologii i rozwiązań w wybranych przestrzeniach oddziału onkologicznego w nowo powstającym obiekcie szpitalnym — Dolnośląskim Centrum Onkologicznym (DCO). Projekt ma na celu zwiększenie komfortu, satysfakcji i efektywności leczenia pacjentów onkologicznych. Zastosowanie psychologicznego podejścia jest kluczowe, ponieważ może znacząco poprawić samopoczucie i ogólny stan zdrowia pacjentów w trakcie ich walki z chorobą. Projekt ten podnosi standardy opieki medycznej, stawia na pierwszym miejscu zdrowie pacjenta. Unikalne podejście do projektowania specjalistycznych przestrzeni jest niezwykle istotne dla stworzenia atmosfery sprzyjającej zdrowiu i regeneracji. Inspiruje również do zmian w podejściu do projektowania przestrzeni medycznych, kładąc największy nacisk na czynniki psychospołeczne. Praca dyplomowa dotyczy wybranych obszarów oddziału onkologicznego w DCO, w tym pokoju pacjenta — izolatki, przestrzeni sanitarnej, sal do przeprowadzania chemioterapii i radioterapii, oraz holu z recepcją i poczekalnią.
wizualizacja sali do radioterapii
© Karolina Zygmunt
Zastosowanie różnorodnych podświetleń, grafik i malarstwa w szpitalnych wnętrzach stymuluje zmysły pacjentów, działając jako elementy odciągające uwagę od dolegliwości i wspierające proces leczenia. Zwiększona zostaje liczba bodźców wizualnych u chorych, co korzystnie wpływa na ich wrażliwość artystyczną oraz percepcję wzrokową, pomagając im oderwać się od depresji i chorób. Te artystyczne akcenty tworzą atmosferę przypominającą scenografię teatralną, co pomaga pacjentom zapomnieć o szpitalnym otoczeniu i sprawia, że czują się bardziej komfortowo i są zrelaksowani. Szpitale, które wprowadzają takie elementy do swoich wnętrz, zauważają często szybszy powrót do zdrowia oraz poprawę ich ogólnego samopoczucia.
wizualizacja pokoju pacjenta
© Karolina Zygmunt
Sala radioterapii została zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pacjentów, jest wyposażona w zaawansowany akcelerator Elekta oraz futurystyczne oświetlenie i ekran LED z malowniczym krajobrazem. Izolatki zapewniają prywatność oraz komfort dzięki ciepłym odcieniom drewna, nowoczesnym powierzchniom i bezdotykowym urządzeniom. Sala chemioterapii emanuje nowoczesnym stylem i kojącą atmosferą z indywidualnymi stanowiskami dla pacjentów wyposażonymi w fotele, lodówki z chłodzącymi kompresami oraz słuchawki. Hol z recepcją i poczekalnią jest przestronny, nowocześnie urządzony i przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, zapewniając funkcjonalne i estetyczne środowisko dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin.
wizualizacja sali do chemioterapii
© Karolina Zygmunt
Wprowadzenie sztuki i różnorodnych bodźców wizualnych do wnętrz szpitalnych przynosi wiele pozytywnych rezultatów. Wpływa korzystnie na emocje i zdrowie psychiczne pacjentów, wspiera ich proces zdrowienia, a także tworzy przyjazne warunki pracy dla personelu medycznego. Dzięki temu szpitale stają się miejscami, które oferują nie tylko leczenie, lecz także inspirację i komfort, co jest niezwykle istotne w trudnych chwilach związanych z chorobą.
wizualizacja recepcji
© Karolina Zygmunt
Karolina Zygmunt
Ilustracje: © Autorka