Dzięki wspólnej inicjatywie Izby Architektów RP i Stowarzyszenia Architektów Polskich powstała strona internetowa programu Kształtowanie Przestrzeni skierowana zarówno do osób już zaangażowanych w program, jak i chcących do niego dołączyć — uczniów, nauczycieli, rodziców i architektów.
Program edukacyjny powstał po to, by kształtować świadome społeczeństwo: ludzi, którzy zgłaszają wartościowe projekty do budżetu obywatelskiego i potrafią zadbać o estetyczne szyldy swoich miejsc pracy; umieją czytać plan miejscowy i zadbać o ergonomię w mieszkaniu; doceniają lokalny koloryt swoich miast i są otwarci na nowoczesne rozwiązania architektoniczne; są częścią społeczeństwa obywatelskiego i nie boją się mieć indywidualnego podejścia do najbliższej przestrzeni; czują dumę płynącą z tożsamości lokalnej i bez kompleksów poruszają się, poznając nowe rejony; są odpowiedzialni za swoje miejsce na ziemi — czytamy na stronie internetowej inicjatywy Kształtowanie Przestrzeni.
Celem edukacyjnego programu Kształtowanie Przestrzeni jest między innymi rozwijanie świadomości o otaczającej nas przestrzeni, zrozumienia technicznych i estetycznych aspektów przestrzeni zabudowanej czy umiejętności krytycznego i analitycznego rozwiązywania problemów. Program powszechnej edukacji przestrzennej powstał na wzór działającego od 1997 roku w Irlandii uzupełniającego naukę w szkole programu Shaping Space, który miał na celu uwrażliwić młodzież na problemy społeczno‑przestrzenne i estetyczne w architekturze i urbanistyce. Pilotażowa edycja polskiej wersji programu wystartowała w 2013 roku. W ramach inicjatywy architekci‑edukatorzy prowadzą zajęcia w trzech cyklach — „Ja i przestrzeń”, „My i przestrzeń” oraz „Czas i przestrzeń”.
Architekci i placówki jeszcze niezdecydowane na dołączenie do programu mogą pobrać zestaw podstawowych informacji dostępny przy formularzu zgłoszeniowym. Oprócz strony internetowej wydarzenia związane z inicjatywą śledzić można także na Facebooku. Osoby zainteresowane programem Kształtowanie Przestrzeni mogą skontaktować się bezpośrednio z krajową koordynatorką projektu, Anną Kulińską: a.kulinska@izbaarchitektow.pl lub telefonicznie: 605 682 076.