Unijne dyrektywy i krajowe normy dotyczące proekologicznych rozwiązań w nowo powstających budynkach stały się dla projektantów i inwestorów chlebem powszednim. Teraz jednak do zielonej układanki dochodzi kolejny element, czyli prawo lokalne. Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło w życie dokument promujący ekologiczne budownictwo, jest Warszawa.
Prace nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku ruszyły już w końcówce 2021 roku. Dokument miał być zestawem wytycznych dla nowych i modernizowanych inwestycji miejskich, skupiającym się na ich środowiskowym oddziaływaniu. Niestety działania prowadzone w związku ze Standardem, który był wówczas już w fazie konsultacji społecznych, zawieszono następnego lata, o czym pisał dla nas Kacper Kępiński [zob.: Warszawa nie taka zielona. Wstrzymane prace nad kluczowym dokumentem].
Warszawski Standard Zielonego Budynku
© UM Warszawa
czas zmian
O Warszawskim Standardzie Zielonego Budynku jednak nie zapomniano. Dokument, będący częścią założeń zapisanych w Wizji Zielonej Warszawy oraz rekomendacją wydaną w ramach Warszawskiego Panelu Klimatycznego jest już gotowy, co ogłosił stołeczny Urząd Miasta. W poniedziałek odpowiednią uchwałę podpisał prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, który tak komentował jego powstanie:
Wiemy, jak wysokie potrafią być koszty utrzymania budynków, szczególnie te związane z energią. Dlatego między innymi inwestujemy w termomodernizację naszych obiektów, a na kolejnych dachach montujemy panele fotowoltaiczne. Warszawski Standard Zielonego Budynku idzie o krok dalej. Już na etapie projektowania podpowie miejskim inwestorom, jakie rozwiązania warto zastosować, by powstające obiekty były efektywne energetycznie i — dzięki temu — tańsze w utrzymaniu. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce oraz jednym z nielicznych w Europie i na świecie, które przyjęło tak kompleksowy dokument wspierający zielone budownictwo.
Nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku pracowało grono specjalistów i specjalistek ze stołecznego oddziału SARP w ramach projektu Forum Energii.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
© XYstudio
kogo będzie obowiązywał Warszawski Standard Zielonego Budynku?
Warszawski Standard Zielonego Budynku znajdzie zastosowanie w odniesieniu do nowo projektowanych inwestycji miejskich. Zawarte w nim wytyczne obowiązywać będą między innymi inwestycje prowadze przez stołeczne TBS-y, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta czy poszczególne dzielnice. Władze widzą go jednak nie tylko jako zestaw wymagań dla własnych inicjatyw, ale i drogowskaz, który pomóc może prywatnym inwestorom i zespołom projektowym w tworzeniu bardziej oszczędnej i przyjaznej środowisku architektury.
ekologia na sześciu frontach
Co zatem znajduje się w Warszawskim Standardzie Zielonego Budynku? Aby uzyskać świadectwo zgodności, inwestycja musi spełnić warunki, które podzielono na obligatoryjne i opcjonalne. Zgodnie z nazwą, spełnienie warunków obligatoryjnych jest obowiązkowe, natomiast w przypadku drugiej grupy wytycznych należy uzyskać zgodność z 12 spośród nich. Wymagania podzielono na sześć kategorii: „Zieleń i zagospodarowanie działki”, „Gospodarowanie wodą”, „Efektywność energetyczna”, „Zrównoważona mobilność”, „Gospodarka o obiegu zamkniętym” oraz „Zdrowie, komfort i bezpieczeństwo”.
Biblioteka w Choszczówce
fot.: Marcin Czechowicz © AMBIENT
W praktyce oznacza to między innymi stosowanie rozwiązań takich jak pozbawione ingerencji strefy zamierzonej dzikości, wykorzystanie materiałów zgodnych z założeniami architektury cyrkularnej czy monitoring zużycia mediów. Warszawski Standard Zielonego Budynku wprowadza również narzędzia pomocne podczas prac projektowych oraz badania wpływu obiektów na środowisko. Pojawia się zatem „Wskaźnik błękitno-zielonej infrastruktury”, który określa charakterystykę wykorzystywanych w realizacji powierzchni czy „Współczynnik Globalnego Ocieplenia”, mierzący wpływ budynku na środowisko naturalne w określonym przedziale czasu.
Pierwszy stołeczny budynek ma otrzymać świadectwo zgodności z nowym standardem już w najbliższych dniach. W ostatnim czasie w Warszawie zyskuje budynki, które mogłyby aspirować do tego wyróżnienia — właśnie otwiera się wykonana z drewna klejonego biblioteka w Choszczówce (proj. Ambient), na ukończeniu jest z kolei budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ulicy Korotyńskiego (proj.: XYstudio).