Konkurs studencki na najciekawszy projekt przestrzeni do mieszkania
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

„Karolku, co ty tam tak rysujesz?”. TOPROJEKT w jesiennej edycji FOPA 2024

07 listopada '24

Co czeka nas podczas 10. edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych? Naszą przygodę zaczniemy w Rybniku, w siedzibie pracowni TOPROJEKT, po której zakamarkach oprowadzi nas Karol Wawrzyniak. Będzie się działo!

Transmisja spotkań dostępna będzie na naszych kanałach

Facebook         Facebook

partnerzy

partnerzy

Jesienną edycję Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych zaczniemy na Śląsku, w siedzibie pracowni TOPROJEKT (18 listopada o godzinie 13.00), później przeniesiemy się do Warszawy, gdzie zajrzymy do biur Nizio Design International (21 listopada o godzinie 13.00) i Archigrest (22 listopada o godzinie 13.00). Transmisje na żywo oglądać będzie można na Facebooku i YouTubie A&B!

TOPROJEKT
18 listopada, godzina 13.00

TOPROJEKT to rodzinna pracownia, która działa na rynku od ponad 30 lat. Dziewięcioosobowy zespół, któremu początek dali Marek i Joanna Wawrzyniakowie uzupełniają Sheri (suczka obszczekiwaczka, w pracowni zajmująca się ochroną miejsca i mienia) i Borys (kot terapeuta, wolne chwile poświęca na ochoczą gospodarkę odpadami).

wnętrze pracowni        wnętrze pracowni

wnętrze pracowni

© TOPROJEKT

Ramy dla tworzonych przez nich projektów określają budżet i skala — mają na swoim koncie zarówno doceniane domy jednorodzinne (między innymi nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe Dom Rudy z cegły czy Cichy Dom wyróżniony w konkursie Nagroda Roku SARP 2019), jak i obiekty użyteczności publicznej (na przykład uznane przez SARP w 2018 roku za najlepszy budynek oświaty przedszkole w Żorach!) czy projekty urbanistyczne.

przedszkole w Żorach

przedszkole w Żorach

© TOPROJEKT

Sukcesy osiągają też w starciach konkursowych (choć jak sami mówią, konkursy bywają praktyką bolesną) — to według ich wizji zrealizowany ma być nowy dworzec główny w Częstochowie czy siedziba Starostwa Powiatowego w Toruniu.

rewitalizacja ulic Powstańców i Sobieskiego w Rybniku

rewitalizacja ulic Powstańców i Sobieskiego w Rybniku

© TOPROJEKT

Tworzona przez nich architektura to połączenie solidnego rzemiosła i nieustannego stawiania pytań. W zależności od wyzwania, przed jakim stoją, sięgają do tradycyjnych rozwiązań lub najnowszych technologii.

modernizacja biurowca K1 w Rybniku

modernizacja biurowca K1 w Rybniku

fot.: Juliusz Sokołowski © TOPROJEKT

Nurtujące Was pytania na temat działalności pracowni będziecie mieli okazję zadać już 18 listopada, a tymczasem zapraszamy na szybki wywiad z Karolem Wawrzyniakiem!

 
Ola Kloc
: Skąd wzięła się nazwa pracowni?

Karol Wawrzyniak: Pracowania powstała w 1991 roku jako Pracownia Architektury i grafiki topPROJECT. W 2013 roku nazwa została spolszczona i uproszona do TOPROJEKT.

 
Ola
: Pracownia to dla nas...

Karol: Rodzina. Sposób na życie.

Dom Cichy

Dom Cichy

fot.: Juliusz Sokołowski © TOPROJEKT

 
Ola
: Czego dotyczył Wasz pierwszy wspólny projekt?

Karol: Bardzo trudno znaleźć ten punkt, kiedy zrobiliśmy coś wspólnie po raz pierwszy.

Jest taka rodzinna historia. Było to w czasie, kiedy jeszcze nie umiałem za dobrze mówić i posługiwałem się pojedynczymi wyrazami. W naszym domu kartek i ołówków było zawsze pod dostatkiem, dlatego jedną z ulubionych moich zabaw było „rysowanie”. Pewnego razu rodzice trochę zaniepokojeni zauważyli, że z przejęciem zacząłem rysować na kartce grube czarne krechy. Zapytali „Karolku, co ty tam tak rysujesz?”. „Piony wentylacyjne” odpowiedziałem z pełną powagą i wróciłem do pracy. Potem na kilka lat wycofałem się z działalności zawodowej.

Rudy Dom

Rudy Dom

fot.: Juliusz Sokołowski © TOPROJEKT

 
Ola
: Wymarzony projekt to...

Karol: Podobno nie o to chodzi, żeby złapać króliczka, ale o to, żeby go gonić. Chcemy, żeby kolejny projekt był lepszy od poprzednich. Chcemy, żeby nowy projekt nas zaskoczył. Architektura jest trudno uchwytna, czasami pojawia się na rysunkach, czasami w przestrzeni. Niekiedy na moment pojawia się dziwne, miłe uczucie satysfakcji. Marzy nam się, żeby w kolejnych projektach tego doświadczenia architektury było jak najwięcej.

 
Ola
: Naszym ulubionym narzędziem projektowym jest...

Karol: Ojciec mówi, że ołówek „jako najkrótsze połączenie z głową”. Zakłada to, że projekt powstaje przez namysł. Czasami pewnie tak jest. Mnie się wydaje, że sam projekt jest naszym narzędziem. Reagujemy na to, co widzimy. Poprawiamy. Reagujemy na to, co widzimy. I tak w kółko.

Rudy Dom

Rudy Dom

fot.: Juliusz Sokołowski © TOPROJEKT

 
Ola
: Czy zespół ma jakieś swoje stałe zwyczaje / rytuały?

Karol: Cały rok czekamy na urodziny Marka, bo wiążą się one z wyjątkową babką wypiekaną przez jego żonę :)

***

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Kongresowi Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit (19–20 listopada).

Partnerami wydarzenia są:

Patronat:
SARP Oddział Kraków

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

okno zamknie się za 5

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE