NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Résumé FOPA 2024. Kulisy pracowni Toprojekt, Nizio Design International i Archigrest

22 listopada '24

Podsumowanie FOPA 2024 (edycja jesienna)

Retransmisje spotkań LIVE dostępne są na naszych kanałach

Facebook         Facebook

 

Trzy dni, trzy biura, trzy wizje architektury. Za nami jesienna edycja Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych, wydarzenie od lat towarzyszące Międzynarodowemu Kongresowi Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Jakie pracownie odwiedziliśmy tym razem?

Za nami 10., jubileuszowa odsłona FOPA, czyli organizowanego od 2018 roku przez A&B Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych. FOPA to wyjątkowa okazja, aby od kulis przyjrzeć się pracy najlepszych biur projektowych w Polsce i na świecie, poznać tajniki pracy tworzących w nich architektów i architektek oraz zapytać o ich spojrzenie na zawód. Wszystkie spotkania transmitowane były na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku A&B.

Tym razem odwiedziliśmy biura w Rybniku i w Warszawie:

Toprojekt


„Kiedy trzeba, stosujemy znaną od tysiącleci cegłę, a w innym miejscu projektowane parametrycznie panele” — piszą o sobie architekci z pracowni Toprojekt. Tę filozofię wyrażają projekty i realizacje zespołu z Rybnika, takie jak nominowane do Nagrody im. Miesa van der Rohe Dom Rudy czy przedszkole w Żorach, czy wyłonione w konkursach projekty nowego dworca głównego w Częstochowie i siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu. Rodzinny zespół architektów założony przez Marka i Joannę Wawrzyniaków uzupełniają Sheri (suczka obszczekiwaczka, w pracowni zajmująca się ochroną) i Borys (kot terapeuta, wolne chwile poświęca na gospodarkę odpadami).
 


 
Nizio Design International


Biuro Nizio Design International specjalizuje się w projektowaniu najważniejszych w kraju muzeów, w tym między innymi wielokrotnie nagradzanego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej i wystaw — między innymi ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Działające od 2002 roku warszawskie biuro Mirosława Nizio jest doceniane i nagradzane zarówno w kraju, jak i za granicą. Co ciekawe, siedziba pracowni mieści się przy Inżynierskiej 3 na warszawskiej Pradze Północ, w legendarnym zespole kamienic będących symbolem artystycznej bohemy. Przekonajcie się, jakie sekrety tej lokalizacji odkryliśmy podczas FOPY!
 



Archigrest


Marcin Maraszek i Maciej Kaufman współpracują od 2008 roku, a jako Archigrest działają od roku 2015, czyli od zwycięstwa w międzynarodowym konkursie Europan. To wydarzenie dało początek kolejnym sukcesom — na językach wszystkich są przede wszystkim dzięki zgarniającej niemal wszystkie możliwe nagrody (w tym prestiżowej The European Prize for Urban Public Space 2024!), przełomowej realizacji parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego, czyli Parku Akcji „Burza” w Warszawie, który stworzyli wspólnie z pracownią topoScape. Architekci chętnie angażują się w warsztaty, projekty badawcze i działalność edukacyjną oraz z sukcesami startują w konkursach projektowych.


 
Spotkania w ramach Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych
to często jedyna okazja, aby zobaczyć od kuchni to, co dzieje się na co dzień w biurach architektonicznych i osobiście zapytać tworzących w nich architektów i architektki o interesujące nas kwestie związane z zawodem. Tych, którzy nie zdążyli na transmisje LIVE i czynny udział w interakcji z architektami, zapraszamy do obejrzenia zarejestrowanych wydarzeń. Zapraszamy na kolejne edycje!

***

Dziękujemy za wsparcie Partnerów wydarzenia, którymi w tej edycji byli:

partnerzy


Patronat nad wydarzeniem objął:
SARP Oddział Kraków

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Lakiery ogniochronne UNIEPAL-DREW
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE