Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Kreatywna oaza: studencki pomysł na przestrzeń coworkingową w biurze dla twórców gier

02 sierpnia '24
w skrócie
  1. Natalia Kędzierska z Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zaprezentowała projekt przestrzeni coworkingowej w biurze zajmującym się produkcją gier komputerowych.
  2. Celem projektu było stworzenie miejsca do odpoczynku i wspólnego spędzania czasu przez pracowników, poprawiającego komfort pracy i integrację zespołu.
  3. Przestrzeń obejmuje kluczowe strefy takie jak korytarz, toalety, strefa jadalniano-kuchenna oraz strefa relaksu z salą do ćwiczeń. 
  4. Centralnym elementem komunikacji jest duża donica z roślinnością, wokół której znajduje się miękkie siedzisko.
  5. Projekt wykorzystuje kontrastującą kolorystykę i grę światła dla podkreślenia estetyki przestrzeni.
     
  6. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Natalia Kędzierska z Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zaprezentowała projekt przestrzeni coworkingowej w jednym z wrocławskich biur zajmujących się produkcją gier komputerowych. Praca została wykonana w Pracowni Architektury Wnętrz pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Anny Jagiełło, Aleksandry Przybyły oraz Tomasza Taciaka.

układ funkcjonalny

układ funkcjonalny

© Natalia Kędzierska

cel

Głównym celem projektu było stworzenie miejsca do odpoczynku i spędzania wspólnego czasu przez pracowników i pracowniczki w przerwach oraz po pracy. Przestrzeń coworkingowa miała poprawić komfort pracy i wzmocnić integrację zespołu, jednocześnie oferując funkcjonalne i estetyczne rozwiązania.

przekroje

przekroje

© Natalia Kędzierska

układ przestrzenny

Przestrzeń coworkingowa obejmuje kilka kluczowych stref, tworzących spójną i funkcjonalną całość. Składa się z korytarza oddzielającego strefę wejściową od biurowej, trzech toalet, strefy jadalniano-kuchennej oraz strefy wypoczynkowej i relaksu, obejmującej małą salę do ćwiczeń z szatniami. Duża ilość przeszkleń sprawia, że wszystkie sektory współgrają ze sobą i są łatwo widoczne, co tworzy wrażenie przestronności i spójności.

wizualizacja

wizualizacja

© Natalia Kędzierska

komunikacja

Centralnym elementem komunikacji jest duża donica z roślinnością, wokół której znajduje się miękkie siedzisko. Jego forma powielona wyżej tworzy ciekawe oświetlenie, a motyw wiszących, owalnych kształtów pojawia się również w strefie jadalniano-kuchennej. W tej strefie przewidziano odpowiednią ilość stołów i krzeseł dla pracowników i pracowniczek, a modułowe siedziska tworzące jedną dużą sofę, sprawdzającą się podczas wspólnego oglądania filmów na dużym ekranie ściennym lub grania w gry. Sala do ćwiczeń, w której mogą odbywać się zajęcia z jogi lub stretchingu, stanowi miejsce do wyciszenia się i odpoczynku od siedzącego trybu pracy.

wizualizacja

wizualizacja

© Natalia Kędzierska

kolorystyka i materiały

Projekt jest zachowany w kontrastującej i odważnej kolorystyce, bazującej na ciemniejszych odcieniach niebieskiego, czerwieni i żółci. Dopełniającym i ocieplającym materiałem jest sklejka, tworząca okładzinę ścian oraz meble w aneksie kuchennym. Gra światła odgrywa tu ważną rolę ze względu na brak okien i zamkniętą przestrzeń, a liczne oświetlenia w postaci profili ledowych podkreślają formy i kształty zaprojektowanych elementów. Wykładzina dywanowa przechodząca na ściany tworzy spójną przestrzeń. Roślinność, wykorzystana w dużej ilości, ożywia to miejsce, nadając mu przytulny charakter.

wizualizacja

wizualizacja

© Natalia Kędzierska

Całość projektu została opracowana koncepcyjnie, z dbałością o każdy detal, aby stworzyć funkcjonalne i estetyczne miejsce pracy. Przestrzeń coworkingowa może poprawić komfort pracy i kreować więzi między osobami pracującymi w biurze.

wizualizacja

wizualizacja

© Natalia Kędzierska

 
Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE