Paulina Źrebiec — studentka Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej w ramach pracy inżynierskiej zaproponowała „Projekt rewitalizacji terenu poprzemysłowego na Osiedlu Tysiąclecia w Rzeszowie wraz z koncepcją zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad Wisłokiem”. Pracę wykonała pod kierunkiem prof. Anny Sikory.
układ urbanistyczny
© Paulina Źrebiec
nowy układ urbanistyczny
Dzięki przeprowadzonym analizom projektowym określono granice terenu, który miał zostać przekształcony. Analiza istniejącej zabudowy oraz ocena stanu technicznego budynków, bazująca na inwentaryzacji terenu, wykazały, że najlepszym rozwiązaniem urbanistycznym będzie usunięcie obecnych budynków poprzemysłowych i stworzenie nowej, kompleksowej siatki zabudowy. Wybrano funkcję zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami w parterach, która ma być kontynuacją zabudowy znajdującej się po zachodniej stronie ul. Siemieńskiego. Taki układ umożliwił stworzenie osiedla działającego w konwencji miasta piętnastominutowego.
uwarunkowania projektowe
© Paulina Źrebiec
Wielofunkcyjne dzielnice są bardziej bezpieczne, ponieważ ich różnorodność funkcji sprzyja aktywności mieszkańców i zapewnia stały nadzór. Nowe formy architektoniczne zastąpią dotychczasową zabudowę poprzemysłową, tworząc czytelniejszy i bardziej logiczny układ urbanistyczny z sekwencjami widoków. Projektowana tkanka miejska ma być zgodna z koncepcją miasta zielonego i zrównoważonego, co oznacza, że osiedle zostanie wzbogacone o tereny zielone, które poprawią jakość powietrza oraz ogólny odbiór przestrzeni. Dachy budynków zaprojektowano jako zielone stropodachy ekstensywne. W północnej części obszaru projektowego zlokalizowano przestrzeń związaną z centrum kultury i integracji społecznej, obejmującą plac, który będzie pełnił funkcję kulturalnego przedłużenia całego kompleksu.
schematy projektowe
© Paulina Źrebiec
poprawa mobilności na Osiedlu Tysiąclecia
W ramach planowanych przekształceń komunikacyjnych przewidziano budowę nowego układu dróg dla pojazdów oraz towarzyszącej im infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, zapewniając wysokiej jakości ścieżki dla obu grup. Ulice zostały zaprojektowane w formie łuków, co ograniczy możliwość rozwijania zbyt dużych prędkości przez pojazdy, poprawiając tym samym bezpieczeństwo. W nowej przestrzeni komunikacyjnej priorytet nadany zostanie pieszym, co przyczyni się do stworzenia bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego środowiska dla wszystkich użytkowników i użytkowniczek.
przekroje terenowe
© Paulina Źrebiec
stworzenie terenów rekreacyjnych nad Wisłokiem
Jednym z kluczowych elementów projektu była koncepcja waterfrontu z funkcją terenów rekreacyjnych. Głównym celem było zintegrowanie przestrzeni nadrzecznej z miastem, tworząc tym samym środowisko miejskie, wpisujące się w zasady zrównoważonego rozwoju. Podczas projektowania tej przestrzeni, uwzględniono zarówno ochronę terenów nadrzecznych, jak i presję inwestycyjną, wymagającą integracji tych terenów z miejską tkanką, aby stanowiły jej integralną część.
linia brzegowa
© Paulina Źrebiec
Waterfront zaprojektowano jako przestrzeń publiczną, w której dominują tereny zielone. Istotnym elementem nabrzeża jest szeroki spadek, stanowiący atrakcyjny akcent w jego wyglądzie. Przestrzeń została podzielona na trzy poziomy, połączone schodami terenowymi oraz pochylniami dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo na skarpach znajdą się siedziska otoczone bujną zielenią.
ulica
© Paulina Źrebiec
Ukształtowanie nabrzeża uwzględnia aspekty ochrony przeciwpowodziowej: koryto rzeki pozostało nienaruszone, a poszerzenie brzegu pozwala nowym poziomom pełnić funkcję wałów przeciwpowodziowych. Ważnym elementem projektu jest również integracja z terenami po drugiej stronie Wisłoka, gdzie planowane są przyszłe obszary rekreacyjne. Już na etapie projektowania uwzględniono sposób, w jaki odbywał się będzie ruch pieszy i rowerowy między brzegami rzeki a kładką dla pieszych, która dzięki swojej oryginalnej formie ma stanowić uzupełnienie projektu.
kładka dla pieszych
© Paulina Źrebiec
Projekt Pauliny Źrebiec przedstawia kompleksowe podejście do rewitalizacji terenów poprzemysłowych, uwzględniając zarówno aspekty urbanistyczne, jak i środowiskowe. Praca ta pokazuje, w jaki sposób można zintegrować tereny poprzemysłowe z nowoczesną, zieloną infrastrukturą miejską, tworząc przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i środowiska.
budynek centrum kultury i integracji społecznej
© Paulina Źrebiec