17 listopada w warszawskim Pawilonie ZODIAK odbył się wernisaż wystawy „Produkt Mieszkanie”, zachęcającej do refleksji nad współczesnym mieszkaniem jako produktem złożonego procesu. Wystawa, dostępna do 16 lutego 2025 roku, stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie problematyką mieszkalnictwa w Polsce, szczególnie w kontekście kryzysu dostępności cenowej mieszkań.
grafika
© Politechnika Warszawska
Zespół kuratorski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej postanowił skupić się na uwarunkowaniach systemowych, które kształtują sposób, w jaki powstają nasze mieszkania. Wystawa nie próbuje oferować gotowych rozwiązań problemu, lecz skłania do rozważań na temat tego, jak zmiany polityczne i gospodarcze wpływają na jakość mieszkań i na to, jak żyjemy w tych przestrzeniach.
Budynek TBS w Rybniku. Projekt SLAS architekci
Fot. SLAS
W kontekście kryzysu mieszkaniowego, dotyczącego zarówno mieszkań na wynajem, jak i na sprzedaż, wystawa bada nie tylko dostępność przestrzeni, ale także jej jakość. Kuratorzy analizują mieszkania powstałe w różnych systemach gospodarczych w Warszawie – od czasów PRL po współczesność. Zwracają uwagę na to, że cena mieszkania to nie wszystko. Istotne jest, czy przestrzeń, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby, wpływając na nasze samopoczucie, zdrowie i sposób życia.
Budynek przy ulicy PIotra Skargi. Projekt Pawła Marczaka, Grzegorza Stiasnego i Jakuba Wacławka
Fot. Kuba Rodziewicz
Jednym z kluczowych wątków wystawy jest postrzeganie mieszkania jako produktu. Mieszkanie to nie tylko przestrzeń do życia, ale także element systemu politycznego i ekonomicznego, w którym jego forma i jakość są wynikiem regulacji, polityki mieszkaniowej i dążenia do zysku. Z tego punktu widzenia, wystawa pokazuje, jak przez lata ewoluował system mieszkaniowy w Warszawie, jakie zmiany zaszły w architekturze i jak te zmiany kształtują nasze życie codzienne.
Sady Żoliborskie. Projekt Haliny Skibniewskiej
Fot. Kuba Rodziewicz
Wystawa stawia również pytanie, jak chcemy mieszkać w przyszłości. Podczas październikowych warsztatów uczestnicy, ze studentami z Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, badali przyszłość architektury mieszkaniowej. Zastanawiali się, jak zmiany systemowe mogą wpływać na przestrzeń projektowanych lokali. Zbadali trzy możliwe ścieżki rozwoju systemu mieszkaniowego oscylujące pomiędzy pełnym utowarowieniem, a społeczną utopią. Wyniki tych rozważań prezentujemy na wystawie.
Żelazna Brama
Fot. Kuba Rodziewicz
Wystawa „Produkt Mieszkanie” to nie tylko próba zrozumienia przeszłości i teraźniejszości mieszkaniowej w Warszawie, ale także zaproszenie do debaty nad tym, jak wyglądać będzie mieszkalnictwo w przyszłości.
Aleksandra Skorupa
Zespół kuratorski:
-
Zofia Piotrowska, Łukasz Stępnik, Milena Trzcińska
Organizatorzy:
-
Miasto Stołeczne Warszawa, Kwartalnik Architektoniczny RZUT
Partner:
-
Saint Gobain
Współpraca organizacyjna:
-
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury – Monika Komorowska, Wiola Januszko, Artur Wosz, Natalia Cichoń
Projekt scenografii wystawy:
-
Studio Widoki, Łukasz Stępnik, Milena Trzcińska, Dominika Bednarek
Projekt graficzny:
-
Marta Lissowska
Naukowe opracowanie treści:
-
Anna Cymer, Małgorzata Mader, Kamil Trepka
Uczestniczki i uczestnicy warsztatów:
-
studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Patron medialny:
-
Architektura & Biznes