Kameralny apartament na warszawskim Wilanowie to połączenie tradycji i nowoczesności w stylu modern classic. Architektki Aneta Dudek i Martyna Leśniewska z Naboo Studio stworzyły jasne, przestronne wnętrza z akcentami kolorystycznymi w postaci designerskich przedmiotów i wielkoformatowej tapety w sypialni.
Mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych znajduje się w pobliżu królewskiego pałacu w Wilanowie. Inwestorzy zgłosili się do architektek z prośbą o całkowitą przemianę niezbyt funkcjonalnej przestrzeni — części dziennej towarzyszyła tylko jedna sypialnia. Aby wydzielić drugi pokój, służący dziś za gabinet, projektantki zaadaptowały część salonu wraz z jednym oknem.
ważnym zadaniem było optycznie powiększenie i rozjaśnienie strefy dziennej
fot.: Pion Poziom © Naboo Studio
tricki powiększające przestrzeń
Ważnym elementem było optyczne powiększenie i rozjaśnienie strefy dziennej. Autorki postawiły na biały kolor w kuchni i salonie. Białe są ściany, sufit, zabudowa kuchenna, a także wisząca szafka pod telewizorem. Dominują tu gładkie płaszczyzny odbijające światło. Urozmaicenie wprowadzają tylko delikatne i eleganckie sztukaterie na ścianach — nieodłączny element stylu modern classic. Elementem powiększającym przestrzeń jest duże okrągłe lustro zawieszone nad stołem. Dodaje ono wnętrzu głębi — wydaje się otwierać je na kolejne pomieszczenie. Wyjątkowy efekt wizualny wzbogaca asymetrycznie zawieszona lampa, która po zmroku funduje dodatkową grę świateł i refleksów.
okrągłe kształty to charakterstyczne elementy wystroju
fot.: Pion Poziom © Naboo Studio
Kolejnym optycznym zabiegiem jest przedłużenie dekoracji okiennej, tak, by sięgała daleko na sąsiednie ściany. Powstaje wrażenie, że z widocznym przeszkleniem sąsiadują kolejne okna — chwilowo tylko zasłonięte firanami. Taka aranżacja dodaje również wnętrzu przytulności. Co ciekawe na ten pomysł wpadły architektki, kiedy zastanawiały się jak ukryć grzejnik umieszczony na ścianie. Najważniejszym meblem w salonie jest oczywiście wygodna kanapa. Mebel pokryty jest hydrofobową tkaniną odporną na plamy i wyjątkowo łatwą w czyszczeniu. U nóg mebla ściele się ekskluzywny, ręcznie tkany dywan z wełny i jedwabiu.
fronty kuchenne otwierają się na dotyk, a marmurowy blat przełamuje biel zabudowy
fot.: Pion Poziom © Naboo Studio
minimalistyczne rozwiązania
Stół z okrągłym blatem umieszczony na styku trzech stref — holu, salonu i kuchni, spaja te przestrzenie. Towarzyszą mu również lekkie, wygodne, tapicerowane krzesła Yoki. Ich welurowe obicie to kolejny element ocieplający wizualnie mieszkanie. W narożniku przy stole, a także w przeciwległym kącie projektantki umieściły rośliny w efektownych pojemnikach. To kwietniki wielokrotnie nagradzanej polskiej marki Bujnie.
Jesteśmy jej wielkimi fankami, a zieleń staramy się wprowadzać do każdego wnętrza, by je ocieplić i dać mu więcej życia — dodaje Aneta Dudek.
Zabudowa kuchni została starannie przemyślana i ma minimalistyczny charakter. Gładkie białe fronty otwierane są dotykiem. Mocniejszymi akcentami zaznacza się na tym tle czarny sprzęt AGD. Uwagę zwraca blat kuchenny ze wzorzystego granitu. Aby wyeksponować jego urodę, autorki zdecydowały się umieścić go także w boku zabudowy. Dzięki temu jest widoczny od strony salonu.
wielkoformatowa tapeta i bordowe akcenty dodają charakteru sypialni
fot.: Pion Poziom © Naboo Studio
sypialnia z biokominkiem
Część prywatna mieszkania miała być luksusowa i także utrzymana w stylu modern classic. Stąd między innymi wielkoformatowa tapeta Serseia, zainspirowana detalem z obrazu jednego z holenderskich mistrzów. Na jej tle stanęło tapicerowane łóżko. Miękki zagłówek ma szlachetny odcień bordo, który powraca w modernistycznej formie kolejnego kwietnika od Bujnie ustawionego w rogu między oknem a ścianą z kolejnym wielkim okrągłym lustrem. Najważniejszym wyposażeniem sypialni (oprócz łóżka), jest biokominek.
biokominek w sypialni to spełnienie marzeń właścicieli mieszkania
fot.: Pion Poziom © Naboo Studio
Wizja ognia w zaciszu sypialni to bez wątpienia ikona luksusu, a także marzenie wielu osób, jednak niełatwe do realizacji w formule tradycyjnego kominka, który wymaga m.in. dostępu do przewodu kominowego. Rozwiązanie przynoszą biokominki. Tego typu urządzenia można ustawić w dowolnym pomieszczeniu z normalną wentylacją — wyjaśnia Aneta Dudek.
na podłodze całego apartamentu znajduje się dąb
fot.: Pion Poziom © Naboo Studio
łazienka skąpana w bieli
Łazienka wilanowskiego mieszkania jest tak, jak cały apartament skąpana w bieli. Także tutaj na podłodze znajduje się dąb — jednak już nie w formie paneli, a w postaci płytek ceramicznych. Za sprawą doskonałego projektu i wykonania nie sposób odróżnić je od prawdziwego drewna. Z drewnianym dekorem posadzki łączą się ułożone na ścianie płytki gresowe naśladujące kamień. Harmonizuje z nimi także umywalka o miękko geometrycznych kształtach. Całość uzupełniona została o dyskretną armaturę podtynkową. Szklana osłona natrysku pozostaje niemal niewidoczna, a pralka została schowana w zabudowie holu.